Књига која се пева

На 13. Јесењим музичким свечаностима у Скопљу од 2. до 30. новембра наступиће и уметници из Београда. Ана Илић - сопран, Лидија Становић (клавир) и Стана Крстајић (флаута) наступиће 25. новембра са Антологијом српске соло песме „Књига која се пева".

На традиционалним 13. Јесењим музичким свечаностима у Скопљу од 2. - 30. новембра, у организацији Дирекције за културу и уметност, под покровитељством Града и Министарства за културу Македоније, уз подршку Културно-информативног центра Спона, наступиће и уметници из Београда са Антологијом српске соло песме „Књига која се пева".

У фоајеу Македонске опере и балета (МОБ) 25. новембра наступиће гости из Београда, Ана Илић - сопран, Лидија Становић (клавир) и Стана Крстајић (флаута) са Антологијом српске соло песме под насловом „Књига која се пева".

Манифестација је отворена у Музеју града Скопља камерним концертом посвећеним професору Томиславу Зографском на коме је наступио пијаниста Симон Трпечевски, затим Влатко Георгиев, Паскал Краповски, Ади Имери и Ангелка Гајтановска.

На 11 музичких догађаја учествују уметници из Македоније, Србије и Бугарске.

Наступ уметника из Београда обезбеђен је сарадњом Дирекције за уметност и културу из Скопља и Удружења композитора Србије.

Антологија српске соло песме под насловом „Књига која се пева" је капитално дело са пет свезака, што је први пројекат ове врсте у историји српске музике. Антологија садржи 112 песама, појединачних и у циклусима, са 600 страница нотног текста и обухвата 26 аутора од почетка развоја соло песме у Србији у 19. веку до данашњих дана - у периоду од 130 година.

У Антологији су заступљени представници српског музичког реализма Јосиф Маринковић, Петар Коњовић, Милоје Милојевић, Стеван Христић, као и представници савремене соло песме раличитих стилова Љубица Марић, Миховил Логар, Константин Бабић, Дејан Деспић...

Заједничка одлика ових композитора јесте чврста веза са лирском поезијом. Аутор антологије је музиколог др Ана Стефановић, а на Свечаностима у Скопљу представиће се десет дела која ће изводити реномирани уметници Ана Илић, Лидија Становић и Стана Крстајић.

Сопранисткиња Ана Илић је школована у Београду у класи Бисерке Цвејић и Ирине Арсикин. Добитница је важних музичких награда, редовно наступа са симфонијским оркестрима и камерним ансамблима у Србији, а гостовала је у Италији, Француској, Словенији, Румунији и Грчкој. Њен широки репертоар обухвата музику раног барока до дела савремених композитора. Ради као ванредни професор на Катедри за соло певање на Факутету музичких уметности у Београду.

Пијанисткиња Лидија Становић је школована у Љубљани и Београду у класи Дубравке Томкшић и Арба Валдма. Међу бројним музичким наградама издвајају се две Октобарске награде у Србији и Прешернова у Словеније. Редовно наступа са водећим симфонијским и камерним оркестрима. Ради на Катедри за пијано на Факултету музичких уметности у Београду.

Флаутисткиња Стана Крстајић је такође школована у Београду, у класи Миодрага Азањца. Магистрирала је на конзерваторијуму у Минхену и усавршавала се на бројним курсевима у Европи. Оснивач је неколико камерних састава који су активни на подијумима у Србији и иностранству. Ради као соло флаутисткиња у оркестру Београдске филхармоније.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. октобар 2024.
10° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи