Читај ми!

"Suhoji" lete ka Teheranu, Iran i Rusija bez komentara

Rusija će Iranu isporučiti 24 borbena aviona "suhoj" Su-35 koje je, prvobitno, naručilo egipatsko ratno vazduhoplovstvo. Obuka iranskih pilota počela je proletos, tvrde zvaničnici Pentagona. Ukupna vrednost složene vojno-tehničke saradnje procenjena na deset milijardi dolara.

"Сухоји" лете ка Техерану, Иран и Русија без коментара "Сухоји" лете ка Техерану, Иран и Русија без коментара

Zvaničnici Pentagona tvrde da će Rusija, tokom naredne godine, isporučiti Iranu 24 borbena aviona "suhoj" Su-35, koje je, prvobotno, naručilo egipatsko ratno vazduhoplovstvo.

Svega pet od ukupno 24 letelice ovog tipa isporučeno je Egiptu, pošto je Vašington zapretio Kairu ozbiljnim sankcijama ukoliko nastave da kupuju ruske aviona. Sjedinjene Američke Države su Egipćanima, u zamenu za odustajanje od nabavke "suhoja", ponudile nove verzije aviona F-15.

Od trenutka kada je Egipat odustao od nabavke eskadrile "suhoja", pojavile su se glasine da bi ovi avioni, u različitim složenim trampama, mogli završiti u Iranu. Početkom avgusta, savetnik za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džejk Saliven najavio je trampu "suhoja" za iranske jurišne dronove, balističke projektile i municiju.

Do juna prošle godine, kako su još ranije javili ruski mediji, u skladu sa ugovorom sa Egiptom okončana je proizvodnja 17 "suhoja", ali je svega pet isporučeno vlastima u Kairu.

Zvaničnici SAD tvrde da je, od početka rata u Ukrajini, vojno-tehnička saradnja Moskve i Teherana podignuta na najviši nivo, te da se isporuka "suhoja" iranskom ratnom vazduhoplovstvu očekuje tokom naredne godine.

Ni Rusija ni Iran nisu komentarisali ove tvrdnje, ali je komandant iranskog ratnog vazduhoplovstva, general Hamid Vahedi, još u septembru najavio ovu mogućnost.

"Razmišljamo o tome i nadamo se da ćemo u budućnosti nabaviti ove borbene avione", rekao je general Vahedi agenciji Borna. Osim borbenih aviona, Iran je, navodno, zainteresovan i za helikoptere i protivvazdušne sisteme.

Amerikanci tvrde da je obuka iranskih pilota u Rusiji počela još proletos, otprilike u isto vreme kada su se pojavile i prve informacije o navodnom dogovoru Moskve i Teherana o razmeni naoružanja, prema kojem su put ukrajinskog fronta otišli iranski instruktori i dronovi.

Iran je, prvobitno, demantovao da su isporučeni borbeni dronovi Rusiji, ali je kasnije objavio da su te letelice isporučene ruskim oružanim snagama još pre početka rata u Ukrajini.

Komandant iranskih oružanih snaga, general Mohamed Bageri je, tokom vikenda, rekao da će saradnja u razvoju bespilotnih letelica biti nastavljena u skladu sa interesima Islamske Republike. Tu izjavu su zapadni analitičari protumačili kao najavu daljih isporuka borbenih dronova Rusiji.

Amerikanci vojnu saradnju Rusije i Irana tumače kao "pretnju stabilnosti Bliskog istoka", što je prethodnih meseci rezultiralo serijom zajedničkih manevara sa izraelskim ratnim vazduhoplovstvom, tokom kojih su uvežbavani napadi na objekte koji se povezuju sa kontroverznim iranskim nuklearnim programom.

Od početka godine, izraelski i američki avioni su u najmanje tri navrata uvežbavali ovakve napade, a mediji u Tel Avivu objavili su da je nekoliko aviona F-35 uspelo neopaženo da uleti u iranski vazdušni prostor.

Takav razvoj događaja izazvao je iranske vlasti na razmišljanje o nabavci protivvazdušnih sistema S-400, koji se takođe pominju u složenim pregovorima o saradnji Moskve i Teherana. Spekulacije o isporuci ovog sistema Iranu, donekle, zamrle su kada je iranska vojska predstavila protivvazdušni sistem Bavar 373.

Istovremeno, Amerikanci već mesecima tvrde da Iran isporučuje Rusiji i balističke projektile navodeći, takođe, da su od aprila desetine transportnih aviona iranske Revolucionarne garde sletele na ruske aerodrome.

Lavina spekulacija o prodaji "suhoja" Iranu pokrenuta je još krajem prošle godine, kada su u iranskoj vazduhoplovnoj bazi snimljeni Su-35 i ruski transportni avion. Američki vojni zvaničnici su ovaj događaj opisali kao uvod u transfer oružja.

Razmena dronova za avione može se protumačiti i potrebom iranskog ratnog vazduhoplovstva za letelicama, posebno posle serije udesa tokom leta. Od kraja juna, Iranci su u nesrećama izgubili Su-22 i prastari F-14 "tomket", koji je nabavljen još u vreme vladavine šaha Reze Pahlavija.

U komplikovanu igru oko trampe aviona za dronove uključio se i izraelski Mosad, navodeći da su Rusi vlastima u Teheranu omogućili pristup gomili satelitskih snimaka tajnih lokacija širom Izraela.

Optužbe iz Tel Aviva usledile su svega nekoliko dana pošto su Rusi sa Bajkonura lansirali raketu-nosač na kojoj je bio iranski satelit "Hajam", što je odmah dovelo do medijske panike u Vašingtonu i Tel Avivu, zbog navodne nove mogućnosti dve države da špijuniraju pokrete trupa od Ukrajine do Zapadne obale i Pojasa Gaze.

четвртак, 03. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом