петак, 18.02.2022, 20:00 -> 20:24
Извор: РТС
Radnici i pandemija – da li su kompanije više zaposlile ili otpustile
Privredna komora Srbije je sprovela istraživanje "Poslovna aktivnost privrednih subjekata u Srbiji". Pomoćnik direktora za strateške analize PKS Bojan Stanić rekao je za RTS da je pitanje zapošljavanja ključni pokazatelj uspešnosti privrede. Velika većina kompanija nije povećavala nezaposlenost, nisu imali otpuštanja, 13 odsto je u četvrtom kvartalu imalo otpuštanja: neto rezultat je pozitivan.
Istraživanje je rađeno na reprezentativnom uzorku – više od 1.500 kompanija sa gotovo 300.000 zaposlenih, prihodom od blizu 22 milijarde evra i izvozom u poslednjem kvartalu od 8,2 milijarde evra.
Pomoćnik direktora za strateške analize Privredne komore Srbije Bojan Stanić rekao je, gostujući u Dnevniku RTS-a, da je PKS u saradnji sa Republičkim zavodom za statistiku radi anketu na kvartalnom nivou od 2019. godine.
"Gledamo kakva je realizacija kvartal na kvartal, četvrti kvartal 2021. u odnosu na treći kvartal 2021. i očekivanja prvi kvartal 2022. u odnosu na poslednji kvartal 2021. Oko 44 procenta je realizovalo bolje privredne performanse što je nastavak dobre ekonomske aktivnosti kao posledica oporavaka od pandemije, 35 odsto je onih koji zadržavaju isti nivo što je vrlo dobra baza", napomenuo je Stanić.
Kada pogledamo očekivanja za prvi kvartal, vidimo da je oko 40 odsto onih koji očekuju smanjenje u odnosu na poslednji kvartal 2021. godine. Bitno je napomenuti da je to pre svega zbog sezonskog karaktera, jer na primer u trgovini padnu prometi u januaru nego što je to bilo u odnosu na decembar generalno, objasnio je Stanić.
Napominje da u energetici i metalskoj industriji rastu prometi, ali što se tiče anketiranih kompanija u turizmu – zabeležen je pad u odnosu na treći kvartal prošle godine. Tempo relativno dobre ekonomske aktivnosti se nastavlja.
Kakva je poslovna klima
Za gotovo 80 odsto ispitanika poslovna klima je bila povoljna, a sličan broj njih ima takva očekivanja i u narednom periodu.
Stanić kaže da je to dobra stvar da su očekivanja ujednačena, jer imamo stabilno poslovno okruženje. Kada pogledamo da bi u dužem vremenskom roku trebalo da se smanji i broj ispitanika koji su imali negativna iskustva sa poslovnim okruženjem i koji govore da je lošije nego što je bilo, to je oko 20 procenata.
Velika baza anketiranih firmi na reprezentativnom uzorku govori da je ono ili bolje ili nepromenjeno.
Takođe kaže da se mnoge kompanije žale na objektivne probleme, koji su posledica međunarodnog tržišta, odnosno rasta cena. Određeni problemi su više uvezeni nego što su internog karaktera.
Šta beleže izvoznici
"U 2021. je bio značajan rast izvoza u odnosu na 2020. Ovde se posmatra broj firmi ne ukupan izvoz u vrednosti, nego broj firmi i zbog značajnog broja mikrokompanija to je drugačije u očekivanjima za prvi kvartal u odnosu na kraj prošle godine", kaže on.
Velike kompanije koje su nosioci izvoza imaju pozitivna očekivanja, ova negativnija očekivanja kod izvoza su generalno karakteristika mikro i malog biznisa.
Dobro je kada se uvoze repromaterijali
Smatra da je dobro da uvozite repromaterijale i proizvode niže faze prerade, da biste ih preradili u proizvode više faze, ali često je problem ako je zemlja značajno zavisna od uvoza sirovina pa kada se desi kriza odrazi se na lokalnu privredu – kada govorimo o Srbiji reč je o energentima.
Oko 70 odsto kompanija koje su se izjasnile da uvoze repromaterijal kažu da je razlog to što nema supstituta na domaćem tržištu, a neko govori da je to neodgovarajuća cena u odnosu na kvalitet. Srbija je značajno zavisna od uvoza repromaterijala i uopšte sirovina za proizvodnju.
"Ili je nedovoljna količina kojima raspolaže domaći ponuđač ili neodgovarajući odnos cena – kvalitet. Većina je onih koji govore da supstituta u zemlji nema. Činjenica je da treba obratiti pažnju na to da se podigne kvalitet domaće prerade i mogućnosti većeg snabdevanja domaćeg tržišta kroz veće kapacitete", rekao je Stanić.
Uprkos tome što je i prošla godina bila puna izazova, više od polovine anektiranih kompanija je imalo neku investiciju.
Prerađivačka industrija koja mora sa rastom izvoza, međunarodne tražnje da povećava kapacitete. Važno je da imamo još veća očekivanja u smislu ulaganja u ovoj godini u odnosu na prethodnu, jer je značajno sa stanovišta velikih i malih kompanija, koje su u lancima snabdevanja da imaju sredstva da investiraju u savremenu opremu kako bi odgovorili zahtevima.
Zapošljavanje i otpuštanje
Kada je zapošljavanje u pitanju, postavlja se pitanje da li su kompanije više zapošljavale ili otpuštale i kakvi su dalji planovi.
Prema Stanićevim rečima, to je ključni pokazatelj uspešnosti privrede.
"Velika većina kompanija nije povećavala nezaposlenost, nisu imali otpuštanja, 13 odsto je u četvrtom kvartalu imalo otpuštanja, neto rezultat je pozitivan, taj trend se nastavlja u prvom kvartalu u pozitivnom smislu", istakao je Stanić.
Inflatorna očekivanja
Stanić kaže da se oko 72 procenata anketiranih izjasnilo se da su porasle cene inputa za proizvodnju.
Rokovi isporuke, materijal koji koriste i njihovi finalni proizvodi nisu promenjeni. Tržište je stabilno, vremenom se inflatorni problem povećava, on će zahvatiti i drugi kvartal ove godine.
Referentan kamatna stopa je bila jedan odsto, ali određene okolnosti koje budu potrajale mogu ugroziti privredu – 60 odsto je onih koji nisu povećavali cene proizvoda.
Problem imaju firme za čije je finalne proizvode cena ograničena, a materijal za proizvodnju nabavljaju na slobodnom tržištu koje nije ograničeno, zaključio je Stanić.
Коментари