Резултати претраге

Термин претраге: nike air max pre day lx phantom black , Погодака: 59172

23. 09. 2024.

Diplomatske aktivnosti Srbije na marginama zasedanja Generalne skupštine UN

Predsednik Aleksandar Vučić učestvuje na 79. zasedanju Generalne skupštine UN u Njujorku a na marginama skupa sastaće se sa više od 40 svetskih državnika. Predsednik Srbije učestvovaće i na Samitu o budućnosti kao i na sastanku o međunarodnoj saradnji na izgradnji kapaciteta veštačke inteligencije. Visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Đuzep Borelj u sredu u Njujorku organizuje sastanak sa liderima Zapadnog Balkana. Sličan skup održan je i pre nekoliko dana u Briselu gde je organizovan radni ručak predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen sa balkanskom šestorkom. Potvrđeno je da Srbija može očekivati prvu tranšu pomoći u okviru plana rasta za Zapadni Balkan u iznosu od 112 miliona evra već u oktobru ili novembru.

19. 09. 2024.

Laž ne sme da prođe

Srpski šampion Crvena zvezda večeras startuje u novoj sezoni Lige šampione, na noge joj dolaze renomirana Benfika i njen trener Bruno Laž, koji je pokazao iskreno poštovanje prema crveno-belima i njihovom domu. Nova sezona, poznato je, donosi novi format, zato je veoma bitno da se već na početku ostvari pozitivan rezultat, kako bi Zvezda bila u igri za narednu fazu takmičenja. Bilo bi lepo da se ponovi trijumf od pre 40 godina, kada su crveno-beli preokrenuli rezultat, najpre anulirali vođstvo Portugalaca od 2:0,a onda došli do 3:2, rezultata koji ih je odveo dalje. Ovog duela rados e seća Rajko Janjanin, koji je postigao sva tri pogotka za Zvezdu, kao i Boško Đurovski, koji je na toj utakmici na teren ušao u drugom poluvremenu, kao mlad igrač.

05. 09. 2024.

Šah je ponovo u modi

Šah je danas jedan od najpopularnijih i najbrže rastućih sportova na društvenim mrežama sa milionskim pregledima na platformama Twitch, Instagram i YouTube. Činjenica da je meč između Karlsena i Ananda gledalo između 500 i 800 miliona ljudi putem tzv. strimova, govori o sve većem interesovanju mladih za šahom, koji je od „dosadnog“ postao apsolutni „trending“. Svojevrsna renesansa te igre počela je već pre nekoliko godina, ali se posebno ističe ove kada Svetska šahovska organizacija slavi vek postojanja. S druge strane, šah kao slobodna nastavna aktivnost za učenike 5. i 6. razreda, vraća se ovog septembra u naše osnovne škole posle pauze od desetak godina i vremena kada je bio i izborni predmet. Sve ovo povod je da naš gost bude Ivan Marković, internacionalni majstor šaha, doktor metodike nastave šaha na Učiteljskom fakultetu u Beogradu, koautor (sa Sanjom Vuksanović) udžbenika za učenike osnovnih škola „Tri, četiri, pozor – šah“.

21. 08. 2024.

Sve adrese Radio Beograda

Od 1924. g. – Prva hrvatska štedionica, Kneza Mihaila 42 Prvi studio iz kojeg je označen početak radio-difuzije u Srbiji i iz kojeg su etrom zaplovile tako dugo čekane reči i muzika, pre tačno jednog veka, od kraja avgusta 1924. godine bio je smešten u zgradi Prve hrvatske štedionice, u Knez Mihailovoj ulici 42 (danas se u ovoj zgradi nalazi Muzej „Zepter”). Elegantni mezanin koji je zakupila francuska kompanija „Telegrafija bez žica”, već 6. septembra, na dan kada je trebalo da bude priređen prvi probni radio-koncert, prema svedočenjima beogradske štampe, „ličio je na hodnike između glumačkih garderoba i pozornice na dan neke značajne premijere”. Koncert je ipak tog dana otkazan, ali je održan 19. septembra, ponovljen dan kasnije, a od prvih oktobarskih dana, pa do 1. jula 1926. godine, program je emitovan iz tog studija, preko predajnika u Rakovici.

06. 08. 2024.

Olimpijski žurnal - Pariz 2024: Četverac ide dalje

U prvom delu emisije pratimo završnicu košarkaškog meča četvrtfinala olimpijskog turnira, duela između naše reprezentacije i selekcije Australije. Danas, inače, nismo baš imali čime da se podičimo u Parizu, jedini su za pohvalu bili članovi četverca u kajaku- Novaković, Dragosavljević, Džombeta, Torubarov, izborili su polufinale, pošto su kvalifikacionu trku na 500 metara završili kao prvi u svojoj grupi. Muški kajakaški parovi Novaković-Dragosavljević i Džombeta-Torubarov plasirali su se u polufinale u trci na 500 metara, kao dva od ukupno četiri najbrža dvojca u svojoj grupi. Trka u polufinalu je na programu 9. avgusta od 11.10 časova pre podne. Ženski četverac je, nažalost, kvalifikacije završio na poslednjem mestu u svojoj grupi, pa će kroz polufinalnu trku imati novu šansu za finale

13. 08. 2024.

Azbuka evergrina - Otis Redding

Otis Redding bio je američki pevač i kompozitor, smatra se jednim od najvećih pevača popularne i soul muzike u američkoj istoriji. Inspiraciju je izvorno nalazio u gospelu, a svojim pevanjem je uticao na mnoge umetnike tokom 60-ih godina. Snimio je šest studijskih albuma pre nego što je nastradao u avionskoj nesreći 1967. godine, a nakon toga je izdato još pet njegovih posthumnih albuma. 'These Arms of Mine', 'Respect', 'Try a Little Tenderness' i 'I Can't Get No Satisfaction' samo su neke od najpoznatijih pesama Otisa Reddinga, ali je, ipak, ostao najupamćeniji po hitu '(Sittin' On) The Dock of the Bay'. Posthumno je dobio mnoga priznanja, uključujući Gremi nagradu za životno delo, uvršćen je u Kuću slavnih, a u gradiću Mason, gde je proveo detinjstvo, mu je podignut spomenik.

31. 07. 2024.

Kurtijev udar na srpske medije

Zakon o nezavisnoj komisiji za medije koji je na Kosovu i Metohiji pre tri nedelje usvojila Skupština u Prištini i dalje izaziva brojna reagovanja međunarodnih i domaćih novinarskih udruženja, kao i vodećih evropskih organizacija i institucija. Svi su saglasni u oceni da je to pokušaj vladajuće partije da prati i kontroliše medijske sadržaje, a da predviđene kazne od 200 do 40 hiljada evra prete da potpuno uguše slobodu medija u pokrajini. Posebno su ugroženi srpski mediji. Kako će novi zakon uticati na njihov rad i opstanak, tema je kojom se bavio kolega Ivan Miljković. On je razgovarao sa predsednicom ogranka UNS-a na Kosovu i Metohiji Ivanom Vanovac i predsednikom UNS-a Živojinom Rakočevićem.

27. 07. 2024.

Sindrom hroničnog umora je ozbiljna pretnja zdravlju

Šta je sindrom hroničnog umora i zašto se dugo i teško leči? Zbog te bolesti  se raspadaju brakovi, neretko gubi i posao jer bolesnika niko ne razume zato što sve analize pokazuju da je zdrav, a njemu i dalje nije dobro. O ovoj bolesti razgovaraćemo sa prof. dr Branislavom Milovanovićem, internistom kardiologom i neurokardiologom, šefom Neurokardiološke laboratorije na Institutu za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“, članom Evropske akademije nauka i umetnosti i redovnim profesorom na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Prvi je u Srbiji, pre više od 20 godina, uveo novu medicinsku disciplinu neurokardiologiju po povratku sa edukacije u britanskoj Laboratoriji „Sent Meri“ kod prof. dr Kristofera Mateasa. Nedavno je na Međunarodnom kongresu neurokardiologa u Londonu imao zapaženo predavanje o sindromu hroničnog umora i danas će, tim povodom, biti naš gost.

25. 07. 2024.

Olimpijci Srbije priželjkuju više medalja nego u Tokiju

Olimpijski tim Srbije stigao je u Pariz sa željom da se osvoji bar medalja više nego na prošlim Igrama u Tokiju, rečeno je na konferenciji za medije Olimpijskog saveza Srbije. Odbojkašica Tijana Bošković podsetila je da je treći put na Olimpijskim igrama. Ona se, pre svega, nada da će svi biti zdravi kako bi ostvarili dobre rezultate. Vaterpolista Nikola Jakšić rekao je da je posle prethodnih Olimpijskih igara došlo do smene generacija u vaterpolu, ali da su svi spremni i fizički i mentalno da daju sve od sebe. Jakšić se nada da će vaterpolisti uspeti da obraduju naciju. Novak Đoković je rekao da su Olimpijske igre najznačajniji sportski događaj i da je privilegija i odgovornost predstavljati svoju zemlju. 'Kao i uvek, moje ambicije i očekivanja su visoki, ali ovo je težak turnir, sa 64 tenisera, koji svi žele medalju', dodao je Đoković. On će igrati protiv Australijanca Metjua Ebdena u prvom kolu na Olimpijskim igrama, odlučeno je žrebom u Parizu.

29. 07. 2024.

Vremenska kapsula: Ada Kale i druge priče, 4. ep.

Redakcija za kulturu i umetnost, u okviru serijala ,,Vremenska kapsula” premijerno prikazuje novo izdanje emisije, posvećeno kulturnom nasleđu i kulturi sećanja. U palati Golubačke tvrđave postavljena je izložba ,,Ratnička oprema i naoružanje Golubačke tvrđave” na kojoj je prezentovano nekoliko desetina eksponata koji upotpunjuju sliku o značajnoj ulozi koju je imala Golubačka tvrđava u srednjem veku. Pored originalnih eksponata, izložbu upotpunjuju brojni rekviziti i modeli, informativni panoi i digitalni sadržaj. O srednjovekovnom oružju i opremi govore Marina Bunardžić, arheolog iz Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture i rukovodilac arheoloških istraživanja tvrđave, kao i arheolozi Marko Aleksić i Željka Milovanović. U emisiji se sećamo ostrva Ada Kale koje je, pre pet decenija, izgradnjom HE Đerdap 1 i puštanjem akumulacije, potopljeno u Dunavu. Ostrvo se nalazilo na strateški važnom mestu, u samom srcu Đerdapske klisure, na kanalisanom putu gde je kontrolisana dunavska plovidba i postavljena Trajanova tabla, na mestu koje je udaljeno 15km od Trajanovog mosta i Kladova.

13. 07. 2024.

Srbija i Egipat potpisali Sporazum o slobodnoj trgovini

Srbija i Egipat potpisali su u Kairu Sporazum o slobodnoj trgovini i niz bilateralnih sporazuma u prisustvu predsednika dveju zemalja Aleksandra Vučića i Abdela Fataha El Sisija. Vučić i El Sisi prethodno su razgovarali u predsedničkoj palati. Na zajedničkoj konferenciji za medije, predsednik Vučić je rekao da je Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Egipta od izuzetnog značaja za brži razvoj trgovinskih odnosa i industrije. Napomenuo je da Beograd i Kairo imaju zajednički stav da je mir neophodan i najvažniji. Predsednik Egipta Abdel Fatah El Sisi potvrdio je da se sa srpskim kolegom saglasio o značaju jačanja saradnje. Sisi očekuje da će Srbija i Egipat još više sarađivati u narednom periodu. Pre sastanka, Vučić je posetio Memorijalni kompleks Neznanom junaku u Kairu, u distriktu Nasr, i položio venac na grob bivšeg egipatskog predsednika Anvara Sadata.

10. 07. 2024.

Crveni meteo alarm zbog visokih temperatura

Predsednik Aleksandar Vučić obišao je rekonstruisan put Studenica - Rudno. Izjavio je da je izgradnja tog puta koštala šest miliona evra i istakao da je država Srbija to mogla da uradi jer je danas u boljem stanju nego ikada pre. Poručio je da država hoće da ulaže i da pokaže da brine za ljude. Rekao je da će Kraljevo dobiti i auto-put do Čačka i najavio da će radovi na izgradnji dijagnostičkog centra u Kraljevu početi do kraja ove ili u martu sledeće godine. Predsednik je prokomentarisao navode bivšeg američkog i NATO generala Veslija Klarka da je Srbija ruski pion na Balkanu. Vučić je prethodno posetio i manastir Studenicu. Iguman manastira - arhimandrit Tihon - upoznao je predsednika sa istorijatom i kulturnim i verskim znamenitostima te svetinje.

19. 06. 2024.

Porodična priča

Na današnji dan, 19. juna, pre tačno 10 godina u večnost je otputovao Mihailo Miša Blam, jedan od najznačajnijih džez muzičara, džez publicista, aranžera, kompozitora i muzičkih pedagoga. Mišin otac Rafael osnovao je Narodni orkestar Radio Beograda i smatra se da je on džez doneo u Beograd, a deda Markus David jedan je od osnivača Radio Beograda. Ove godine Radio Beograd slavi svoj veliki jubilej – 100 godina ili jedan vek postojanja. O tome šta je Radio Beograd značio Miši Blamu i šta je Miša Blam značio i šta znači kulturnoj sceni Srbije, ali i celog sveta znamo, danas ćemo se samo malog dela podsetiti, a akcenat će biti na pričama koje se pletu i ispliću u kući.

14. 06. 2024.

Ofanziva evropske desnice

Ono što se očekivalo i desilo se. Na izborima za Evropski parlament tokom prošlog vikenda ispostavilo se da desnica jača u zemljama širom Evropske unije. Za sada, to ipak nije promenilo suštinski sastav novog saziva. Desni centar koji je već 35 godina najjača politička grupa u EP zadržao je svoj položaj. Pitanje je samo da li će Evropska narodna partija ostati u savezništvu sa socijaldemokratama i liberalima kao do sada, ili će se ipak okrenuti krajnjoj desnici koja je dobila nešto više mesta nego ranije. Posledice izbora za Evropski parlament osetile su se i u vladama najvećih članica. U Francuskoj su raspisani vanredni parlamentarni izbori, u Belgiji je pala vlada, u Nemačkoj je kao odgovor stigla potvrda da će se na jesen sledeće godine održati redovni izbori. Kakvo leto čeka EU i šta se može očekivati u EU, a pre svega Francuskoj i Nemačkoj, o tome na početku Magazina razgovaramo sa kolegama Natašom Jokić iz Strazbura i Nenadom Radičevićem iz Hajdelberga .

21. 05. 2024.

Počelo drugo takmičenje za najbolju novu srpsku reč

Sećate li se 'duhoklonuća', reči koja je i odlukom stručnog žirija, ali i glasovima ljudi koji su zainteresovani za srpski jezik i njegovu sudbinu, prošle godine proglašena za najbolju novu srpsku reč. Takmičenje je pokrenuo Veljko Žižić, osnivač internet stranice 'Mala biblioteka' u Londonu, koji nije lingvista, ali jeste upravo jedan od malopre pomenutih zainteresovanih za sadašnjost i budućnost našeg jezika, posebno zbog sve jačeg naleta anglicizama, reči engleskog jezika koji zahvaljujući vrtoglavoj brzini razvoja modernih tehnologija i marketinga postaje (ili već jeste) globalno preovlađujući. Obodreni velikim odzivom, a zatim i od‌jekom takmičenja u javnosti, organizatori su pre desetak dana pokrenuli novo, pa se nove reči mogu predlagati do 15. septembra. O tome ko sve može da učestvuje i kako, ali i o tome da je ovakvo takmičenje samo povod da se brizi o jeziku da značaniji prostor u javnosti, posebno kod maldih, razgovaraćemo sa Jelenom Bratić, profesorkom srpskog jezika i ovogodišnjom urednicom takmičenja i Veljkom Žižićem, organizatorom.

24. 09. 2024.

Zavodljiva televizija – Kreatori serija: Nikola Pejaković

Ova epizoda posvećena je Nikoli Pejakoviću, reditelju i scenaristi. Glumac, scenarista, pozorišni i televizijski reditelj, muzičar - sve ove umetničke prakse stiču se u imenu Nikole Pejakovića. Svakoj od njih ovaj svestrani autor pristupa znalački i, pre svega, sa duhom razigranog umetnika. Kao muzičar, Pejaković pleni duhovitim kombinovanjem muzičkih žanrova, uspevši da stvori kako rokenrol tako i kafanske hitove, ali i upečatljivu filmsku muziku. Filmske uloge, poput onih u Lepa sela lepo gore, Rat uživo ili Mi nismo anđeli prave su glumačke bravure. Naposletku, Pejaković je kao scenarista savremenih televizijskih serija poput nezaboravne Vratiće se rode i serija Meso i Kosti stvorio galeriju živopisnih likova bez kojih svet savremene televizije ne bi bio tako zavodljiv.

25. 03. 2024.

„Eliminacija tuberkuloze - da li je to dostižna realnost?”

Za najavu emisije, posudili smo naslov pod kojim je u Beogradu održan naučni simpozijum organizovan povodom Svetskog dana borbe protiv tuberkoloze koji se obeležava 24. marta svake godine u znak sećanja na veliko otkriće Roberta Koha. On je baš tog datuma 1882. godine otkrio bacil koji je uzročnik te opasne, zarazne i nekada široko rasprostranjene bolesti.Obuzdavanje njenog širenja počinje pre više od sto godina, 1921. kada je počela primena vakcine koji su stvorili francuski naučnici Kalmet i Guerin, kod nas poznata kao be-se-že vakcina koja se dobija odmah po rođenju, a lečenje tuberkoloze napreduje od 1946. kada su stvoreni za to posebni antibiotici. Međutim, bolest poznata i po skraćenici TBC i dalje je na drugom mestu među najčešćim uzročnicima smrti od infektivnih bolesti (posle smrtnih slučajeva usled HIV-a/side), a Svetska zdravstvena organizacija ju je proglasila globalnom zdravstvenom opasnošću 1993. godine.

01. 04. 2024.

Legende - Azra

„Azra“ je bila zagrebačka grupa novog talasa koju je 1977. godine osnovao Branimir Džoni Štulić - vokal i gitara sa Mladenom Juričićem - gitara, Brankom Matunom - bas gitara i Paolom Sfecijem - bubanj. Ova postava nije dugo potrajala jer je Štulić često menjao članove benda. Jedno vreme član grupe bio je i Jura Stublić jer je Štulić odustao od pevanja i svirao samo gitaru. Prvi album su izdali u postavi Branimir Štulić - vokal gitara, Mišo Hrnjak - bas gitara, vokal i Boris Lajner - bubnjevi. Kasnije se postava menja još nekoliko puta. U zenitu slave, 1984. godine, Štulić je raspustio „Azru' (prvi, ali ne i poslednji put) i otišao u Holandiju gde je nekoliko godina radio trostruki album na engleskom jeziku „It Ain‘t Like In The Movies At All'. Vraća se u zemlju 1987. godine kada sa novim bas gitaristom Stivenom Kipom, gitaristom Juricom Pađenom i bubnjarem Borisom Lajnerom okuplja grupu „Azra'. U naredne tri godine, Štulić je napravio još četiri albuma, pre konačnog raspuštanja benda.

09. 03. 2024.

Vučić: Beogradski izbori bi mogli biti 28. aprila ili 5. maja

Predsednik Aleksandar Vučić obišao je Vojnotehnički institut u Žarkovu, gde se upoznao sa stepenom realizacije novih razvojnih projekata. Tokom obilaska pokazano je više modela dronova samoubica, a predsednik je najavio da pripadnici Vojske Srbije mogu da očekuju nastavak povećanja plata. Vučić je zamolio da se ubrza razvojbespilotnih letelica i naglasio da će država uložiti još više novca kako bi se još više ljudi angažovalo, a letelice pojavile u arsenalu Vojske Srbije do kraja godine. Vučić je izjavio da je trka u naoružavanju krenula pre godinu i po dana i da je zbog toga važna domaća proizvodnja. Kako je istakao, Srbija izvozi 'sve što stigne' od oružja i dodao da će domaće fabrike namenske industrije morati pet puta da povećaju proizvodnju raketa u narednih pet godina.

13. 02. 2024.

`Balkan klasik` u Dohi

Vaterpolisti Srbije od 17 časova igraju meč četvrtfinala Svetskog prvenstva u Dohi sa selekcijom Hrvatske. Primarni cilj izabranika Uroša Stevanovića u Kataru je ispunjen- plasman na Olimpijske igre u Parizu. Sledi najveći izazov do sada, evropski vicešampion Hrvatska. Meč za sportske gurmane, prilika za novo dokazivanje, šansa da vidimo gde je u ovom trenutku srpska reprezentacija i najzad, ili pre svega, rivalitet kakvog malo gde ima. Obostrano uvažavanje sa obe strane i oprez- time odišu reči selektora Tuceka i Stevanovića, igrači će svoje reći u bazenu. U ostalim utakmicama današnjeg programa, u borbi za polufinale sastaju se Španija- Crna Gora, Grčka- Italija i Mađarska-Francuska. Dakle, sve reprezentacije u završnici SP u Dohi dolaze iz Evrope