Америчка премијера филма „Теслин народ“ на фестивалу српског филма у Питсбургу

Четврти Фестивал српског филма Српског народног савеза одржан је у Катедрали знања Питсбуршког универзитета (САД) 30. марта. Фестивал је организован у сарадњи са Центром за руске и источноевропске студије и комитетом Југословенске националне собе Питсбуршког универзитета. Главни циљ фестивала је чување, неговање и представљање српске културе, традиције и наслеђа америчкој публици.

Филм „Теслин народ" (2018) редитеља Жељка Мирковића је имао америчку премијеру на четвртом фестивалу српског филма Српског народног савеза у Питсбургу. Филм је изазвао велико интересовање и салве позитивних критика публике за начин како су приказани српски исељеници као градитељи Америке и света.

„Теслин народ" је добио награду „Спирит" коју додељује Српски народни савез за најбољи филм и његов допринос продубљивању веза између српско-америчке дијаспоре и матице као и унапређивању односа између Србије и Америке. Светска премијера филма је одржана у Србији 27. октобра прошле године у Коларчевој задужбини у Београду.

Премијери филма „Теслин народ" је присуствовао редитељ филма Жељко Мирковић који је примио награду, сценариста филма Милош Растовић, као и учесници филма Александар Славковић, аутор романа „Досељеник 1815 - 2015," Милана Мими Бижић из Питсбурга и Џон Мартић, председник Српског народног савеза. Приликом пријема награде Мирковић је нагласио да је главни циљ филма био да прикаже допринос Срба у изградњи Америке и света у периоду дугом више од 200 година и о пријатељству српског и америчког народа. Посебно се захвалио Српском народном савезу на подршци у реализацији филма и свему ономе што је ово најстарије српско добротворно друштво у Америци које постоји од 1901. године учинила за српске исељенике и одржавању српског етничког и верског идентитета.

Милош Растовић, сценариста филма, истакао је главну идеју филма:

„Када су први српски исељеници долазили у „обећану земљу," они су сабом донели не само своју пожртвованост за рад и идеале и своје таленте, већ су донелу нешто много више, а то је њихова душа. Душа је оно што нас уздиже и разликује од других и спаја све Србе у свету без обзира на којем континенту или држави живели. Свети владика Николај, говорећи о историји српског исељеништва је рекао: "Све је то једна задивљујућа епопеја, започета од оних српских сељака, који бежећи од тираније ћесарске и султанске доселише се у ову земљу слободе, не да уживају но да се што више оспособе носити бриге светосавске и помогну својима на старом огњишту носити те исте бриге и тако кроз стотину и више година, све до данас." Ако будемо следили пут наших великана као што су Никола Тесла и Михајло И. Пупин, можемо бити сигурни да нећемо бити изгубљени ни за веру, ни за отаџбину нити за нас саме."

Александар Славковић је истакао да је мотив који га је натерао да напише роман о Ђорђу Шагићу, касније Џорџу Фишеру, првом познатом Србину у Америци, био понос његове нације и све оно што су они учинили за ову земљу. Након премијере у Питсбургу, филм ће се приказивати у Кливленду, Бостону, Њујорку, Лос Анђелосу, Вашингтону, Чикагу и другим америчким градовима.

Четврти фестивал српског филма Српског народног савеза је отворен молитвом Његовог Преосвештенства владике Иринеја, Епархије источноамеричке Српске православне цркве након чега је уследило представљање књиге „Велики рат 1914 - 1918" (2018) у издању Себастијан преса Епархије западноамеричке Српске православне цркве.

О књизи су говорили др Кринка Видаковић Петров, уредница књиге, и Његово Преосвештенство владика Иринеј. Они су истакли суштину односа између Краљевине Србије и Америке у време Првог светског рата и улогу српско-америчке дијаспоре у помоћи отаџбини.

Књига је посвећена заједничком сећању на Велики рат који је потврдио Америку као глобалну силу и прекројио границе Балкана стварањем Југославије на победи и жртвама Краљевине Србије. „Американски Србобран," најстарије српске новине које излазе у континуитету од 1906. године, су редовно извештавале о току Великог рата на Балкану.

На велико задовољство чланова Српског народног савеза и свих присутних у сали, др Александру Петрову, уреднику српске секције „Американског Србобрана", уручено је признање Српског народног савеза за његов двадесетшестогодишњи уређивачки рад у српској секцији новина и допринос обавештавању српске заједнице у Америци о важним догађајима у Америци и матици. Др Петров се захвалио на признању и нагласио да уређивати „Американски Србобран" за њега представља „мисију, а не посао."

У склопу представљања књиге „Велики рат 1914 - 1918" приказан је документарни филм „Дуг пут у рат" (2018) редитеља Милоша Шкундрића. Овај филм у трајању два сата на исцрпан начин приказује узроке Првог светског рата који према аутору датирају још из прве половине деветнаестог века. Водећи европски интелектуалци са европских универзитета као што су Оксфорд, Кембриџ, Сорбона и други износе њихово виђење узрока Великог рата. Филм је одлично прихваћен од стране публике.

Најмлађи су имали прилику да уживају у цртаном филму „Био двапут један краљ" (2017) редитеља Војина Васовића. Филм на дечији приступачан начин описује једног краља подељене личности: краља рата и краља песника. Двострука природа једног краља има једну савест, али супротне жеље које у узајамној борби желе да надвладају једна другу. Филм је приказан на 60 међународних фестивала и већ освојио преко 20 међународних награда.

Фоклорна дечија група Св. Николе Српске православне цркве из Монровила у држави Пенсилванији је на својствен и атрактиван начин представила традиционалне српске песме које је публика громогласно наградила.

Одушевљење фестивалом код америчке публике је показало колико је важно чувати и представити српску културу на начин како би је други још више ценили. Свако ко је био присутан на фестивалу био је у могућности да понесе са собом нешто вредно из богате српске културе и историје.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 21. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње