Језички хаос у Црној Гори

Ситуација са језиком у Црној Гори је "напросто хаотична" рекао је за Програм за дијаспору Светозар Ћираковић, професор из Никшића. Српски језик не постоји у школама, иако према подацима са пописа највећи део црногорске популације, говори српским језиком.

Иако се по последњем попису у Црној Гори највише грађана изјаснило да говори српским језиком тај језик не постоји као предмет у школама и образовним установама ове бивше југословенске федералне јединице.

Према речима професора из Никшића Светозара Ћираковића језичка ситуација у Црној Гори је "напросто хаотична".

За разлику од раније када се језик звао српски сада је у програмима школа назив предмета „Црногорско-српски, босански, хрватски, албански ... језик".

Додатна превара, по Ћираковићу је и та што се сада свим ђацима намеће и обавеза да уче нова слова која до сада нису постојала.

Говорећи за Програм за дијаспору РТС-а, а поводом уручења Признања Удружења српско-црногорске мањине „Морача-Розафа" у Албанији за заслуге у обнови српског језика и културе код припадника српске заједнице у тој земљи, Ћираковић је истакао да су Срби у Црној Гори данас више дискриминисани него наши сународници у Албанији.

Подсећајући да је заједно са још 26 професора никшићке гимназије и других средњих школа у Црној Гори пре осам година, због противљења укидању српског језика у школама, остао без посла Ћираковић каже да су сви они и даље ван наставног процеса али и да нису одустали од борбе за правду.

Осим професора Ћираковића признање Удружења „Морача-Розафа" добили су још професор Радинко Крулановић, свештеник Слободан Јокић и инжењер Станиша Бакрач.

Школа српског језика у Скадру је, уз подршку Владе Републике Србије и Митрополије црногорско - приморске, у свом досадашњем петогодишњем раду образовала око 600 српске деце и омладине.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 30. октобар 2024.
10° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи