понедељак, 16.12.2024, 13:24 -> 13:32
Србија на вези - регион, РТС Свет, 18.55
Један од најупечатљивијих примера блискости и дуготрајног пријатељства између српског и грчког народа јесте и хуманитарни програм Црвеног крста Србије и Грчке који су пуних 19 година, крајем 20. и почетком 21. века, помагали хиљадама деце из ратом захваћених подручја бивше Југославије да се неко време издвоје из сурових ратних услова и буду гости код грчких породица.
О том заиста великом хуманитарном гесту Грчке објављена је монографија „Невидљиви хероји Грчке“, у припреми научне саветнице у САНУ Гордане Благојевић, а недавно и премијерно приказан документарни филм „Спасавање прекинутог детињства“ аутора Младена Којића из Сребренице, који је и сам био један од хиљада унесрећене деце, од којих су многа остала без својих домова, чланова породице, без слободе и безбрижности коју су до тада имала, а која су у то тешко време привремени мир и радост нашла у грчким породицама на острву Тинос и другим местима. Оба пројекта, и филм и монографију, подржали су Представништво Републике Српске(РС) у Србији и Представништво РС у Грчкој.
Управо та монографија и филм су и повод да је гошћа у студију сарадница из Црвеног крста Србије (ЦКС) Слађана Димић, једна од најзаслужнијих не само за реализацију филма и књиге већ, пре свега, што је и била главни координатор испред ЦКС целог тог пројекта, наравно, уз подршку представништава РС у Србији и Грчкој, у окупљању и слању, као и целокупном програму боравка све те деце у Грчкој.
Осим што ће нас упознати са садржајем и значајем књиге и филма о боравку српске деце у Грчкој од Слађане Димић ћемо сазнати пре свега нешто више о самој тој хуманитарној акцији збрињавања деце, која је трајала скоро 20 година и обухватала је децу са подручја Републике Српске, Републике Српске Крајине, а касније и са подручја Црне Горе и Србије, затим и колико је важна сама та акција, како је она текла, колико је њоме укупно деце обухваћено, ко је све са грчке стране био укључен, али и друга занимљива и важна питања везано за тај велики хуманитарни програм.
У оквиру разговора са гошћом емисије видећемо и инсерте из филма „Спасавање прекинутог детињства“ као и чути изјаву самог аутора филма Младена Којића, а цео разговор заокружиће грчкa песмa, „Не љути се на мене, око моје“, у извођењу нашег познатог музичара и певача Џенана Лончаревића.
Из емисије бисмо издвојили још неке занимљиве и важне теме. Једна од прича је свечано обележавање у Вуковару сто година од сеобе Срба из Мађарске на подручје вуковарског среза, познате и као „оптација“, након распада аустроугарског царства и формирања Краљевине Југославије, док је друга прича из Мађарске од сталне сараднице емисије Диане Ђурић овог пута о веома важном истраживању браће Драгомира и Милана Дујмова из Будимпеште на тему значаја и утицаја Парохије Карловачке, представљеног на књижевној вечери у Сегедину, у оквиру манифестације Дани српске културе.
Уредница емисије Нада Вукелић
Редитељка Ерна Глигоријевић.
Коментари