четвртак, 16.12.2021, 16:53 -> 17:49
Извор: РТС
Аутор: Душан Гајић, дописник РТС из Брисела
Evropski parlament usvojio rezoluciju o radnicima "Linglonga" u Zrenjaninu
Evropski parlament usvojio je rezoluciju o prinudnom radu i ekološkim protestima u Srbiji u kojoj izražava "duboku zabrinutost" zbog položaja vijetnamskih radnika u fabrici "Linglong", vladavine prava i korupcije u oblasti životne sredine.
Posle debate na plenarnoj sednici u Strazburu, usvojena je rezolucija koja, između ostalog, "osuđuje nasilje ekstremista i huligana protiv mirnih ekoloških demonstranata" i poziva vlasti Srbije da javno osude takve napade.
Rezolucija je po hitnom postupku predviđenom za slučajeve kršenja ljudskih prava u svetu uvrštena u dnevni red poslednjeg plenarnog zasedanja u ovoj godini, na zahtev poslaničke grupe liberala i poslanika Klemena Grošelja, uz podršku grupe evropskih socijaldemokata i zelenih.
Prema saznanjima RTS-a, politička grupa Evropskih narodnih partija bila je protiv inicijative, smatrajući da pokrenuta pitanja treba da budu deo redovnog izveštaja o Srbiji, predviđenog za proleće sledeće godine, ali je na kraju ipak prihvatila usaglašeni tekst rezolucije, iza kojeg su stale sve najveće poslaničke grupe.
U usaglašenom tekstu izražava se "duboka zabrinutost" zbog navoda o prinudnom radu, kršenju ludskih prava i trgovini ljudima u slučaju 500 vijetnamskih radinika iz kineske fabrike "Linglong" u Zrenjaninu.
"Vlasti Srbije se pozivaju da istraže ovaj slučaj i obezbede poštovanje osnovnih ljudskih prava, posebno prava radnika u fabrici, i rezultate o tome dostave EU", navodi se u tekstu rezolucije.
U rezoluciji se izražava duboka zabrinutost i zbog "nedostatka transparentnosti i procene ekoloških i socijalnih posledica" kineskih investicija i zajmova i, kao i projekata velikih multinacionalnih kompanija, poput Rio Tinta.
Evropski parlament navodi i da je zabrinut zbog jačanja kineskog uticaja u Srbiji i regionu, i poziva Srbiju da domaće zakone o radu i životnoj sredini primeni i na kineske kompanije u zemlji.
Evropski parlament u rezoluciji navodi i "žaljenje zbog pogoršanja medijskih sloboda, zastrašivanja, pa i jezika mržnje protiv pripadnika opozicije, nezavisnih intelektualaca, nevladinih organizacija i novinara".
Rezolucija poziva Vladu Srbije da radi na konkretnim, proverljivim strukturnim reformama i ukloni nedostatke u vladavini zakona, osnovnim pravima, medijskim slobodama, borbi protiv korupcije i kriminala i funkcionisanju demokratskih institucija.
Evropski parlamentarci očekuju da će otvaranje klastera 4 u pregovorima o članstvu doprineti punom ispunjavanju Zelene agende i evropskih standarda u ovoj oblasti, navodi se u usvojenoj rezoluciji.
Коментари