Гетеборг: Одржан Сајам српске књиге

У организацији удружења „Иницијатива креативне комуникације“ која се бави очувањем културе, традиције и српског језика у Гетеборгу је одржан други Сајам српске књиге.

"Иницијатива креативне комуникације је удружење које се бави очувањем културе, традиције и језика српског народа. У оквиру нашег рада, 2. и 3. марта је у Гетеборгу одржан други Сајам српске књиге, на коме су учествовали писци који живе и раде у Скандинавији, али смо имали госте и из Србије и других земаља Европе.

Бројне посетиоце другог Сајма српске књиге, поздравила је амбасадорка Србије у Шведској Јелена Чукић Матић, а манифестацију су отворили бард српског глумишта Хаџи Петар Божовић, говорећи стихове Матије Бећковића и отац Ненад Илић, својим књигама "Нешто за успут" и "I-sky".

Присутне су путем видео линка поздравили академик Матија Бећковић и књижевница Александра Нинковић Ташић, говорећи о књизи "Звонари слободе".

Видели смо и кратки документтарни филм о глумачком делу, а затим је уследила трибина под називом "Ствараоци са југа под небом севера", која је отворила питања очувања језика као идентитета народа.

Представљена је петочлана породица Сандић из Ковачице и њихов подухват до Швајцарске "Дневник са путовања бициклама".

Милена Стевановић се из родног Ниша преселелила у норвешки град Тунзберг, а на сајам је дошла са књигом "Мој деда приповеда".

На крају првог дана наступила је Ирина Калидес, Гркиња која већ дуги низ година живи и ради у Шведској, а отвара питања женских права.

У недељу, 3. марта, чули смо Јелену Баћић Алимпић чије успешно књижевно вече је одржано у петак и којој су се организатори посебно захвалили. Њена последња књига "Последњи сати", као и све претходне, привукла је велику пажњу присутних.

Затим је Александар Драгановић говорио о другом, допуњеном издању књиге "Читање снова", а Тихомир Барбуловић из Копенхагена представио се књигом "Пипери, сведок једне епохе", посвећена животу и делима Марка Милуновића Пипера.

Потресна прича и одломци из филма "Српски крвави пут 33 анђела" говори о страдању српске деце у норвешким логорима. Филм је сниман по сценарију Милке Кајганић, која је за ову прилику дошла из Француске, уз огромно залагање Бранка Димовића Димеског који живи у Норвешкој.

Својим наступом присутне су задивили представници српског културног клуба Сербика са КиМ, аутор књиге "Легенде и предања Косовског Поморавља" Ратко Стојиљковић, глумица српске драме Народног позоришта из Приштине сада у Грачаници Јасмина Стојиљковић и мултиинструменталиста Никола Митић из Гњилана Александар Булајић из Данске говорио је стихове из своје збирке "Инспирација 1", Витомир Мартић, бивши боксер, наставник и писац, чија дела се налазе у Шведској краљевској бибиотеци, представио је своју књигу "Пут за Санта Клару", а првак Европе и вице шампион света у боксу Миодраг Перуновић дошао је из Подгорице да представи своје колумне, сабране у књигу "Штит и мач". "Причама из бескраја" Весна Митић поставља питање о људским слободама кроз голооточки живот свога деде.

Тиме је други Сајам српске књиге успешно завршен", саопштила је за РТС Гордана Антуновић, Удружење "Иницијатива креативне комуникације".

четвртак, 09. јануар 2025.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње