Читај ми!

Dobra godina za bojničke malinare

U bojničkoj opštini pod voćem je oko hiljadu hektara. Uz višnjike i jagodnjake sve više niču i malinjaci. Ova godina je, kažu, proizvođači jedna od najboljih. Zadovoljni su prinosima, kvalitetom, kao i cenom. Trenutno se kilogram malina plaća 320 dinara.

Umesto pšenice pre 5 godina Jovanovići iz sela Dragovca posadili su maline. Ni kada je cena bila ispod 100 dinara nisu posustali već su proširili zasad. Sa 40 ari ove godine očekuju 7 tona. Rad je veliki, ali i zadovoljstvo.

 

Tome svedoči i Slavoljub Jovanović, malinar iz Dragovca: "Ove godine smo prezadovoljni sa rodom i sa cenom koja je trenutno za kilogram malina. Na stotinak metara odavde imamo parcelu gde smo izvadili vodu i planiramo da proširimo na još 50 ari."

Od 5 ujutru u malinjaku je i dvadesetak radnika.

"Može da se zaradi do 4000 dinara zavisi ko je kakav berač, brzina...", kaže radnica Marina Kurtić.

Organsku malinu je teže gajiti, ali je porodica Stanković u Pridvorici našla računicu. Od obrade preko zaštite do berbe sve se strogo kontroliše. Prinos je manji, ali je cena veća u odnosu na malinu iz konvencionalne proizvodnje.

Nemanja Stanković, malinar iz Pridvorice kaže da je sve veća potražnja za organskim proizvodom: "A više je i plaćeno. To se radi kod nas i ide sa strane, u inostranstvo."

Za podsticaje u voćarstvu iz budžeta opštine Bojnik prošle godine izdvojeno je 3 miliona dinara. Interesovanje je veliko posebno za podizanje malinjaka.

"Dosta mlađih tu ima koji se već raspituju da podignu nove zasade, da li ima povraćaja, sredstava za kupovinu sertifikovanog sadnog materijala", navodi Ivica Jovanović, predsednik Fonda za poljoprivredu opštine Bojnik.

Znanje, ulaganje, prinosi, kvalitet malina isti, ali ne i cena. Godinama je na jugu zemlje i do sto dinara jeftinija u odnosu na malinu koja se proizvodi u zapadnoj Srbiji.

"Oni nastupaju kao udruženje i samim tim mogu postići veće otkupne cene", kaže Dalibor Cvetanović, direktor PSSS Leskovac. I dodaje: „Ovde određuju cenu hladnjačari i naravno proizvođači se moraju prilagođavati tome i to je sigurno rezultat razlike u ceni."

U Jablaničkom okrugu pod malinom je oko 600 hektara. Najzastupljenija je američka sorta "vilamet". U ravničarskim selima berba je na polovini, u brdsko-planinskom kraju tek počinje.

четвртак, 24. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом