U školi za decu oštećenog sluha i govora u Jagodini - učenje kroz praksu

U školi za decu oštećenog sluha i govora "11. maj" u Jagodini đaci se obrazuju za knjigovezca, pekara i frizera, a zahvaljujući praktičnoj nastavi po završetku školovanja potpuno su spremni za posao. Već dve godine u školi radi i učenička zadruga pa gotovi proizvodi mogu i na tržište.

U jednoj od radionica koju koriste knjigovesci škole "11. maj" u Jagodini, na praktičnoj nastavi su učenici od prvog do trećeg razreda.

"Učim da pravim sveske, povezujem knjige ,da pravim kutije i da radim za mašinama", kaže Pavle Radivojević, učenik prvog razreda.

Od ministarstva prosvete su prošle godine preko konkursa dobili sredstva za kupovinu mašina, alata i repromaterijala. Puno posla bilo je pred novogodišnje praznike kada su budući knjigovesci za poznate aručioce radili kalendare i rokovnike.

"Deca su veoma zainteresovana, i savladavaju gradivo zato što je suženo za njih, znači u izboru smo dobili neke mašine koje mogu oni sada da koriste u nekim drugim štamparijama savremenim", navodi Marko Marjanović, nastavnik za knjigovesce.

Radno i u pekarskoj radionici, gde tajne zanata savladava 29 srednjoškolaca.

"Od prve godine sam gledala kako druga deca prave burek pa sam pitala da li mogu ja i to kao sviđa mi se", kaže Milka Milosavljević,učenica trećeg razreda.

U školi kažu da su osnivanjem učeničke zadruge želeli da razbiju predrasude o tome da deca nisu u stanju da naprave kvalitetne proizvode za tržište. Pandemija ih je malo usporila, ali je ističu bitno da deca u potpunosti savladaju praktičan rad.

"Kod nas je na prvom mestu to da nam deca budu zadovoljna, da deca mogu da budu opuštena da budu srećna u smislu da rade posao, a da taj posao od njih ne zahteva prevelik napor", objašnjava Slobodan Filipović, direktor učeničke zadruge "Povežimo se".

Škola u Jagodini konkurisala je i da postane resursni centar pa bi defektolozi kao podrška radili i van ove obrazovne ustanove.

"Pomagaćemo i roditeljima savetodavno i neposredno, iću u kuće roditelja i dece koja nisu u mogućnosti da pohađaju školu, takođe ćemo pružati podršku i edukaciju nastavnika iz redovnih škola", Dragana Kovačević, direktorka škole za decu oštećenog sluha i
govora "11. maj".

Škola je članica i nekoliko evropskih mreža preko kojih se bavi lobiranjem u Evropskoj uniji za poboljšanje statusa osoba sa invaliditetom.

петак, 25. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом