Фабриковање јавног мњења

Медији итекако утичу на формирање јавног мњења. Да је тако, сведочи и књига "Како се фабрикује јавно мњење", чије је издање на српском језику недавно промовисано у Француском институту, уз велико интересовање медија. Аутор Серж Алими, директор „Монд дипломатика" покушао је да, сакупивши на једном месту текстове које су он и његове колеге годинама објављивале у овом часопису, објасни механизме медијске манипулације западних влада и НАТО савеза у ратовима с краја 20. века и почетком 21. века.

Књига Сержа Алимија садржи готово све: објашњава узроке и последице, до детаља анализира механизме медијске манипулације и фабриковања лажних вести. Дефинише матрицу ратне пропаганде Запада и НАТО која се, једном успостављена и доказана као успешна, понавља од Косова до Авганистана, Ирака, Либије. Да ли то што сада СВЕ знамо, има икаквог значаја?

„Наша књига је у Француској објављена годину дана после рата на Косову. Дакле, нисмо чекали 20 година да бисмо објавили лажи које је НАТО користио. И нисмо били једини, било је ту много цењених новинара, као што је Данијел Перл, који већ крајем децембра 1999. године, на насловној страни Вол Стрит Журнала говорио о фалсификовању медијске кампање од стране НАТО како би био започет рат на Косову.

Шта ми из тога можемо да извучемо? Западне владе, у време рата, практикују лаж. Пракса неких новинара је да у тим лажима прате своју Владу. Наша жеља је била да овом књигом упозоримо грађане у Француској, али и другде - чувајте се лажи ваших влада, чувајте се оних новинара из ваших земаља који их тако лако прате."

Косово је и даље трусно подручје у срцу Европе, и извор многобројних проблема. Да ли је и данас Косово интересантно страним новинарима?

„Чињеница је да је одговор негативан. Западно јавно мњење, а мислим да је исто и у Србији, заинтересовано је за међународну ситуацију само када су њихова влада и војска директно умешани. Тада новинари трче, тада камере почињу да снимају. Чим конфликт стане, та земља пада у заборав. Мислим да већина Француза, а говорим о земљи коју добро познајем, немају ниједну идеју шта се дешава на Косову последњих 20 година. И чак мислим да већина њих, који су рецимо знали причу о српским ратним злочинима, нема било какво сазнање о етничком чишћењу чије су жртве Срби а који се десио после напада НАТО-а на Србију".

Једини вид борбе за истину у медијима, Серж Алими види у сазнавању, опрезу, критичком ставу и луцидности.

субота, 30. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње