Читај ми!

Selaković sa Čavušogluom: Srbija otvorena za jačanje odnosa sa Turskom

Saradnja Srbije i Turske je na najvišem nivou u savremenoj istoriji, zahvaljujući odličnim ličnim odnosima dvojice predsednika, Aleksandra Vučića i Redžepa Tajipa Erdogana, a Srbija je otvorena za dalje jačanje bilateralnih odnosa, poručio je ministar spoljnih poslova Nikola Selaković. Ministar inostranih poslova Turske Mevlut Čavušoglu ocenio je da su odnosi dveju zemalja izvanredni i da se teži njihovom daljem jačanju, a da je zajednički cilj da trgovinska razmena dostigne pet milijardi dolara.

Nikola Selaković je razgovarao sa turskim kolegom Mevlutom Čavušogluom, a zatim su potpisali i Memorandum o razumevanju o jačanju bilateralne saradnje.

"Srbija je otvorena za dalje jačanje odnosa sa Turskom, a veoma važno mesto u jačanju tih odnosa, u njihovom razvoju, zauzima dobra praksa održavanja sednica Visokog saveta za saradnju dve države", rekao je Selaković na zajedničkoj pres-konferenciji.

Istakao je da je uveren da će do susreta predsednika Srbije i Turske doći do kraja godine.

Selaković je najavio da će sutra u Novom Pazaru on i njegov turski kolega otvoriti Generalni konzulat, dok će Čavušoglu obići i put koji se gradi između Novog Pazara i Tutina, što su, kaže, samo neki od primera uspešne saradnje.

Napominje da su Srbija i Turska, iako je prošla godina bila obeležena pandemijom koronavirusa, zabeležile rekordnu spoljnotrgovinsku razmenu od 1,32 milijarde evra, a da je samo u prvih šest meseci ove godine bila preko 756 miliona, te da se sigurnim koracima ide ka nivou razmene od dve milijarde evra.

Selaković je dodao da je u poslednjih deset godina petostruko povećan obim razmene, a povećan je i priliv direktnih turskih investicija.

"Želimo još više turskih investitora, reč je o dobrim investitorima, koji biraju gradove koji možda nisu privlačni drugima, na čemu smo zahvalni", rekao je Selaković.

Preneo je da je na sastanku bilo reči o složenim regionalnim pitanjima, te da su razmenili procene stanja u regionu, dijalogu Beograda i Prištine.

"Upoznao sam sa trenutnom situacijom i nedvosmisleno smo se saglasili da se otvorena pitanja rešavaju kroz dijalog i mirnim putem", rekao je Selaković.

Šef srpske diplomatije je poručio da Srbija posmatra Tursku kao značajnog aktera u obezbeđivanju mira i stabilnosti u regionu.

"Nastavićemo da sarađujemo, da jedni drugima pomažemo, jer samo tako možemo da imamo koristi", rekao je Selaković i dodao da se nada da će se sa turskim kolegom videti već u oktobru.

Čavušoglu: Odnosi dve zemlje izvanredni 

Ministar inostranih poslova Turske Mevlut Čavušoglu ocenio je da su odnosi dve zemlje izvanredni i da se teži njihovom daljem jačanju, a da je zajednički cilj da trgovinska razmena dostigne nivo od pet milijardi dolara.

Čavušoglu je, na konferenciji za štampu posle razgovora sa srpskim kolegom Nikolom Selakovićem, rekao da je na današnjem sastanku sa velikim zadovoljstvom konstatovano da su bilateralni odnosi odlični i da se stalno unapređuju.

Današnjim razgovorima, dodao je, potvrđeno je da će se nastaviti istim trendom.

Ukazao je da treba da se održi treće zasedanje Saveta za saradnju dve zemlje, i da je s tim u vezi srpskim sagovornicima preneo poziv predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana.

Takođe je, kako je ukazao, razgovarano o mogućnosti održavanja trilateralnih sastanaka Srbije i Turske sa drugim zemljama sa kojima su iste održavale.

"Nadam se da će ovi mehanizmi biti učinkoviti da odnose podignemo na još viši nivo", dodao je Čavušoglu.

Ukazao je da je Memorandum o razumevanju, koji je danas potpisao sa svojim kolegom Selakovićem, bitan za dalju saradnju.

Naglasio je da trgovinska razmena dveju zemalja stalno raste, da je dostigla dve milijarde dolara, i da se ide dalje ka zajedničkom cilju od pet milijardi dolara.

"Pre deset godina turska ulaganja u Srbiji bila su u vrednosti od milion dolara, a sada su premašila 250 miliona dolara", naveo je Čavušoglu.

Preneo je da su turske firme zadovoljne dolaskom na srpsko tržište, i da će sigurno podstaći dalje investicije iz Turske.

Zahvalio je srpskim vlastima što su dale priliku turskim kompanijama za poslovanje u Srbiji.

Čavušoglu je govorio i o značaju dogovora postignutim u oblasti olakšavanja putovanja, te kazao da je cilj da se ostvari zajednički cilj putovanja samo uz ličnu kartu.

"Ove godine Tursku je posetilo više od 200.000 turista iz Srbije. A Turci su na prvom mestu stranih turista u Srbiji. Radićemo dalje da taj broj bude veći", rekao je šef turske diplomatije.

Generalni konzulat u Novom Pazaru, koji sutra otvara zajedno sa Selakovićem, prema njegovim rečima od velikog je značaja za dalji razvoj odnosa dve zemlje.

Preneo je da Turska želi da otvori i predstavništvo konzulata u Nišu, jer mnogi turski građani iz zapadne Evrope preko Srbije putuju u Tursku.

Kada je reč o regionu, naglasio je da su obe zemlje svesne svoje uloge i da imaju isti stav, a to je da se zalažu za stabilnost, mir i ekonomski prosperitet.

"Naš predsednik uvek radi na miru u regionu i nastavićemo da radimo dalje na prosperitetu i miru u ovom regionu. Nadam se da će EU shvatiti koliko je važan ovaj region i da će ga više uključiti u svoje tokove", rekao je Čavušoglu.

"Konzulat Turske u Novom Pazaru potvrda poverenja"

Selaković, koji će sutra sa Čavušogluom otvoriti Generalni konzulat Turske u Novom Pazaru naveo je da je otvaranje konzulata potvrda nivoa poverenja između dve države.

"Otvaranje Generalnog konzulata u Novom Pazaru je potvrda nivoa poverenja između dve države. Kao što je i prisustvo turskih kompanija na srpskom tržištu potvrda poverenja", rekao je Selaković.

Dodao je da je otvaranje Generalnog konzulata u Novom Pazaru značajan korak u izgradnji odnosa dveju zemalja, podsećajući da Srbija ima nekoliko počasnih konzulata u Turskoj.

U tom smislu, najavio je da će 23. septembra biti otvoren još jedan u Bursi, dok je tokom jula jedan konzulat otvoren i u Alanji.

"Svakako da ćemo zajedno raditi na otvaranju kancelarije koja bi u sezoni kada je najveći protok turskih državljana na putu do njihove otadžbine. Veliki broj turskih građana prolazi preko Srbije, susreću se sa problemima i važno je da postoje oni koji će im pomoći da ih prevaziđu", rekao je Selaković.

Svaka vrsta dijaloga je uvek dobra

Nikola Selaković i Mevlut Čavušoglu saglasni su da je svaka vrsta dijaloga i razgovora uvek dobra za rešavanje otvorenih pitanja, s ciljem očuvanja mira i stabilnosti.

Komentarišući izjavu srpskog člana Predsedništva BiH Milorada Dodika da je situaciju u toj zemlji moguće rešiti posredovanjem predsednika Turske, Srbije i Hrvatske, na šta je turski predsednik izrazio spremnost da se uključi ukoliko se sve strane slože, Čavušoglu je rekao da su za Tursku, pre svega, važni mir, stabilnost i dobro stanje na Balkanu, u svim zemljama regiona.

Dodao je da Turska nikad nije razdvajala predsedavajuće, niti bilo koji narod ili etničku grupu u BiH.

"Vidimo da predsednici Vučić i Erdogan imaju veliku ulogu u odnosima i mislim da će i ubuduće oba lidera uraditi ono što je u njihovoj moći i dužnosti na održavanju mira i stabilnosti", rekao je Čavušoglu.

To će, kaže, dodatno ojačati i projekat izgradnje auto-puta Sarajevo–Beograd koji će, kaže, biti od velikog značaja za uspostavljanje stabilnosti.

"Mi ćemo uraditi sve što je na nama po tom pitanju", rekao je Čavušoglu.

Šef srpske diplomatije je poručio da je svaka vrsta konstruktivnog pristupa i promocije dijaloga, kao sredstva za rešavanje svih otvorenih pitanja u regionu nešto što podržava.

"Vučić i Erdogan su idejom izgradnje autoputa Beograd-Sarajevo, koji treba da spoji ljude, posvedočili posvećenost dijalogu kao najvažnijem i najprihvatljivijem sredstvu koje stoji na raspolaganju za rešavanje pitanja", rekao je Selaković.

Napominje da je svaka vrsta dijaloga sa učešćem svih koji mogu da imaju neku vrstu uticaja nešto dobro.

Čavušoglu: Nije pravedno očekivati od Turske da i dalje prima migrante

Ministri inostranih poslova Srbije i Turske istakli su da se nadaju da neće doći do novog migratornog talasa.

Selaković je, upitan da li Srbija ima plan ukoliko situacija, usled dešavanja u Avganistanu, postane kao 2015. godine, rekao da je dobro poznato da su u migratornom talasu koji je naročito kulminirao 2014. evropski partneri Srbiju prepoznali kao jednu od država koja se najodgovornije i najozbiljnije ponašala.

"Ali Srbija nije sama u tom pitanju. Treba imati u vidu da krajnja destinacija nije bila Srbija, niti neka zemlja regiona, već zemlje zapadne i centralne Evrope", objasnio je Selaković.

Dodaje da ne sumnja u ozbiljnost Srbije koja se tako postavila i postupala u teškim i kompleksnim situacijama.

Šef turske diplomatije, na pitanje ako dođe do talasa iseljavanja kako će se Turska postaviti i da li će vraćati ili prihvatiti migrante, rekao da je Turska zemlja u kojoj se nalazi najviše migranata.

Rekao je, na konferenciji za štampu, da je Turska do sada ispunila sve što se očekivalo od nje.

Međutim, dodao je da nije dobro i pravedno da se od Turske očekuje da prima dalje migrante, jer Evropa nije ispunila svoje obećanje i nije primila broj migranata koji je obećala.

Čavušoglu je kazao da treba prvenstveno raditi na tome da se uklone razlozi za napuštanje zemlje, jer se ne napuštaju zbog rata, već ekonomske situacije.

Zbog toga, smatra, treba uspostaviti projekte koji bi pomogli da se ekonomska situacija poboljša.

"Veoma je bitno da građani Avganistana ostanu u zemlji, jer bi ilegalna migracija ugrozila bezbednost drugih država", ukazao je šef turske diplomatije.

Ukazao je da Turska ima bliske odnose sa Iranom, koja je prva tačka na putu migranata.

Čavušoglu je podsetio da u Turskoj ima 300.000 Avganistanaca, od čega je polovina legalno u zemlji.

Ukazao je na to da je Turska ranije mnogo migranata iz Avganistana vraćala, ali da sada, zbog nastale situacije ne može to da čini.

"Imali smo sa ranijim vlastima u Kabulu planove za vraćanje ilegalnih migranata. Nadam se da ćemo i sa novim vlastima naći zajedničko rešenje", dodao je Čavušoglu.

Naglasio je da Turska vodi spoljnu politiku čiji su glavni ciljevi mir i stabilnost.

"Mi smo zemlja koja želi mir u svim zemljama sveta. Avganistan je važno pitanje i pomno pratimo kako će vlada biti osnovana u Kabulu. Vodimo razgovor sa talibanima", preneo je Čavušoglu.

Čavušoglu je istakao da treba sprečiti da sa talasom izbeglica dođe do prelivanja terorizma.

Dodao je da je potrebno pružiti narodu Avganistana humanitarnu pomoć.

среда, 02. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом