Резултати претраге
Термин претраге: nike air max pre day lx phantom black , Погодака: 59172
16. 02. 2023.
O Siniši Mihajloviću – Srbin od glave do pete, ponosan kao i njegov narod
'Siniša je bio neverovatan kao sportista, ali iznad svega kao čovek. Bio je Srbin do srži, ponosan na svoju zemlju, svoje korene, svoju istoriju i na to kakav je. Nije bio neko ko se skriva, bio je instinktivan, impulsivan, kada je trebalo nešto da kaže govorio je u lice', rekao je Andrea di Karo o Siniši Mihajloviću, u ekskluzivnom intervjuu za RTS.
... sa nekadašnjim srpskim fudbalerom i trenerom, koji je preminuo pre dva meseca. Italijan je u ...
08. 09. 2022.
Šta je to što YU grupu čini tako velikom i važnom, i šta su to Jelići svojom muzikom zauvek oteli od tmine: Besmrtna mladost
YU grupa, jedan od najvećih rok bendova koji su pevali i pevaju na ovom jeziku, pod motom 'više od 50 godina čistog rokenrola' će u subotu, 10. septembra, održati koncert na beogradskom Tašmajdanu. Nastala davne 1970. godine, YU grupa spada u najuži krug istinskih velikana rok scene u Jugoslaviji. Takav će status nastaviti da čuva i dugo nakon raspada zemlje čije je ime ponela, duže od pet decenija, evo sve do danas. Šta je to što YU grupu čini tako velikom i važnom?
... . Velika popularnost Džentlmena temeljila se pre svega na njihovom besprekornom sviračkom umeću, kao i na ...
19. 12. 2022.
Bilans uvedenih sankcija Rusiji: Kako Kremlj zaobilazi zapadni embargo i koliko je u tome uspešan
Iako je u Rusiji izbegnut ekonomski kolaps, zapadni embargo uslovljava degradaciju proizvodnih kapaciteta zemlje. Naime, sankcije isključuju Rusiju iz globalnih lanaca snabdevanja u širokom spektru ključnih sektora. Posledično, dugoročna ekonomska budućnost Rusije zavisi od toga da li će Moskva moći brzo da proizvede domaće alternative stranoj robi kojoj više nema pristup, ili da nabavi analoge iz „prijateljskih' zemalja kao što je Kina. Tamo gde ove dve opcije ne uspeju, ostaje da se oslanja na krijumčarenje.
... Arktiku i povećanje kineskih investicija u infrastrukturu Rusije, pre svega u železnice i luke ...
28. 03. 2021.
Olga Čehova, zvezda Trećeg rajha i sovjetska špijunka: Od Raspućina preko Hitlera, Pavelića i Berije do Elvisa Prislija
Njena životna priča je fascinantna. Teško je, osim njenog, naći životopis u kome su se kao u nekom geografsko-istorijskom ringišpilu ukrstile sudbine ljudi u rasponu od Lava Tolstoja do Elvisa Prislija, od Hitlera do Hičkoka, od Anta Pavelića do Klinta Istvuda, od Antona Pavloviča Čehova do Jozefa Gebelsa, od Milana Dedinca do Lavrentija Berije, od Raspućina do Merilin Monro, od Kneza Pavla do Džonija Depa. Zvala se Olga Konstantinova Kniper Čehova.
... neodlučan, njegova opredeljenja nisu politička, pre su civilizacijska. On u razgovoru sa srpskim ...
19. 11. 2022.
Igra naših života: Fudbal, konačno!
Kao dlan sa dve linije života, fudbal ima dve vremenske linije. Jedna počinje sa prvim neolitskim šuterom voća ili oblutaka. Traje hiljadama godina i tokom nje fudbal je hodao po ivicama noževa i provalija, češće ostrakovan i zaparložen nego slavljen. Ali preživeo je. Taman da se domogne druge trećine 19. veka i početka druge vremenske linije, na kojoj se i danas nalazi. A tada, spočetka tiho, kao da ne želi nikoga da prepadne, fudbal napokon dobija svoju toliko voljenu formu. Dobrodošao, dugo očekivani naš!
... imperije koje su se uspinjale pre i posle Rima nisu, čak ni zbirno, imale njegov istorijski domašaj ...
08. 10. 2022.
Pozadina ubistva kralja Aleksandra Karađorđevića: Obaveštajac Vladeta Milićević je krunski svedok koji je znao sve o ustašama, i ne samo o njima
Obaveštajac Vladeta Milićević je u više navrata, kontinuirano od leta 1934. pa sve do dana atentata u Marseju 9. oktobra, izveštavao Beograd o planovima za ubistvo kralja Aleksandra Karađorđevića. „U svetskim policijskim analima ne postoji nijedan atentat o kome se unapred više znalo, a da je, kasnije, uspeo!“, reći će Milićević. Njegovo svedočenje o pozadini atentata čini ga jednim krunskih svedoka tajne istorije 20. veka
... unapred više znalo, a da je, kasnije, uspeo! Pet meseci pre atentata dobio je prve podatke o ...
20. 07. 2022.
Amerika ponovo na Bliskom istoku: Suprotstavljanje savezu Kine, Rusije i Irana
Bajdenova turneja po Bliskom istoku okončana je polovičnim uspehom. Američki predsednik je ostvario neke rezultate, neke nije, ali najvažniji je bio pokušaj normalizacije odnosa sa glavnim američkim bliskoistočnim partnerom, Saudijskom Arabijom. Ali dok je američki predsednik još obilazio Bliski istok, ruski predsednik Putin je bio u „niskom startu' da poleti za Teheran, gde je boravio ove nedelje, zajedno sa turskim predsednikom Erdoganom. Nije slučajno: Teheran je centralni oslonac rusko-kineskog saveza na Bliskom istoku.
... sretne sa vladarima koje ni on ni njegova administracija ne smatraju demokratama. Pre svih to se odnosi ...
11. 07. 2022.
Ruska ekonomija pod sankcijama: Koliko je efikasna politika supstitucije uvoza?
Kakve su mogućnosti Rusije da sačuva ekonomsku bazu u uslovima sankcija koje joj je nametnuo Zapad? Mogućnost zemlje koja čini 3% svetskog BDP-a i 2% populacije planete da funkcioniše van globalnih lanaca snadbevanja je ograničena... Suočen sa neviđenim ekonomskim pritiskom, Kremlj pokušava da kreira ekonomsku politiku koja će ublažiti već značajane negativne posledice po privredu zemlje.
... zemalja, pre svega Kine, da nastavi ubrzani razvoj sopstvenih tehnologija, koje bi potom prodavala ...
24. 06. 2022.
Kinesko-američki odnosi u senci zapadnih sankcija Rusiji: Rađanje multipolarnog sveta i Hladni rat 2.0
Sa početkom rata u Ukrajini SAD su lansirale strategiju „containment 2.0“ protiv Rusije sa do sada najobuhvatnijim sankcijama u istoriji. Čini se da Vašington nije uzeo u obzir mogućnosti bumerang efekta, a nenameravane posledice mogle bi da „razdvoje“ globalnu ekonomiju, polariziraju međunarodnu politiku i - ojačaju Kinu na račun Amerike.
... ranije. I pre rata u Ukrajini postojale su naznake da se Amerika, odnosno Zapad, nalazi u nekoj ...
08. 04. 2022.
Žirinovski, prorok Trećeg svetskog rata: Milošević je Hrvat, Evropa nestaje, Jugoslavija se obnavlja, Amerika i Rusija vladaće svetom
Vladimir Žirinovski, najkontroverzniji političar moderne Rusije, preminuo je u Moskvi od posledica korone. Politički kapital njegove Liberalno demokratske partije Rusije u potpunosti je počivao na njegovom ličnom glumačkom talentu i sposobnosti da vešto iskoristi situaciju, zbog čega je bio poslanik Državne dume u svim sazivima od njenog postojanja. Sa Žirinovskim sam razgovarao u Briselu 2002. godine. Intervju koji sam tada s njim napravio jedinstven je i različit od svih drugih.
... Žirinovski je zamolio da „stvarni Treći svetski rat ne počinje pre nego što on napuni 80 godina, a ...
23. 03. 2022.
Vladimir Dedijer sa Čarlijem Čaplinom 1945: O Rusiji, Americi, Staljingradu, Jasenovcu i Ivanu Goranu Kovačiću
Vladimir Dedijer je od aprila do jula 1945. boravio u Sjedinjenim Američkim Državama, gde je kao predstavnik Demokratske Federativne Jugoslavije učestvovao na osnivačkoj konferenciji Ujedinjenih nacija u San Francisku. Tom prilikom boravio je i u Holivudu gde je posetio Čarlija Čaplina. Reportažu o susretu i razgovoru s Čaplinom objavio je iste godine u knjizi 'Beleške iz Amerike'.
... pre dolaska u Ameriku, naslućivao sam šta je uzrok ove povučenosti najvećeg glumca u Holivudu, ali ...
06. 02. 2022.
Da li je bolje nositi naočare ili sočiva
Najčešći problem sa očima uočljiv je kada neko ima potrebu za naočarima jer ne vidi dobro na daljinu ili blizinu. U vezi sa dioptrijom postoje brojne zablude, a njih je, jednu po jednu, razrešavala gošća emisije RTS Ordinacija, doc. dr Tanja Kalezić, oftalmolog sa Klinike za očne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.
... celokupan oftalmološki pregled, podsetila je dr Kalezić. Detaljan pregled pre laserske intervencije ...
06. 01. 2022.
Crkva u kulturnim ratovima: Kako smo isušili more i izbrisali horizont
Da je hrišćanstvo progonjeno u mnogim delovima Bliskog Istoka, Azije i Afrike je poznato, premda od Evropljana uglavnom ignorisano. Ali, da li su hrišćanski vernici progonjeni i u samoj Evropi? Jesu, zaključuje se u izveštaju OIDAC-a, nevladine organizacije sa sedištem u Beču, koja prati slučajeve diskriminacije hrišćana unutar samih evropskih društava. Forme netolerancije su tu, istina, indirektnije, ali ne manje stvarne za one koji su im izloženi. Najnoviji izveštaj OIDAC-a za 2019. i 2020. godinu je svedočanstvo progresivnog gubitka osećaja za veru u Evropi - ali samo hrišćansku. Ostale religije su dobro, hvala na pitanju.
... ulazi u kompetitivni odnos sa drugim „ideologijama - pre svega islamom, desnim ekstremizmom ...
15. 11. 2021.
Uloga austrijskog kardinala Franca Keniga u dijalogu Vatikana s komunističkim nevernicima: Gledajući Titovu sliku
Papa Vojtila se na prestolu Svetog Petra našao pored ostalog i snažnim zauzimanjem austrijskog kardinala Franca Keniga. Međutim, kada je ustoličen, papa Jovan Pavle II je 'crvenog kardinala', kako su Keniga zvali zbog zalaganja za dijalog sa Sovjetskim savezom, udaljio iz svih vatikanskih službi. Kasnije, papa Vojtila se dva puta sreo s Gorbačovim i zakasnelo prihvatio Rusiju, izjavljujući da „Evropa treba da diše na oba plućna krila, i Zapadnim i Istočnim“. Do toga se još nije stiglo. Evropa za sada uglavnom ima upalu pluća.
... kardinal imao mnogo pre nego što je Karol Vojtila izabran prvog neitalijanskog papu posle mnogo vekova ...
08. 10. 2021.
Putopis iz Kenije: Divlje mačke, ratnici iz prošlosti i rečnik svahilija
Očekivala sam da ćemo zateći siromašnu zemlju, ali samo siromašniju od naše, ne toliko suštinski drugačiju. Ja, Evropoljanka, severnopoluloptašica, belkinja, Srpkinja, imala sam predstavu Afrikanaca koji su nekada bili divljaci, a sada su, dotaknuti neumoljivom moći civilizacije i napretka, uništeni, promenjeni i postali isto što i mi, samo crni i obespravljeni. Moja predstava o neodljivom načinu modernog života i globalizacije koja prodire u srž ljudskog postojanja bila je prilično naivna, donekle čak slična ideji da će lav biti srećniji u zoološkom vrtu jer nikada neće biti gladan.
... . Može li se i cela Kenija opisati tako? Jesu li Kikujui, Masaiji i ostali pre nekoliko stotina ...
08. 09. 2021.
Miloš Crnjanski: Raspeće između agona i melanholije
U kulturi svakog naroda postoje reperi, svetleće konstante koje pokolenjima daju orijentire po kojima se određuju u prostoru i vremenu i civilizacijski legitimišu pred narodima i svetovima. Indusi imaju Ramajanu i Mahabharatu, Englezi Šekspira, Francuzi Balzaka i Bodlera, Italijani… eh, Italijani, oni imaju renesansnu plejadu, imaju Leonarda, Mikelanđela, Rafaela, imaju Veneciju… Austrijanci imaju Mocarta, Nemci Betovena i Getea. U toj podeli jakih karata Srbi imaju Visoke Dečane, Studenicu, Sopoćane, Nikolu Teslu, fonetsku azbuku Vuka Karadžića… i Seobe, Stražilovo, Lament nad Beogradom, Liriku Itake. Imaju Miloša Crnjanskog.
... izrazi kao što su „fašista i denuncijant. Radi se o tekstu-prikazu iz 1960. malo pre toga izašle iz ...
17. 07. 2021.
Tri kategorije Srba i fantomska bol istorije
Srbi svi i svuda su podeljeni na tri uslovne društvene kategorije – na Večne Srbe, Savremene Srbe i na Srbe sa viškom identiteta. Svaka od njih se dalje može podeliti u podkategorije. Reč je o idealnim kolektivnim tipovima sklopljenim po veberovskoj metodologiji. Ko su prvi, ko drugi, a ko treći, šta hoće i čemu se nadaju?
... visoki gubitak u vlastitoj supstanci. Pre nekoliko godina, kada je Gordana Ilić Marković, profesorka ...
17. 05. 2021.
Avganistan: Rupa bez dna u kojoj nestaju imperije
Kao i SSSR 1989, nakon desetogodišnjeg rata, i SAD danas, nakon dvadesetogodišnjeg rata, napuštaju Avganistan kao moralni gubitnici, sa imidžom imperije koja ne može da kontroliše stanje na terenu, povlače se tiho i posramljeno, bez opipljivih rezultata višegodišnje vojne kampanje. Kako izgleda uporedni bilans sovjetskog i američkog rata u Avganistanu?
... Amerike, koliko je pre 30-40 godina bila neprijatelj SSSR-a. Što se samog Avganistana tiče, on ...
31. 05. 2021.
Dimitrije Mitrinović, mladobosanska fabrika ideja, geopolitika Jugoslavije i Kosovo kao simbol svih srpskih poraza
Na Vidovdan 1915. u Londonu je, nakon otvaranja izložbe Ivana Meštrovića, lord Robert Sesil organizovao večeru sa zanimljivim spiskom gostiju, među kojima su, pored ostalih, bili veteran mladobosanskog pokreta Dimitrije Mitrinović i Helford Džon Makinder, uticajan britanski geopolitičar čije ideje do danas nisu izgubile na aktuelnosti.
... aristokratiju koja je bila spremnija da se suoči sa verom u imaginaciju pre nego sa hladnom ...
06. 04. 2021.
Monstrumi ruše svet i obnavljaju bioskope
Od King Konga do dalekoistočnih „kaiđu“ ostvarenja i, najčešće, neuspešnih holivudskih adaptacija, filmska industrija se oduvek trudila da smisli što veće i strašnije čudovište. Pošto smo na svojoj koži videli da je za zaustavljanje sveta i zatvaranje u kuće dovoljan jedan sićušan monstrum, možda su nam baš ovi veći i strašniji sada potrebniji.
... će ta višeslojnost neke priče fantastike biti samo cinična i površna ili suštinska zavisi pre svega ...