субота, 07.08.2021, 21:00 -> 21:29
Извор: РТС
Аутор: Марија Митровић
Slučaj “Geoks“ ponovo pokrenuo raspravu o opravdanosti pomoći stranim firmama
Dolazak svakog novog investitora u zemlju ili odlazak iz Srbije, kao u slučaju "Geoksa", uvek podgreje raspravu o opravdanosti državne pomoći stranim kompanijama. I dok deo javnosti smatra da bi novac iz budžeta trebalo usmeriti isključivo ka domaćoj privredi, ekonomisti kažu da bez stranih investitora ne bismo imali visok rast BDP-a. Sa najviših mesta u državi poslednjih dana stižu potvrde da se od politike podsticaja stranim investitorima neće odustati.
Što se južnije od Vojvodine i Beograda pokreće biznis, država će više da odreši kesu. Tu su i stimulacije po svakom zaposlenom, a ukoliko je investitor spreman da uloži više sopstvenih para - i državna pomoć biće veća. Podjednako i domaćim i stranim firmama, kaže Zakon o ulaganjima.
"Strani investitori imaju mnogo veće šanse za podsticaje zato što imaju i veće finansijske mogućnosti od naših ljudi. Mi imamo i dosta domaćih firmi koje su dobile podsticaje od nas i otvorile svoje firme i pomažemo im i sa opremom i sa svim drugim našim programima i projektima koje imamo u Ministarstvu", rekla je Anđelka Atanasković, ministarka privrede.
Prema podacima PKS, trećina firmi koje su prošle godine koristile podsticajna sredstva preko Ministarstva privrede su domaće.
"Konstatacija da su naše firme, domaće firme, diskriminisane po ovom pitanju od 2015. godine nije tačna. Mi kao PKS apsolutno insistiramo da se kroz dodatu regulativu stimulišu investicije sa većom dodatom vrednošću", istakao je Đorđe Andrić iz PKS.
Profesor Ekonomskog fakulteta Slobodan Aćimović podseća da se svetska automobilska industrija preselila u Slovačku, upravo zbog državnih podsticaja i smatra da smo relativno zakasnili u odnosu na zemlje centralne i istočne Evrope.
Aćimović ukazuje da je najznačajnije što je država krenula ozbiljnije da dovodi proizvodne firme.
"Dominantno proizvodne firme koje su po pravilu u međunarodnim lancima snabdevanja - kroz svoje izvozne aktivnosti povećavaju dži-di-pi. Ja sam takođe saglasan da sa tim treba nastaviti dalje", smatra Aćimović.
U Ministarstvu privrede kažu da su sledeći cilj visokotehnološke firme, ne samo radi profita već i zbog tehnologije koju donose.
"Kroz ulaganja u infrastrukturu, plus u plate radnika, mi povratimo te investicije u roku od 15 meseci. Pre nego istekne naš monitoring, mi povratimo to što smo uložili u njih", objašnjava Anđelka Atanasković.
U poslednjih pet godina, zahvaljujući podsticajima pokrenuto je 177 projekata u 78 gradova i opština i zaposleno više od 50.000 radnika ili pet manjih gradova, pokazuje analiza Ministarstva privrede.
Коментари