петак, 08.06.2012, 11:40 -> 12:14
Разбијање стереотипа
Стеван Перовић, студент из Србије је наставио своје школовање у САД на Универзирету у Арканзасу. Пружила му се прилика да ђацима једне школе одржи предавање о Србији и српском језику. По традицији школе, тог месеца више од 400 ђака и професора се поздрављало на српском језику, а Србија је била у центру интересовања.
Стеван Перовић, студент из Србије, наставио је школовање на Универзитету у Арканзасу преко Forecast програма размене студената. Стицајем околности, имао је прилику да представи своју земљу америчким ђацима. Научио их је српским поздравима, представио српску традицију, историју и културу.
„Мислио сам да не волим да радим са децом пре него што сам дошао у Сједињене Америчке Државе. Сматрао сам да деци недостаје пажња и да им све морате поједностаљивати како би разумели. Међутим, када сам се по први пут прошлог семестра добровољно пријавио да радим са децом, моје мишљење се променило за 180 степени", рекао је Стеван Перовић.
Међународни тим за културу Универзитета Арканзас замолио је Стевана да направи инетрактивну презентацију о Србији другом разреду једне локалне школе, прилагођену њиховом узрасту. Вршио је пажљивио одабир ствари за које је мислио да би биле занимљиве деци тог узраста, а презентација је била више него добро примљена.
Нешто касније Стеван Перовић је имао прилику да учествује у пројекту Основне школе Холокомб у Фајетвилу, у Арканзасу. Назив пројекта је Поздрав месеца. Предавач има задатак да одржи предавање о својој земљи и начинима поздрављања.
После тога, земља која је представљена тог месеца је у центру и сви се, укључујући и наставнике, проздрављају међусобно на језику те земље.
"Добровољно сам се јавио да представим Србију и српски језик. Признајем да сам у почетку био мало нервозан. Питао сам се како ће 400 деце реаговати на моју презентацију Србије и српског језика.
Чим сам почео да говорим, сва деца су се утишала. Поклонила су ми пуну пажњу. Деловали су заинтересовано. Када је дошло време да они понове поздраве на нашем језику све речи су изговарали јасно и могао сам да видим да су се потрудили. После презентације, поздравили су ме на српском. Знао сам да је предавање успело", каже Стеван Перовић.
Стеван је одушевљен овим пројектом који, између осталог, служи и разбијању стереотипа. Он сматра да нити су Американци незаинтересовани за друге, нити је Србија незанимљива земља осталим народима.
"Србија је можда мала земља, али прошле недеље је, више од 400 деце научило неке основне ствари о њој. Надајмо се да за 10 до 15 година, када се неко од ових ђака сретне са студентом из Србије, неће мислити да смо говорили о Сибиру а не Србији и да ми говоримо руски, што ми се често догађало. Ко зна, уколико бисмо ми имали овакве пројекте у Србији, можда не бисмо имали стереотипе о Америци и другим културама", закључује Стеван.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар