Исто образовање, али теже до посла

Млади имигратни имају мање шансе на тржишту рада у Аустрији у односу на вршњаке истог образовног нивоа без имигрантског порекла. Често раде послове испод свог образовног нивоа, чешће су без посла и чешће обављају помоћне делатности, упозорава Радничка комора Беча.

Млади имигратни имају лошије шансе на тржишту рада у Аустрији чак и када су истог образовног нивоа као њихови вршњаци који немају мигрантско порекло, упозорила је Радничка комора Беча позивајући се на резултате једне студије.

Студија је обухватила одговоре у периоду од 2010/11 године преко 2.400 радника прве и друге генерације миграната.

Према резултатима, мигранти су често запошљени испод свог образовног нивоа, чешће су без посла и чешће обављају помоћне делатности.

При томе су особе од 15 до 24 година старости у Бечу, независно од мигрантске позадине, сличног образовања: 30 процената (мигранти) односно 39 процента (домаћи) имају средње односно занатско образовање, а око четвртина младих одраслих има матуру.

Универзитетско, високо струковно или педагошко високо образовање има 20 посто оних који су мигранти, док је исти случај са 26 одсто оних који немају мигрантско порекло.

Свакако је група која има само основно образовање са 24 процента видно већа него међу домаћим становништвом (9 процената).

Приликом запошљавања се показују снажне разлике. Тако 37 процената миграната ради посао испод свог нивоа образовања, а међу онима који нису мигранти ради се о 19 процента.

Међу младим мигрантима је осим тога удео незапослених већи и ради се о десет процената наспрам седам процената домаћих. Такође је студија показала да се мигранти три пута чешће баве помоћим пословима.

Када је реч о дошколовавању, мигранти су према Радничкој комори такође запостављени.

Око две трећине њих показује интересовање на стручно дошколовавање и образовање, али у последњих пет година је свакако само 29 процената учествовало у њима. Када је реч о одраслима без мигрантског порекла, ради се о 58 процената.

У складу са подацима Радничка комора захтева, да јавна служба служи као узор те да се у њој поспеши приступ мигрантима.

Осим тога за менаџмент за персонал треба да постоје специјалне обавезне мере посебног приступа као и да се кандидатима одбијеним за посао пруже детаљне информације о разлозима одбијања.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи