среда, 09.09.2020, 19:05 -> 20:48
Извор: РТС
Mini-Šengen preko Vašingtona, Srbija na mapi investicija
Ministar finansija Srbije Siniša Mali navodi za RTS da dolazak razvojne američke agencije DFC, koja finansira projekte koji su od strateške važnosti za čitav svet, znači da smo atraktivni i primamljivi za investiranje.
Sinša Mali navodi da dolazak Američke razvojne agencije (DFC), koja ima godišnji budžet veći od 60 milijardi dolara, predstavlja ogroman signal za investitore i investicije.
"Za nas je to ogroman signal koji govori u prilog tome da se u ovom regionu situacija smirila, da smo atraktivni, da su mir i stabilnost u regionu ovim sporazumom potvrđeni. S druge starne, to je ogroman signal investitorima pogotovo američkim i onima koji govore i koji analiziraju naš kreditni rejting da je Srbija apsolutno na mapi investicija. To je signal – da, dođite, ovo je stabilna zemlja, stabilan region koji ima mnogo potencijala, inače mi kao razvojna agencija ne bismo u njega došli", navodi Mali.
Dodaje da je Američka razvojna agencija usmerena ka finansiranju projekata koji su od strateške važnosti za region u koji se finansira, uz podršku američke administracije.
"Zato ja očekujem da još veći broj američkih i drugih investitora dođe u našu zemlju i otvara fabrike, da investiraju u infrastrukturu jer je to ta promena koju sporazum donosi", dodaje ministar.
Dodaje da ceo tim 21. septembra dolazi u Beograd.
"Oni u roku od dve nedelje dolaze u Srbiju da otvore kancelariju, da zaposle ljude koji su neophodni i krenu u realizaciju investicija. Centar njihovih operacija u regionu biće u Beogradu i najveću korist od dolaska i novca koji oni pružaju imaće građani Srbije", ocenjuje ministar.
Dodaje da je Američka razvojna agencija spremna da direktno investira u privatna preduzeća i da postanu suvlasnici.
"Oni tako žele da afirmišu razvoj kapitala. Kada govorimo o 'mini-Šengenu', možemo odmah imati rezultate, ubrzava se protok robe i materijala, smatram da je to najvažnija stavka u sporazumu koji sa Severnom Makedonijom i Albanijom imaju privrednici Srbije", rekao je Mali.
Dodao je da nije u pitanju samo veličina tržišta, već i atraktivnost, i da je regionalno povezivanje popularno svuda u svetu.
Ministar je istakao da su pregovori u Vašingtonu bili veoma mučni i teški, i da je ogroman pritisak bio na predsedniku Aleksandru Vučiću.
Neophodno da Srbija privuče što više investitora
Ocenjuje da je neophodno da Srbija privuče što više investitora, i istakao da će pokrenuti velike infrastrukturne projekte zahvaljujući novcu koji će stići.
"Krećemo u realizaciju velikih infrastrukturnih projekata. Nama je samo auto-put milijardu evra. Samo infrastrukturni projekti donose više od dve milijarde dolara. A mi imamo tu još i mala i srednja preduzeća. Oni su spremni da investiraju direktno u privatni sektor u Srbiji" navodi Mali.
"Ako smanjimo vreme koje kamioni izgube dok čekaju na granicama, mi smo povećali protok robe. Pokrećemo velike infrastrukturne projekte, zatim dolazi DFC, što je ogroman signal za tržište kapitala, i naravno, imamo 'mini-Šengen'. Priština jeste bila protiv toga, ali svi mi ćemo imati veliku korist. Mi smo najveća ekonomija u regionu i imaćemo ogromne dobitke", ocenio je Mali.
Urednica magazina Biznis i Ekonometar Radojka Nikolić navodi da države ne spajaju emocije i ljubav već ekonomski interesi.
"Reč je o obostranom interesu. Dolazak je vrlo značajan za nas i region, ali i njima ide u prilog jer je vrlo važno gde i pod kojim uslovima plasirate sredstva, i za koje projekte. Oni su uvek zainteresovani za dugoročne projekte koji su veće finansijske vrednosti", ocenjuje Nikolićeva.
Dodaje da se dolaskom Američke razvojne agencije menja slika o Zapadnom Balkanu.
"Njihovim dolaskom se konačno menja loš imidž Zapadnog Balkana kao destinacije koja je puna nemira, sukoba, gde vladaju nesporazumi i gde ništa progresivno i dobro ne može da se desi", ocenjuje Nikolićeva.
Normalizacija ekonomskih odnosa Beograda i Prištine
Govoreći o dolasku Američke razvojne agencije, direktor u Privrednoj komori Srbije Mihailo Vesović da sporazum garantuje ona garantuje efikasnost sprovođenja projekata koje oni započinju.
"Imamo jednu garanciju efikasnosti, brze realizacije i kontrole kvaliteta onog što je urađeno. Takođe, vodi se računa i o socijalnim i ekološkim aspektima onoga šta radi. To je za nas izuzetan signal. I čini mi se da takvo partnerstvo u stvari daje novi kvalitet", ocenjuje Vesović.
Dodaje da je za nas važno i to da se sporazumom garantuje normalizacija ekonomskih odnosa Beograda i Prištine.
"Ono što je za nas važno je da ćemo imati tu vrstu normalizacije ekonomskih odnosa centralne Srbije i Kosova i Metohije. Nećemo imati nepredvidive situacije koje smo imali u proteklom periodu", navodi Vesović.
Dodaje da Američka razvojna agencija podržava pre svega privatne projekte i privatne investicije, preduzetništvo – žensko preduzetništvo, preduzetništvo mladih, startap kompanije, male i mikro kompanije.
"Znamo da trenutno na tržištu kapitala nedostaju bar dve milijarde evra da bi se uopšte zadovoljile potrebe ovih kompanija i da bi mogle da ostvare potencijal koji imaju", objašnjava Vesović.
Коментари