уторак, 21.12.2021, 13:00 -> 19:57
Извор: РТС, Танјуг
"Otvoreni Balkan neće stati" – Vučić, Rama i Zaev poručuju da povezivanje u regionu svima donosi dobro
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijeri Albanije i Severne Makedonije, Edi Rama i Zoran Zaev, sastali su se u Tirani u okviru regionalne inicijative "Otvoreni Balkan". Tema susreta su razgovori o Strateškom planu za 2022. godinu. Najvažnije je potpisivanje šest sporazuma, koji odmah stupaju na snagu. Među njima je i Sporazum o uslovima za slobodan pristup tržištu rada na Zapadnom Balkanu. "Otvoreni Balkan" neće stati, poruka je koju šalju lideri tri zemlje i poručuju da se radi na konkretnim stvarima koje će ljudima doneti mnogo dobrog.
Извештај Драгане Биберовић
Конференција за медије Александра Вучића, Едија Раме и Зоран Заева
Рама: Онај ко хоће да трчи трчаће, а онај ко хоће да стоји стајаће
Албански премијер Еди Рама позвао је и друге да се придруже иницијативи "Отворени Балкан".
"Одлуке које су данас донете су корисне десетинама хиљада људи директно. Само у Албанији имамо стотине компанија које раде на овим територијама, извозе у Србију и у Северну Македонију. Има много више од 700 предузећа која увозе из ових земаља. Ми стварамо могућност да не чекају сате на границама. Дали смо им могућност да не користе три врсте докумената. Ово је 'Отворени Балкан', он није теорија завере, то је процес који ослобађа сву радну снагу свих административних ограничења и то је процес уједињавања попут ЕУ", казао је Рама.
Оно што се, каже, мења са "Отвореним Балканом" је што нема везе са консензусом, "онај ко хоће да трчи трчаће, а онај ко хоће да стоји – стајаће".
"Он је стратешки интерес Албаније и Албанаца и интерес свих земаља у овом региону. Пазите шта вам кажем, Подгорица, Сарајево и Приштина ће постати део 'Отвореног Балкана', али изгубиће време. Ово смо започели због Албаније. Сви су добродошли, могу да се придруже и остваре корист од ове иницијативе", нагласио је Рама.
Вучић: "Отворени Балкан" је мировни пројекат
Председник Вучић је рекао да "ми имамо другачије виђење по питању КиМ, а различито имају Албанија и Северна Македонија".
"Наравно да бисмо волели да Приштина има другачије виђење, али то није разлог да не разговарамо. Можемо ми да називамо административним прелазом Јариње и Брњак између Косова и централне Србије, ви можете да их називате границама, али да причамо о суштини. А да ли би било лакше и Албанцима и Србима да нема таквих линија и да људи могу слободно да пролазе. Да нема заустављања, малтретирања. Мислим да не постоји човек ни у Приштини, ни у Митровици, ни у Београду, ни у Тирани који неће с тим да се сагласи", рекао је Вучић.
Истиче како не мисли да је продуктивно да их он зове, јер, како каже, чим би он позвао некога из Приштине, они би рекли чим нас Вучић зове, нећемо.
"Ствари ћемо технички умети да решимо, а за статусна питања за дијалог је надлежан Брисел кроз дијалог. Али за сва ова економска питања спремни смо да радимо заједно. Упућујем позив и БиХ и Црној Гори. Али, они који не прихвате ту иницијативу, само ће да изгубе време. Нема потребе да молимо било кога, а ја знам да они виде корист од ове иницијативе, него су у питању неке ситне сплетке", нагласио је Вучић.
Навео је да су ту да граде мостове, будућност и да успоставе сарадњу.
"Ја вам гарантујем да ће људи у Албанији, Северној Македонији и Србији бити задовољни том сарадњом. Имамо милион области у којима можемо да сарађујемо. Наш је посао да водимо земље, али тако што ћемо да чувамо мир, а овим ћемо да остваримо нешто што се зове трајност мира. То је мировни пројекат. Под два, ово је пројекат убрзаног економског развоја. Под три, ми се и упознајемо. Упознајем много дивних људи овде, али морамо то да проширимо на младе људе, да људи виде да можемо да живимо једни поред других. Ово, на крају крајева, радимо због свих нас.
Ово је изванредна иницијатива, указује Вучић, на коју су много поносни.
Рама: Уговори су потписани, ствари покренуте
Албански премијер Еди Рама навео је да су уговори потписани, ствари покренуте.
"А људи у региону који сарађују имаће потпуно другачије могућности за транспорт производа и прелажење граница", навео је Рама.
Председник Вучић је навео да "све идемо одмах".
"Близу смо да завршимо електронске потписе, једино Цефти је потребно још шест месеци да она кроз свој систем то прокњижи, али ће за све грађане ове три земље почети да важи одмах", казао је Вучић.
Премијер Северне Македоније Зоран Заев навео је да ће се тржиште рада отворити следећих недеља и месеци. "Усвајање тога ће почети одмах", навео је Заев.
Заев: Велики корак ка европеизацији региона, све земље региона позване да се придруже
Премијер Северне Македоније Зоран Заев рекао је да му је велика част што може директно да учествује и допринесе имплементацији племените мисије иницијативе "Отворени Балкан" последњег дана на дужности шефа владе.
"Од почетка те иницијативе, ја, моје колеге, пријатељи и браћа, Александар Вучић и Еди Рама, наглашавали смо чињеницу да је Отворени Балкан аутентичан процес који су покренуле Северна Македонија, Албанија и Србија, који је створен у корист целог региона и отворен за све земље региона", казао је Заев.
Подсетио је да су све земље региона позване да се придруже "Отвореном Балкану".
"Охрабрујемо све земље Западног Балкана да заједно допринесу овој заједничкој области, да се повежу, пре свега и да постану економски развијене без баријера и без ограничења да буду слободне и потпуно прилагођене потребама наших становника. Позивам на допринос великој идеји отвореног Западног Балкана која доноси директне резултате за све наше грађане и која ће постати део свакодневног живота наших грађана кроз јединствено тржиште", навео је Заев.
Нагласио је да ће потписаним споразумима грађанима Србије, Албаније и Северне Македоније бити омогућен приступ електронским услугама трију земаља.
"Кад споразуми буду прихваћени у парламентима ових земаља, грађани те три земље ће моћи да се слободно крећу и раде у три земље. На тај начин повезујемо своје људске ресурсе, увећавамо своја тржишта, повезујемо привреде, постајемо конкурентнији, јачи и још спремнији за даљи развој", поручио је Заев.
Додао је да се повезују јасно и отворено са жељом да грађани што пре осете директне економске користи од олакшица које су им омогућене.
"Начинили смо велики корак према европеизацији нашег региона и примени најбољих европских пракси, јер ми јесмо Европа и кад су председник Вучић и премијер Рама ускладили визију 'Отвореног Балкана', ми смо се договорили да не дозволимо да превлада евроскептицизам у нашој земљи због неуспеха одређених политика ЕУ у нашим земљама", нагласио је Заев.
Поручио је да "Отворени Балкан" није замена за Европску унију, већ "пут ка Европи".
Вучић: Да се не изгубимо у расправама о прошлости, а да нестане будућност
Председник Србије Александар Вучић поручио је да се, захваљујући одлучности све три стране, иницијативом "Отворени Балкан" раде важне ствари од којих ће људи имати користи.
Истакао је да, упркос нападима, овде није реч ни о идеји тзв. "велике Албаније", ни о идеји "велике Србије", или Северне Македоније.
"Овде је реч о томе да се не изгубимо у расправама између прошлости и садашњости, а да нам нестане будућност. Овде је реч о томе како можемо да уредимо будућност на неупоредиво бољи начин", рекао је Вучић.
Разговара се, како каже, о томе како да више туриста из Северне Македоније и Албаније дође у Београд, на Копаоник, Златибор, у Врњачку бању, али и да више наших туриста иде на албанско приморје и северномакедонска језера.
Поручио је да су сваки човек и свака породица из суседне две земље добро дошли у Србију, те да на нашу земљу могу да гледају као на другу кућу и поручио да би тако и ми требало да се осећамо и у Скопљу и у Тирани.
"Разговарамо о томе да се укину таксе, можда једног дана направимо царинску унију, да избришемо границе између нас, да наша предузећа могу да раде боље и више, да привлачимо инвеститоре...", рекао је Вучић и додао да су привредници срећни због сваког помака који се у оквиру ове иницијативе направи.
Поновио је позив и Сарајеву, и Подгорици, и Приштини да се прикључе "Отвореном Балкану", али је напоменуо и да се они не могу привући политичким позивима, већ конкретним стварима.
Као пример навео је привлачење туриста, формирање посебног фонда за филмску индустрију, сарадњу у области спорта, ниже цене друмарине, попусте у хотелима и ресторанима за грађане из држава чланица ове иницијативе.
"За нас је веома важно то што данас радимо за себе", истакао је председник Србије и поручио да је реч о најдиректнијој користи за све људе.
Поручио је да завршавамо са бирократским процедурима, те да је неопходно проширити ове контакте на све институције и показати људима да имамо много тога заједничког.
"Зато сам љут на себе, када кажемо да морамо неког да позивамо, као да ми не можемо да постојимо без некога. Ми смо ово урадили показујући одговорност. Направили смо иницијативу која ће да промени лице Балкана, чијег се имена не стидимо, која ће донети много доброг за грађане... Ако у Европи могу да се договоре око свега, зашто не бисмо могли ми на Балкану", упитао је Вучић.
Најавио је и заједнички наступ у Бриселу, где ће све три земље тражити решење за проблем тзв. зелених трака.
Захвалио је Заеву и Рами на подршци и посвећености регионалној сарадњи, и најавио да ће се следећи самит одржати у Београду, у мају или јуну, те да ће тада бити организован и вински сајам.
Рама: Најбржи прогрес се може остварити ако узмемо судбину региона у своје руке
Албански премијер Еди Рама рекао је на конференцији након Самита у Тирани да Споразум о слободном тржишту пружа прилику свим грађанима из три земље да имају једнак приступ тржишту рада.
"Потписали смо уговор о интегрисаном систему електронских услуга који поставља темеље за успостављање заједничког електронског система за све грађане који траже одређене услуге, почев од пријава за регистрацију у другим земљама, радних дозвола. То могу урадити где год да се налазе преко својих паметних телефона или рачунара", навео је Рама.
Према његовим речима, споразуми ће омогућити да се од јануара идуће године слободно прелазе границе ових земаља.
"Важно је нагласити да споразум означава почетак извоза стоке, укључујући живе животиње на освнову реципроцитета и поверења међу земљама. То је вест коју су чекали произвођачи", рекао је Рама.
Наводи да су сви споразуми засновани су на регионалном тржишту.
"Ти уговори су опипљив доказ да је 'Отворени Балкан' иницијатива која омогућава напредак свега о чему је разговарано током Берлинског процеса. 'Отворени Балкан' представља имплементацију Берлинског процеса и омогућава успостављање регионалног тржишта", истакао је Рама.
Наводи да је и комесар за проширење ЕУ је јасно рекао да ЕК подржава пројекат "Отворени Балкан".
"Ову иницијативу смо покренули да бисмо створили могућност за све земље на Западном Балкану да одаберу брзину којом могу да напредују. Најбржи прогрес се може остварити ако узмемо судбину региона у своје руке. Ова иницијатива добија значајан облик и има утицај на животе и послове грађана. Зато јој је важна подршка из ЕУ. Та подршка ће наставити да расте јер је иницијатива веома јасна, да наш регион постане простор у ком ће грађани имати слободе ЕУ – протока људи, робе, капитала и услуга. У фебруару следеће године имаћемо састанак у Северној Македонији како бисмо наставили процес и да можемо да идемо на укидање царинских баријера. Наш циљ је да Балкан нема границе", истакао је Рама.
U Tirani je održana plenarna sednica regionalne inicijative "Otvoreni Balkan", na kojoj su potpisana šest sporazuma, među kojima i Sporazum o slobodnom pristupu tržištu rada, koji će omogućiti uvođenje jedinstvene radne dozvole za sve tri zemlje.
Predsednik Srbije, premijeri Albanije i Severne Makedonije razgovarali su o strateškom planu za 2022. godinu.
"Siguran sam da niko ne može da zaustavi ovu inicijativu", poručio je predsednik Aleksandar Vučić u Tirani.
Lideri Srbije, Albanije i Severne Makedonije poslali su poruku da je ovo inicijativa koja donosi bolju budućnost i građanima i privredi. To će, kako je istaknuto, omogućiti potpisivanje šest sporazuma, koji se odnose na lakši protok ljudi i robe između tri zemlje.
Predsednik Srbije, kao i premijeri Albanije i Severne Makedonije, ponovili su da su i ostali partneri sa Zapadnog Balkana pozvani da se priključe ovoj inicijativi. Ona je, kako je istakao Vučić, veća od svakoga pojedinačno, te stvara osnovu za bolju budućnost naše dece i za bolji ekonomski razvoj zemalja koje u njoj učestvuju.
"Verujem da je ovo jedna od najvećih ideja u današnjoj Evropi", naglasio je Vučić.
Sednici je, putem video-linka, prisustvovao i evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji, koji je poručio da EU nudi najmanje trećinu BDP-a regiona, ukoliko se u ovaj vid regionalne saradnje uključe i Crna Gora, BiH i Priština.
Prethodno su sastanak održali Rama, Zaev i Vučić, a nakon plenarnog sastanka, delegacije tri zemlje sastale su se sa predstavnicima Atlantskog saveta, nakon čega je potpisano šest sporazuma. Održan je i Regionalni forum o poljoprivredi i regionalnoj saradnji.
Usledila je zajednička pres-konferencija trojice lidera, na kojoj je poručeno da "Otvoreni Balkan" neće stati, te da se radi na konkretnim stvarima koje će ljudima doneti mnogo dobrog.
Skupu u Tirani prisustvovali su i resorni ministri sve tri zemlje, a u delegaciji Srbije – ministar finansija Siniša Mali, ministar poljoprivrede Branislav Nedimović, kao i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.
Коментари