Читај ми!

Беговић: Наши научници су велика снага Србије

На недавно одржаној манифестацији Ноћ истраживача, министарка науке и технолошког развоја др Јелена Беговић, са поносом је подсетила на богату научну традицију Србије и успехе које данас постижу наши научници и истраживачи из разних области, од којих су многи у иностранству.

Министарка Беговић посебно је говорила о значају научне дијаспоре.

"Ако се утврде добре везе и дају се добре шансе нашим људима који су расути по свету, а који и даље представљају део наше земље, можемо итекако имати бенефите и користи, посебно у науци. Имамо јако велики број младих, и старијих и средњих година људи који се баве науком јако успешно. Да ли су професори, да ли су научници, да ли су власници успешних компанија, старт ап компанија, или већ естаблираних компанија и мислим да то треба искористити као велику снагу Србије", каже министарка Јелена Беговић, министарка науке и технолошког развоја.

Немали број наших људи који су се у дијаспори бавили науком, данас предају на високошколским установама у Србији. Једна од њих је и проф. др Биљана Шљукић Паунковић.

"Наша научна дијаспора је и даље веома успешна на различитим континентима, Европи, Америци, чак и Азији. Оно што је веома значајно, то је да како дијаспора, како научници у Србији, су препознали ту потребу за разменом идеја и сазнања, а потреба је препозната и од самих институција у Републици Србији. Фонд за науку има програм под називом "Сарадња српске науке са дијаспором" која финансира размену научника и нека истраживања, како од боравка наших научника у иностранству, тако и боравак српске научне дијаспоре у Србији", каже проф. др Паунковић, факултет за физичку хемију.

Када је реч о пажњи која се посвећује науци поставља се и неизбежно питање поређења са другим, развијеним земљама.

"Мислим да апсолутно можемо да се поредимо. Можда издвајања нису толико велика као у неким земљама, али ево успех на Шангајској листи где Универзитет у Београду, између 300. и 400. места, само захваљујући научној продукцији наших научника, и ту смо у врху, међу 150 универзитета на свету", каже министрака Беговић.

Др Јелена Беговић је истакла потребу да се упоређујемо са окружењем и позвала да се без устручавања укључимо у научну трку, јер нас то може учинити само бољим.

четвртак, 09. јануар 2025.
15° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње