четвртак, 12.10.2023, 11:13 -> 13:10
Филиповић: Просвјетине школе допринеће бољем статусу српског језика у Аустрији
Последњег дана септембра у згради Председништва Републике Српске у Аустрији, Алберт холу, одржана је свечаност поводом јубилеја СПКД Просвјета – 10 година допунских српских школа у Аустрији, на којој је присуствовао велики број гостију и државних званица. Свечаности је присуствовао и шеф Представништва Републике Српске у Аустрији Младен Филиповић који је истакао да Представништво одлично сарађује са Просвјетом већ дуги низ година и подржава рад Друштва.
"Просвјета као институција, не само што је значајна за наш народ, у Србији и Републици Српској, и дијаспори, доказ је вечерас у Бечу обележавање овакве годишњице, показује да кроз рад, труд, у тешким и у добрим условима наш народ може да успе. То је за институције Србије и Републике Српске посебно за паралелне везе које имамо и негујемо, и Представништво које све време подржава активности наше дијаспоре, посебно Просвјете, је доказ да наша деца могу да уче, језик, да уче писмо, да чувају своју традицију и културу и негују све што је наше српско, а то се може радити и ван граница наших држава.
Аустрија је значајна јер има велики број наших људи, овде је већ 4,5. генерација која овде живи и ради. У Аустрији кажу да су Срби добро интегрисани, генералнои народи са Балкана сматрају се добро интегрисаним.
Показатељ је тај да ће српске школе у будућности имати и званично место и у курикулуму аустријских школа, посебно у основним школама, где велики број наше деце одраста и учи прва слова и речи, тако да, поред Просвјете, и наша Српска православна црква доприноси томе да се народ окупља, да не заборавимо одакле смо, а исто тако да допринесемо развоју културе у Аустрији и драго ми је да кроз велики број званица, који су присутни вечерас из Владе Републике Српске и Србије, да можемо да обележимо овакав значајан датум", каже Младен Филиповић, шеф Представништва Републике Српске у Бечу.
Српска заједница у Аустрији сматра да је неопходно што пре решити статус српског језика у Аустрији који је и даље званично део вештачке творевине, такозваног БХС језика (босански/хрватски/српски).
"Шанса увек постоји. Гледајући на систем у Аустрији који је доста компликован и сама та дефиниција тог БХС-а који је уведен од самих деведесетих, није једноставно, комплексна је ситуација...Али, саме школе које постоје већ 10 година од стране Просвјете, иницијатива нашег народа ће допринети сигурно да у будућности то буде и званични језик", каже Филиповић.
Коментари