Станковић: Вратили смо у живот Савез Срба Аустрије

Како су наши земљаци у Аустрији обележили државни празник Дан српског јединства, слободе и националне заставе, о тежњи да се српски језик уведе као изборни предмет у аустријским школама, обнављању рада Савеза Срба Аустрије и другим темама које заокупљају пажњу наше дијаспоре у овој земљи, разговарали смо са Александром Станковићем, председником Аустријског савеза српског фолклора (АССФ).

На дан када се у Србији и Републици Српској обележава пробој Солунског фронта велики број представника организација и удружења Срба у Аустрији окупио се у Грацу да ода пошту нашим прецима који су пре више од једног века извојевали слободу.

"Имамо ту слободу да у дијаспори упражњавамо, поштујемо, чувамо и даље презентујемо српску културу и традицију. а кроз ову манифестацију то можемо да радимо на један јединствен начин где смо ми тај празник узели као своју славу такорећи, манифестацију која се сваке године одржава у другој покрајини. У оквиру те манифестације се свке године одржава и Скупштина и ту се окупљају представници свих друштава и ревидира се шта је то што смо претходних годину дана урадили и шта можемо боље и квалитетније", каже Александар Станковић.

Да би аустријској јавној сцени скренули пажњу на себе и свој рад и обезбедили подршку, межу нашим људима у овој земљи, одувек је постојала потреба за уједињењем и сарадњом. Из такве потребе настао је и Савез Срба Аустрије.

"Проблем је био што је наш Савез Срба који је био кровна организација дуги низ година и окупљао та друштва, у неком моменту престао са радом. Имали смо ту срећу и потрудили смо се да Савез Срба поново вратимо у живот, и он је прошле године поново почео са радом, после две године тоталног застоја и пре тога, вишегодишњег нефункционисања и сада, ове године радимо на томе да сва наша друштва окупимо под једним кровом", каже Станковић.

А под једним кровом су и бројна удружења окупљена око Аустријског савеза српског фолклора,

"Гледамо да наставимо са нашим активностима и припремама, као што је Дечја смотра фолклора 23. новембра, где ћемо поново имати прилику да у оквиру смотре имамо и Квиз знања, где ћемо омогућити нашим најмлађима да покажу своје познавање историје, традиције, као и вештине у игрању и преношењу свега што су научили у међувремену", каже Станковић.

Поводом 160 година од смрти Вука Стефановића Караџића, реформатора српског језика, који је већи део живота провео у Бечу, покренута је иницијатива да улица у овом граду понесе његово име.

"Изузетно је значајна та иницијатива за наше људе, људи прво постављају питање, а зашто баш Вук. Вук је неко ко је више од 50 година живео у Аустрији и био је својеврсни пионир интеграције у то друштво. Он је те људе у то време окупљао око себе и покушавао и као дипломата и као писац и реформатор и члан тог друштва у Аустрији да повеже и помогне Србији у том моменту, али исто тако и Србима који су тада у Монархији живели", каже Станковић.

С обзиром на бројност српске дијаспоре у Аустрији већ дуже време постоји тежња наших људи да се српски уврсти у школски програм као изборни језик, што значи да би га деца учила у редовној школској настави.

среда, 20. новембар 2024.
14° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње