Филиповић: Просвјетине школе допринеће бољем статусу српског језика у Аустрији

Последњег дана септембра у згради Председништва Републике Српске у Аустрији, Алберт холу, одржана је свечаност поводом јубилеја СПКД Просвјета – 10 година допунских српских школа у Аустрији, на којој је присуствовао велики број гостију и државних званица. Свечаности је присуствовао и шеф Представништва Републике Српске у Аустрији Младен Филиповић који је истакао да Представништво одлично сарађује са Просвјетом већ дуги низ година и подржава рад Друштва.

"Просвјета као институција, не само што је значајна за наш народ, у Србији и Републици Српској, и дијаспори, доказ је вечерас у Бечу обележавање овакве годишњице, показује да кроз рад, труд, у тешким и у добрим условима наш народ може да успе. То је за институције Србије и Републике Српске посебно за паралелне везе које имамо и негујемо, и Представништво које све време подржава активности наше дијаспоре, посебно Просвјете, је доказ да наша деца могу да уче, језик, да уче писмо, да чувају своју традицију и културу и негују све што је наше српско, а то се може радити и ван граница наших држава.

Аустрија је значајна јер има велики број наших људи, овде је већ 4,5. генерација која овде живи и ради. У Аустрији кажу да су Срби добро интегрисани, генералнои народи са Балкана сматрају се добро интегрисаним.

Показатељ је тај да ће српске школе у будућности имати и званично место и у курикулуму аустријских школа, посебно у основним школама, где велики број наше деце одраста и учи прва слова и речи, тако да, поред Просвјете, и наша Српска православна црква доприноси томе да се народ окупља, да не заборавимо одакле смо, а исто тако да допринесемо развоју културе у Аустрији и драго ми је да кроз велики број званица, који су присутни вечерас из Владе Републике Српске и Србије, да можемо да обележимо овакав значајан датум", каже Младен Филиповић, шеф Представништва Републике Српске у Бечу.

Српска заједница у Аустрији сматра да је неопходно што пре решити статус српског језика у Аустрији који је и даље званично део вештачке творевине, такозваног БХС језика (босански/хрватски/српски).

"Шанса увек постоји. Гледајући на систем у Аустрији који је доста компликован и сама та дефиниција тог БХС-а који је уведен од самих деведесетих, није једноставно, комплексна је ситуација...Али, саме школе које постоје већ 10 година од стране Просвјете, иницијатива нашег народа ће допринети сигурно да у будућности то буде и званични језик", каже Филиповић.

 

субота, 23. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње