Читај ми!

Nedimović: Vlada će ukinuti zabranu izvoza žitarica

Na narednoj sednici Vlada će ukinuti zabranu izvoza pšenice, rekao je ministar poljoprivrede Branislav Nedimović posle sastanka sa predstavnicima Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije. U narednih sedam dana biće doneta odluka i o eventualnom povećanju premija za mleko za drugi kvartal na 15 dinara. Proizvođači traže i smanjenje akciza na dizel za 100 litara po hektaru i veće subvencije.

Zbog velikih ulaganja i nepovoljnih uslova za proizvodnju, poljoprivrednici su u nezavidnoj situaciji, pa im je, kažu, pomoć države preko potrebna. Za početak, dobili su obećanje da će zabrana izvoza pšenice biti ukinuta.

"Spreman je da ukine zabranu izvoza pšenice. Spreman je ministar da uvede moratorijum na otplatu kredita kojima poljoprivrednici finansiraju proizvodnju i da će pokušati da se odloži plaćanje zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta, jer proizvođači zbog suše ne mogu da plate zakup. Nismo zadovoljni drugim stvarima, podsticajima u stočarstvu", kaže Vukašin Baćina, predsednik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije.

Ministar je zadovoljniji razgovorom od poljoprivrednika. Kaže sastanak je bio konstruktivan uz ocenu da je najvažnije da se rešenja problema u agraru traže za stolom.

"Ima tu još nekih predloga koji se tiču i nafte i đubriva, ali o tome ćemo narednih dana iz prostog razloga što moramo da vidimo šta se dešava u svetu sa naftom i đubrivom. Mi kupujemo dosta đubriva, ali ne možemo znati u kom trenutku ćemo ga dopremiti, jer su neverovatni logistički problemi na prostoru Dunava i treba nam još malo vremena da bismo mogli dati konkretna rešenja. Ima jedan predlog koji se tiče stočarstva da premija za mleko za drugi kvartal bude u istom iznosu kao i za prvi i to će biti razgovarano u Vladi i za sedam dana biće iznet stav o tome", navodi Branislav Nedimović, ministar poljoprivrede.

I poljoprivrednici i ministar saglasni su da su za poboljšanja u srpskom agraru potrebne sistemske mere, a to zahteva vreme.

"Ima tu predloga koji sve dok Srbija ne bude članica EU ne mogu da se realizuju u punom kapacitetu. Pre svega mislim na davanja po hektaru. Ja bih najviše voleo kada bismo mogli to, ali to nije realno. Onda bi bilo samo za davanje po hektaru, ni za šta više u budžetu, kada bi ovakav budžet posmatrao", dodaje Nedimović.

Poljoprivrednici kažu da je proizvodna cena pšenice 38,5 dinara, a da bi otkupna trebalo da bude 45. Dodaju da ih je ministar obavestio da je poslao dopis Robnim rezervama da kvotu od 131.000 tona mogu da otkupljuju direktno od proizvođača, a ne otkupljivača.

четвртак, 03. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом