Читај ми!

Гала Чаки: Уметност живи кроз емоцију

У једној години завршила је два мастер студија на Академији уметности у Новом Саду и добила неколико стипендија широм света. Са само 25 година учествовала је на Бијеналу уметности у Пекингу, а са 29 је докторирала. Њена дела видели су љубитељи уметности широм планете, од Јапана, Кине, Индонезије, Кореје и Сингапура, преко Француске, Италије, Енглеске и других европских земаља, до Америке и Канаде. Гала Чаки плени чим је упознате...

"Кина је древна земља, одише културом, васпитани су да поштују културу и ствараоце, знате колико су били важнио за изградњу царства.

Када сам отишла први пут у Пекинг указана ми је таква част као да сам нека принцеза и тада сам схватила да је то један други свет у односу на Европу. Није важно да имате одређени стил који ће вам у Европи донети потражњу на тржишту.

Тамо је важно да имаш таленат, ја сам захвална за ту врсту искустава, посебно у Азији. Знате, ти људи заиста одишу древношћу, духовношћу...тамо је важна породица, емоција, све оно што на Западу измиче, можда и не постоји, колико сам ја имала прилике да видим. Зато су те слике другачије, зато што одишу емоцијом, том врстом енергије...јер шта значи створити добро дело? Енергетски и емотивно вредно или не. Недавно сам била на Ад Базелу, то је највећи сајам у Швајцарској и мене ниједно дело, сем оног из 20. века није дотакло и онда сам схватила да је та емоција са којим је тај стваралац стварао. А то данас нуде ствараоци у Азији, јер њихова градња живота и промишљање на живот, јер њихова лепота је унутар њих, није онострана као на Западу.

Код нас је све постављено да се плашимо оностраног, страх од егзистенције, кроз материјално, а тамо, они попримају вредност лепоте живота на други начин јер је лепота у њима, у неким једноставним стварима, и то ме заиста отворило као личност јер емоција јесте суштина мог бића, а и свачијег, јер смо ми духовна бића пре свега, не материјална.

Запад ми је понудио могућност да живим и у Немачкој, у Минхену и Берлину. Некако сам приметила декаденцију како разума, тако и стваралаштва и човек у таквом свету материјалном није човек ако није обогаћен емоцијом, вером, онда поприма другу врсту портрета и схватила сам да на таквим местима тешко да може да изрони уметност какаву ја желим.

Њујорк је нешто друго...то јесте колевка материјализма, али постоје изузетни људи тамо, најмоћнији и најпаметнији, тако да се ипак негује сликарство и кад сам видела слике у највећим галеријама, то су фантастични примери умова данашњих креатора.

Тако да, можда су на две различите стране, свако нуди своју врсту духовности, али спојити то и бити присутан тамо где се дешава уметност, то јесте задатак једног ствараоца...јер не вреди вам да стварате само у Србији, ако не можете да се упоредите са врхунским и светским ствараоцима", каже Гала.

четвртак, 02. јануар 2025.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње