Читај ми!

Dačić pisao Banu: Kosovo ne može biti članica Uneska

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić pisao je generalnom sekretaru UN Ban Kimunu povodom namere Kosova da postane članica Uneska, saznaje RTS.

U pismu u koje je RTS imao uvid piše da Srbija nije promenila svoju poziciju u odnosu na status Pokrajine, iako se suočava sa zahtevima i nastojanjima Prištine da se uključi u rad međunarodnih organizacija izvan konteksta dogovora o regionalnom predstavljanju i saradnji.

To je za Srbiju neprihvatljivo, istakao je Dačić i kao poslednji takav primer naveo nastojanja Kosova ka članstvu u Unesku.

"Kosovo kao teritorija shodno važećoj i obavezujućoj Rezoluciji SB UN 1244 (1999), pod upravom Ujedinjenih nacija, u kom kontekstu se ne može smatrati državom kao subjektom međunarodnog prava, ne može se samim tim kvalifikovati ni za prijem u Unesko", naveo je Dačić.

Dodao je da bi u tom smislu svako drugačije postavljanje prema razmatranju pitanja članstva Kosova u Unesku predstavljalo ignorisanje, odnosno povredu pravnih pravila nastalih pod okriljem UN radi očuvanja međunarodnog mira i bezbednosti.

Šef srpske diplomatije i potpredsednik Vlade je, u svoje ime i u ime Vlade Srbije, istakao zahvalnost za napore koje Ujedinjene nacije ulažu kako bi se očuvali mir i bezbednost na Kosovu i Metohiji.

Međutim, naglasio je da je Srbija u potpunosti posvećena dijalogu koji se, uz posredovanje Evropske unije, vodi između Beograda i Prištine.

"U okviru tog procesa predstoje važni politički i ekspertski razgovori u vezi sa zaštitom imovine Srpske pravoslavne crkve i spomenika srpske kulture na teritoriji Kosova i Metohije", objasnio je Dačić.

Kako je naveo, svako razmatranje zahteva za prijem Kosova u Unesko ne samo što bi predstavljalo kršenje Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244 (1999) već bi imalo i izrazito negativan uticaj na dijalog koji je u delikatnoj fazi.

"Ono bi faktički onemogućilo da se i o srpskoj kulturnoj baštini postigne obostrano prihvatljivo rešenje. Suvišno je i pomenuti da je reč o jednom od, za našu stranu, najosetljivijih popuštanja, s obzirom na to da se radi o našem kulturnom i religijskom nasleđu izuzetne duhovne i civilizacijske vrednosti koje datira još iz 11. veka", objasnio je srpski ministar.

Podsetio je da je jedan od uslova za prijem u bilo koju međunarodnu organizaciju sposobnost i volja da se ispunjavaju obaveze koje proizlaze iz članstva, a da je za Unesko od primarne važnosti očuvanje kulturne baštine na određenoj teritoriji.

Na Kosovu i Metohiji se u dugom vremenskom periodu kontinuirano i sistematski uništava srpska kulturna baština, naglasio je Dačić.

Objasnio je da su srpski manastiri, crkve i ostali verski i kulturno-istorijski objekti meta napada na Kosmetu – da je od juna 1990. godine, do danas, napadnuto 236 crkava, manastira i drugih objekata u vlasništvu Srpske pravoslavne crkve, kao kulturno-istorijski spomenici od kojih 61 ima status spomenika kulture, a 18 su od izuzetnog značaja za državu Srbiju.

Uništena su 174 verska objekta i 33 kulturno-istorijska spomenika i pokradeno više od 10.000 ikona i drugih predmeta. Uništen je ili oštećen 5.261 nadgrobni spomenik, na 256 srpskih grobalja, a na više od 59 ne postoji nijedan čitav spomenik.

"Ova bolna svedočenja me navode da se zapitam jesu li ovo argumenti koji preporučuju Kosovo za članstvo u organizaciji čija je misija da pomaže zaštitu i očuvanje svetske kulturne baštine", naveo je Dačić u pismu.

Podsetio je i da se u kosovskom parlamentu čeka na usvajanje zakona o kulturnom nasleđu, kojim se negira privatno vlasništvo SPC nad manastirima i crkvama, uz obrazloženje da je to sve imovina "države Kosovo". 

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 16. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње