Недеља дизајна - свет у Београду

Београдска недеља дизајна траје од 03. до 17. јуна. Упоредо са изложбама, предавањима и радионицама у Београду на РТС Сателит и РТС Дигитал, каналу уметности и културе гледајте документарне филмове о претходним Недељама дизајна, као и хронике актуелних догађаја у главном граду Србије.

Седма Београдска недеља дизајна траје од 03. до 17. јуна, а почиње пројектом 100% FUTURE SERBIA у излозима радњи београдског Суперкварта око улица Краља Петра и Узун Миркове.

Главни догађај БНД-а је поставка Дизајнпарк, а чини је осам светских изложби дизајна, постављених у реновираном здању Народне библиотеке Србије, као увод у радионице у Малом амфитеатру и креативну конференцију која се одржава у Великој читаоници Библиотеке.

Свечано отварање Дизајнпарка је у среду 6. јуна у 20 часова, биће представљене хрватска изложба «Разум и осећања», словеначка "Тихе револуције", српска "Креативни простор Србије" у организацији СИЕПЕ, кореанска "Samsung Ekspеriens", италијанска En&Is Megafon, швајцарска Јорг Бонер, шпанска „Дисењо", као и београдску премијеру мултимедијалне изложбе, чија је светска премијера била у мају у Паризу - "Најбоља предавања БНД суперзвезда 2006/2011».

Овогодишња тема троденевне конференције БНД-а је "Слобода на квадрат", а учествује преко 30 водећих креативаца из света дизајна.

Међународна конференција која представља "Највеће креативне умове 21. века", чини БНД водећом сценом сусрета светске креативне индустрије сусрећу са регионом југоисточне Европе. Италијанско-британски индустријски дизајнер Мартино Гампер, британски дизајн студио Троика, нове аустријске и француске суперзвезде Томас Фајхтнер и Матје Леанеур, холандска агенција 180 AMSTERDAM, немачки адвертајзери Јунг Фон Мат и креативни издавач Роберт Клантен из издавачке куће Гешталтен, норвешки дизајнери Нон Формат и Хејдејс, Јорг Бонер и Пункт из Швајцарске, Мати Кленел из Шведске, Матилда из Аустралије, затим бразилске и британске архитекте Исај Вајнфелд и Патрик Шумахер, тренутно највећа шпанска звезда дизајна Хектор Серано, Алто Универзитет из Финске, њујоршки фотограф Душан Рељин неки су од 30 водећих креативаца из преко 20 земаља широм света који ће представити свој рад током тродневне конференције „Слобода на квадрат" уз помоћ регионалних представника, као што су словеначки студио Енота, хрватски атеље 3LHD, Ласвит из Републике Чешке, Kitchen Budapest из Мађарске и Beetroot из Грчке, и коначно, у улози неке врсте водитеља, дизајнер ентеријера НБС, Зоран Радојичић из Србије.

Седам филмова о предходним издањима Београдске недеље дизајна премијерно се емитују на каналима РТС Дигитал, РТС Сателит. Филмови чине врхунски документарни серијал и више него интересантан филмски материјал у рангу светских емисија о дизајну (нпр. Гениус оф Десигн), али са релевантним садржајем за наше гледалиште, јер су снимани у Београду. Овогодишња Београдска недеља дизајна биће испраћена и у виду 12-минутних хроника фестивала на каналима РТС Дигитал, РТС Сателит и РТС2.

Целокупан ток фестивала по први пут бити уживо преношен од отварања до затварања на порталу wallpaper. Овај пренос је омогућен копродукцијом БНД - а са лукшембурском компанијом Notola tv и београдском Soundray, као главним техничким партнерима фестивала.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи