У Београду представљен пројекат руске културне мисије

"Културне мисије из Русије: Француска–Србија–Грчка–Кина" назив је пројекта чије су манифестације, ових дана одржане и у Београду, а усмерен је на успостављање разумевања поштовања и сарадње између народа, неговање пријатељских односа и грађења атмосфере искреног поверења.

Пројекат Културне мисије из Русије, у Србији je представљен уз подршку Руског центра за науку и културу Руски дом у Београду. Организатори - Руски национални комитет за црноморску економску сарадњу и издавачка кућа „Границе Успеха", дали су одговоре на питања - како живи савремена Русија, шта је важно њеним грађанима, како се руски карактер одражава у уметности, како звучи музика која је тамо рођена и колико је у својој једноставности лепа природа централне Русије?

Представљена је Владимирскa област и олимпијско наслеђе града Сочија.

„Пројекат културне мисије из Русије није политички, већ грађанско-друштвени пројекат, чији је задатак обједињење културе и бизниса. Својом мисијом уједињујемо идеје различитих народа. У фебруару смо имали културну мисију у Француској, и ево сада смо у Србији", кaже коорганизатор пројекта Светлана Шукшина.

У оквиру бизнис дијалога о пословној руско-српској сарадњи, у Привредној комори Србије, учесници са руске и српске стране дускутовали су о различитим друштвено-актуелним темама. Презентоване су руске и српске компаније.

У току организованих вечери руског филма, праћене су пројекције филмова Булата Јусупова и Александра Сухарева.

Одржани су концерти лауреата сверуских и међународних такмичења Андреја Веникова и Дениса Громова.

Посебно је пленила пажњу изложба слика руских уметника, међу којима се уздиже, јасно уочљив извајани лик Достојевског, дело скулптора и сликара, академика Григорија Патоцког.

„Наша главна мисија је да уведемо идеју доброте. Доброта и благодарност су људски закон. Посветио сам радове људима који су много говорили о доброти, попут Достојевског, Пушкина, Толстоја. И ви имате Павића и Кустурицу који су својим делима проносили доброту и сачували словенски свет. Само доброта може спасити човечанство", каже Григориј Потоцки, академски уметник, скулптор и сликар.

У 33 земље света, постављен је његов споменик маслачка који симболизује доброту. Патоцкиј каже да ће му бити част када у фебруару такав споменик буде откривен и у Србији.

„Дубоко сам уверена да кроз културу заиста можемо боље да разумемо једни друге, а бољим разумевањем можемо и да чинимо добра дела и овај свет учинимо бољим, чистијим и светлијим", закључује Светлана Шукшина.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње