Nikolić u UN: Prijem Kosova u Unesko bio bi opasan presedan

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić upozorio je, u sedištu UN, da bi se prihvatanjem zahteva za članstvo Kosova u Unesku "stvorio opasan presedan i otvorio prostor za legalizovanje nasilja nad nacionalnim, kulturnim i verskim identitetom bilo kog naroda, bilo gde" i pozvao Ujedinjene nacije da se usprotive toj inicijativi.

U generalnoj debati na 70. zasedanju Generalne skupštine UN, Nikolić je, govoreći o zahtevu za prijem Kosova u Unesko, pozvao UN da očuvaju kredibilitet i da se usprotive inicijativi koju je podnela Albanija sa još 44 zemlje.

Ovde možete pročitati integralnu verziju govora predsednika Nikolića

Siguran sam da ćete se, kao odgovorni državnici i časni ljudi, usprotiviti nepravdi i zlu koje bi bilo naneto Srbiji eventualnim prihvatanjem te nečasne inicijative i koje bi, u budućnosti, moglo kao domino efekat da se prelije i na druge narode i države", rekao je Nikolić.

On je ocenio da je "Srbija jedina zemlja u Evropi kojoj, pored otimanja dela teritorije, proterivanja građana, nekažnjenog ubijanja i takozvane žetve organa, sada pokušavaju da otmu i kulturnu baštinu pod zaštitom Uneska", i izneo podatke o uništavanju pravoslavnih hramova i drugih objekata na Kosovu od dolaska misije UN i Kfora 1999.

U tom periodu, albanski teroristi su sistematski uništavali tragove duhovnosti i kulture i viševekovnog života srpskog naroda na Kosovu i Metohiji... Prema stavu 31. Konferencije Uneska, na Kosmetu je izvršen zločin prema kulturnoj baštini", naglasio je Nikolić.

Prema njegovim rečima, "na Kosovu se ne čuva samo srpska, čuva se evropska kultura, svetsko pamćenje, čuva se značajan korak civilizacijskog hoda čovekovog na čitavoj Zemlji" zbog čega je važno da Srbija kao punopravna članica Uneska ostane "čuvar svog i svetskog kulturnog blaga".

Braneći pravo Srbije da, kao i u prethodnih 11 vekova, čuva i ponosno ističe svoje identitetsko kulturno nasleđe, braneći se od nečasne namere da se tuđa baština ukrade i pripiše drugome, mi branimo princip, osnovna načela na kojima počiva međunarodno pravo, ljudska pravda, princip na kojem je ustrojen Unesko.

Zato apelujem na sve predsednike da ne dozvolite da se srpskom narodu oduzme njegovo biće, otme njegova suština, njegova duhovna vertikala – manastiri na Kosovu i Metohiji, i proglase kulturnom baštinom albanskog naroda na Kosovu i Metohiji. To, prosto, nije istina, nije istorijska ni naučna činjenica. Nije pravda", rekao je Nikolić.

Govoreći o Kosovu, Nikolić je kazao da Srbija razgovara s predstavnicima administracije u Prištini, da će ispuniti sve obaveze iz Rezolucije 1244 Ujedinjenih nacija i do sada postignutih dogovora u Briselu, ali da "nikada neće priznati nezavisnost dela svoje teritorije za koji vezuje svoje postojanje, Autonomne Pokrajine Kosovo i Metohija".

Problem masovnih migracija najveći izazov

Kao najveći izazov danas, Nikolić je naveo problem masovnih migracija s Bliskog istoka, ocenivši da je humanitarna katastrofa s kojom se suočava svet samo posledica krize koja već više od četiri godine potresa Siriju bez adekvatnog odgovora međunarodne zajednice.

On je rekao da se Srbija, uprkos teškoj ekonomskoj situaciji, trudi da izbeglicama obezbedi pristojan boravak i smeštaj, ali i upozorio da "ako međunarodna zajednica, a pre svih Evropska unija, ne učini konkretan napor da se problem reši, Jugoistočnoj Evropi preti još veća humanitarna katastrofa sa nepredvidivim posledicama".

Nikolić je naveo da je u Srbiji od početka godine do 14. septembra evidentirano ukupno 125.138 izbeglica, od kojih su samo 524 podnele zahtev za azil, i ukazao na "zabrinjavajuće ponašanje predstavnika vlasti u pojedinim državama koje su podigle žičane i žilet-ograde u nameri da getoiziraju azilante koji beže od rata i nemaštine".

On je ukazao da takvo ponašanje, suprotno Konvenciji o statusu izbeglica i proklamovanoj solidarnosti članica EU, dodatno otežava situaciju "onim zemljama koje poštuju međunarodno pravo i ponašaju se humano prema ljudima koje je zadesila nesreća".

"Vlade pojedinih zemalja, članica UN, ponašaju se kao da nikada nisu izašle iz ideologije koja je vladala do završetka Drugog svetskog rata, i ruše teškom mukom postignutu krhku stabilnost na Balkanu kojoj je najviše doprinela Srbija", rekao je predsednik Srbije.

Dodao je da su granice Srbije otvorene za izbeglice, ali da zbog ekonomske krize s kojom se suočava od 2008, "Srbija nije zemlja u kojoj izbeglice mogu da ostvare nešto više od sopstvene bezbednosti".

"Zato je potreban sveobuhvatni plan koji bi morao da se realizuje u najkraćem mogućem roku. Ako ga ne bude, migranti će se potpuno prepustiti krijumčarima ljudi. Pasivnost i sve nehumaniji odnos prema migrantima otvaraju tržište za krijumčare. Onda bi niz katastrofa, od Sredozemlja do Britanije, bio tragičan, a onu u kojoj je poginulo više od 800 ljudi pamtili bismo samo kao jednu u tom nizu", naglasio je predsednik Srbije.

Građani Srbije humani ljudi, dobri domaćini i dobri susedi

U obraćanju Generalnoj skupštini UN, Nikolić je rekao i da građani Srbije nisu genocidni zločinci, već humani ljudi, dobri domaćini i dobri susedi.

"Iako nije direktno učestvovala u sukobu devedesetih na području bivše Jugoslavije, koji je na sličan način iniciran i insceniran kao sukob u Siriji, Srbija je označena krivom", rekao je Nikolić i podsetio na pokušaj da se u Savetu bezbednosti UN usvoji rezolucija o Srebrenici kojom bi se, kako je rekao, "Srbi žigosali kao primer genocidnog naroda, iako takva tvrdnja za bilo koji narod u svetu nema opravdanja".

"Kakvi smo to mi genocidni zločinci, da li o tome ili o dobrodušnim i velikodušnim domaćinima govore snimci migranata koji u regionu jedino u Srbiji ne deluju uplašeno i zabrinuto postupcima naroda ili vlasti. Da li su se to građani Srbije promenili? Nisu. Građani Srbije svih nacionalnosti su oduvek, i tada i sada, humani ljudi, dobri domaćini i dobri susedi", rekao je Nikolić.

On je podsetio da je Srbija, pored izbeglica s Bliskog istoka, "domovina više stotina hiljada izbeglih i raseljenih lica sa područja bivše Jugoslavije, među kojima je najveći broj Srba, a ima i Bošnjaka, Hrvata, Roma i pripadnika drugih nacionalnosti i još uvek se suočava s posledicama tih migracionih promena koje su izmenile demografsku, socijalnu i svaku drugu strukturu države i društva".

Nikolić je rekao da Srbija kao zemlja koju je kriza mnogo pogodila, očekuje odgovorno i humano ponašanje članica Ujedinjenih nacija.

"Trebalo bi da svi budemo svesni da će situacija u kojoj se nalazimo imati globalne posledice. Civilizacija se nalazi na prekretnici. Evropa je na velikim iskušenjima. Sada je vreme da pokaže da li je i dalje lučonoša u primeni ljudskih prava, poštovanju međunarodnog prava, ili će nastaviti da zatvara oči pred očiglednim dvostrukim standardima i dopustiti da tekovine civilizacije važe samo za neke države i neke narode", naveo je Nikolić.

Predsednik Srbije govorio je i o izazovima koje predstavljaju ekstremizam i fanatizam, ali i klimatskim promenama, o održivom razvoju, borbi protiv siromaštva.

On je rekao da se bolja budućnost može očekivati "samo uz prevazilaženje problema kao što su glad, ratovi i bolesti" zbog čega Srbija, kako je dodao, aktivno učestvuje u mirovnim operacijama širom sveta, predsedava OEBS-u i kao kandidat za članstvu u EU "odlučnim merama svoj sistem i praksu prilagođava standardima Unije".

Naglasivši da "ravnopravnost ne važi samo u odnosima između pojedinaca, već i odnosima među državama", Nikolić je pozvao UN na empatiju, solidarnost, odgovornost i humanizam.

"Želeo bih da se naredne godine sretnemo na ovom mestu sa drugačijim porukama, ako ne rešenim, a ono bar perspektivno načinjenim pomacima u rešavanju problema koji nas danas opterećuju. Da iz godine u godinu budemo bolji i da svet oseti da ideje slobode i ravnopravnosti, ideje humanog i pravednog društva nisu tek reči koje izgovaramo kao retoričke fraze, već istinska posvećenost da budu primenjene na našoj zajedničkoj planeti", rekao je predsednik Srbije.

 

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 23. јануар 2025.
11° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове