уторак, 14.04.2026, 11:37 -> 12:03
Србија на вези - регион, РТС Свет, 18.55
Како сачувати српско културно-историјско наслеђе у Северној Македонији? То је тема о којој ће говорити гошћа емисије историчарка уметности др Јасмина С. Ћирић, са Универзитета у Крагујевцу. Репризу погледајте у 02.30 на РТС Свет.
У фокусу вечерашње емисије је српско црквено и друго културно историјско наслеђе на подручју Републике Северне Македоније. Професорка Ћирић, која се овом темом бави већ пуне две деценије, протеклих је дана одржала серију запажених предавања у више македонских градова о српском културном благу из немањићког периода.
После 88 година, пред сам Васкрс, српска заједница у месту Деска, код Сегедина, свечано је обележила завршетак обнове старе српске цркве у том месту. Догађај је забележила наша сарадница из Будимпеште Диана Ђурић, иначе главна и одговорна уредница Варош ТВ.
А колегиница из дописништва у Книну, Васка Радуловић, новинарка ТВ продукције ЗВО Вуковар, овога пута забележила је причу у селу Безбрадица код Кистања у Далмацији. Млади брачни пар, деца избеглица у Србији, уместо београдског ужурбаног живота, за своју породицу, изабрали су тишину, природу и живот на селу, родном крају њихових предака.
Предивном ускршњом песмом „Људи ликујте – Христос воскресе“, по тексту владике Николаја Велимировића, а у извођењу бањалучке етно групе Траг, завршавамо ово издање емисије "Србија на вези".
Уредница емисије Нада Вукелић
Редитељка Ернестина Глигоријевић
Коментари