Џорџ Вујновић у "Дворани славних"

Недавно преминули Џорџ Вујновић, главни организатор мисије „Хиљијард" постао је део „Дворане славних ветерана“ (Veterans Hall of Fame) америчке државе Њујорк. Иницијатива под називом „Honoring Our Veterans” коју спроводи сенатор Хозе Пералта, покренута је са намером да се изрази поштовање и признање ветеранима који су се истакли у војном и цивилном животу.

Џорџ Вујновић је ушао у "Дворану славних ветерана" државе Њујорк за 2012. годину за заслуге остварене током операције „Хиљијард" коју је 1944. организовао са циљем да евакуише пилоте америчких бомбардера, које су срушили Немци у току прелета окупиране југословенске територије. Амерички авиони су били у мисији бомбардовања Хитлерових нафтних поља у Румунији.

Џорџ Вујновић, некадашњи агент америчке Војне обавештајне службе, који је био један од главних стратега пребацивања 512 америчких пилота које су четничке снаге 1944. године спасле од заробљавања у Србији, преминуо је у Квинсу крајем априла 2012 године.

Американац српског порекла био је по писањима америчке штампе истински херој, а 2010. године добио је признање Бронзане звезде од Војске Сједињених Америчких Држава за заслуге из Другог светског рата.

Oперацију спашавања америчких пилота "Хиљијард", помогле су и четничке јединице предвођене генералом Драгољубом Дражом Михаиловићем, које су ступиле у контакт са савезничким снагама у Барију, након чега је 512 пилота безбедно пребачено из Србије преко „ваздушног моста" Прањани - Бари.

Велики транспортни авиони Ц-47 слетали на импровизовану писту у селу Прањане у Србији и одатле извлачили пилоте. Уз помоћ локалних четничких снага, безбедно су пребачени сви пилоти, а да ни један спасилачки авион није оборен. Вујиновић је организовао акцију из Барија.

Вујиновић је рођен 1915. године у Питсбургу, од родитеља српског порекла, до 1941. био на студијама у Београду, све до напада Немачке на Југославију. У Београду је оженио учитељицу Мирјану Лазић, са којом је преко Турске, Јерусалима и Каира, успео да стигне у САД. Убрзо га је ангажовала америчка Војна обавештајна служба, која се сматра претечом данашње ЦИА.
Вујновићева супруга, која се запослила по доласку у Америку у југословенској амбасади у Вашингтону, ускоро дознаје да српски герилци скривају америчке пилоте од Немаца, и о томе обавештава Џорџа.

Пилоте су штитили четници, што је за Сједињене државе представљало политички проблем, јер су Американци и Британци претходно одлучили да подрже партизане и Јосипа Броза Тита.
Председник САД Френклин Рузвелт је ипак одлучио да одобри план спасавања пилота, уз услов да Вујновић не иде директно у Србију, већ да руководи мисијом из Барија. Операција "Хаљард" је годинама била под ознаком државне тајне у САД, и тек пошто је обелодањена године, конгресмен из Њујорка Џозеф Кроули је предложио да се Вујновићу, тада „обичном продавцу из Квинса", додели Бронзана звезда, што је у учињио и лично 2010. године на свечаности у Саборној цркви светог Саве у Њујорку.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи