Србија на вези - регион, РТС Свет, 18.55

Један од најупечатљивијих примера блискости и дуготрајног пријатељства између српског и грчког народа јесте и хуманитарни програм Црвеног крста Србије и Грчке који су пуних 19 година, крајем 20. и почетком 21. века, помагали хиљадама деце из ратом захваћених подручја бивше Југославије да се неко време издвоје из сурових ратних услова и буду гости код грчких породица.

О том заиста великом хуманитарном гесту Грчке објављена је монографија „Невидљиви хероји Грчке“, у припреми научне саветнице у САНУ Гордане Благојевић, а недавно и премијерно приказан документарни филм „Спасавање прекинутог детињства“ аутора Младена Којића из Сребренице, који је и сам био један од хиљада унесрећене деце, од којих су многа остала без својих домова, чланова породице, без слободе и безбрижности коју су до тада имала, а која су у то тешко време привремени мир и радост нашла у грчким породицама на острву Тинос и другим местима. Оба пројекта, и филм и монографију, подржали су Представништво Републике Српске(РС) у Србији и Представништво РС у Грчкој.

Управо та монографија и филм су и повод да је гошћа у студију сарадница из Црвеног крста Србије (ЦКС) Слађана Димић, једна од најзаслужнијих не само за реализацију филма и књиге већ, пре свега, што је и била главни координатор испред ЦКС целог тог пројекта, наравно, уз подршку представништава РС у Србији и Грчкој, у окупљању и слању, као и целокупном програму боравка све те деце у Грчкој.

Осим што ће нас упознати са садржајем и значајем књиге и филма о боравку српске деце у Грчкој од Слађане Димић ћемо сазнати пре свега нешто више о самој тој хуманитарној акцији збрињавања деце, која је трајала скоро 20 година и обухватала је децу са подручја Републике Српске, Републике Српске Крајине, а касније и са подручја Црне Горе и Србије, затим и колико је важна сама та акција, како је она текла, колико је њоме укупно деце обухваћено, ко је све са грчке стране био укључен, али и друга занимљива и важна питања везано за тај велики хуманитарни програм.

У оквиру разговора са гошћом емисије видећемо и инсерте из филма „Спасавање прекинутог детињства“ као и чути изјаву самог аутора филма Младена Којића, а цео разговор заокружиће  грчкa песмa, „Не љути се на мене, око моје“, у извођењу нашег познатог музичара и певача Џенана Лончаревића.

Из емисије бисмо издвојили још неке занимљиве и важне теме. Једна од прича је свечано обележавање у Вуковару сто година од сеобе Срба из Мађарске на подручје вуковарског среза, познате и као „оптација“, након распада аустроугарског царства и формирања Краљевине Југославије, док је друга прича из Мађарске од сталне сараднице емисије Диане Ђурић овог пута о веома важном истраживању браће Драгомира и Милана Дујмова из Будимпеште на тему значаја и утицаја Парохије Карловачке, представљеног на књижевној вечери у Сегедину, у оквиру манифестације Дани српске културе.

Уредница емисије Нада Вукелић

 Редитељка Ерна Глигоријевић. 

понедељак, 16. децембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње