Важни су знакови крај пута

Гордана Петковић Лаковић, мецена уметности, покровитељка културе и чуварка српске баштине, један је од најактивнијих чланова српске заједнице у Канади. Имала је кључну улогу у прикупљању средстава за преименовање Барлингтон стрита у Хамилтону у Булевар Николе Тесле. Захваљујући њој завијориле су се српске заставе 10. јула 2016. у Хамилтону, а сада ту деоницу пута краси 19 путоказа са Теслиним именом. Недавно је посетила родни Беoград.

Својој деци је рекла да не може да им остави много, али може-знакове крај пута. А њих ево, оставља деценијама, доследно и упорно, и на корист многих. Гордана Петковић Лаковић један је од најактивнијих припадника српске заједнице у Канади. Промотер је и покровитељ бројних културних дешавања, покретач хуманитарних акција...Поносна је што је допринела да један део булевара Хамилтон буде преименован у Булевар Николе Тесле.

„Цела идеја је потекла од NTCE, односно Верослава Вика Ђурђевића. Моја улога у целој причи је била маркетинг, да што више људи учествује у томе. Најлепше и најемотивније је када видите све Србе на окупу", рекла је Гордана Петковић Лаковић за РТС.

Гордана наставља рад на установљавању студентских стипендија које ће понети име нашег великог научника, а подржава и акцију да се једној средњој школи у Хамилтону да име Николе Тесле.

„Имамо још један пројекат, а то је да се учење о Тесли стави у школски програм и који ће од следеће године почети да се учи у школи. Учиће се о Теслином стваралаштву, што се раније никада није десило, увек је то био Едисон", најавила је Гордана Петковић Лаковић.

Своју прву збирку прича „Колона", штампану и на енглеском језику, Гордана је написала на основу бележака о истинитим догађајима у којима је учествовала или била сведок. Између корица је, каже, њена истина.

„Желела сам због тога да опишем како је нама било, не само због моје деце, него и због следећих генерација, јер ће неко моје чукун унуче прочитати ову књигу, и сазнати неке лепоте Србије", рекла је Гордана.

Комедија „То нисам ја", објављена 2015, пуна добронамерног хумора, увелико се спрема за сценско извођење, а у јулу ће из штампе изаћи антологија прича под називом „Зашто смо отишли".

Своје књиге је поклонила свим српским парохијама и организацијама широм света, а под слоганом „Књига уместо цвета", од 2008. године откупљује део тиража српских писаца, подстичући тако и друге да то чине.

Њен допринос очувању српског језика и ћириличног писма потврдила је и српска заједница у Канади предлажућу Гордану Петковић Лаковић за националну награду „Вук Караџић".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. децембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње