Читај ми!

Svako drugo dete koje je stradalo bilo je u automobilu sa roditeljima

Deca najviše stradaju kao putnici u vozilima, a jedan od najčešćih razloga je nekorišćenje, odnosno nepravilno korišćenje auto-sedišta. Branko Stamatović, direktor Agencije za bezbednost saobraćaja, rekao je za RTS da je 2004. godine 49 dece izgubilo život u saobraćajnim nezgodama, 2010. godine 25, a prošle godine 13. Agencija za bezbednost saobraćaja je pokrenula "Pažljivkovu smotru".

Deca zbog svojih specifičnih razvojnih karakteristika spadaju u rizičnu grupu kada su u pitanju povrede u saobraćaju. Mala deca i deca predškolskog uzrasta teško određuju smer kretanja vozila i ne mogu da prate brze promene toka saobraćaja.

Deca nemaju dovoljno iskustva ni znanja o bezbednom učestvovanju u saobraćaju, a na njihovo kretanje često utiče emocionalno stanje i impulsivnost.

Deca u saobraćaju najviše učestvuju kao putnici, zatim pešaci, i na kraju kao vozači bicikala. Prema istraživanjima, više od polovine dece koja su stradala u saobraćaju, stradala su u vozilima, kada su bila sa svojim roditeljima. Na roditeljima je, dakle, najveća odgovornost za bezbednost dece u automobilima.

Branko Stamatović, direktor Agencije za bezbednost saobraćaja rekao je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, da se gube dečiji životi u saobraćaju i da se to mora sprečiti.

"Ako govorimo o statistici, 2004. godine je 49 dece izgubilo život u saobraćajnim nezgodama, 2010. godine 25 dece je izgubilo život, prošle godine 13. Nijedan život koji je izgubljen u saobraćaju nije nam prihvatljiv", rekao je Stamatović.

Prema njegovim rečima, ova statistika nam govori da stradaju deca - a kako stradaju, vode se precizne analize i istraživanja na koji način.

Svako drugo dete koje je stradalo u saobraćajnoj nezgodi stradalo je u prisustvu roditelja u putničkom automobilu, kaže on, dodajući da deca stradaju i kao vozači bicikla. Svako treće dete strada kao pešak.

"To su stvari koje nam govore da moramo posebno ove teme da obrađujemo, da decu učimo kako da u takvim situacijama budu pažljivi, a odraslima govore da budu posebno pažljivi kada su deca prisutna u vozilu", rekao je Stamatović.

Testovi se sprovode u osnovnim školama i u predškolskim ustanovama u Srbiji - Agencija za bezbednost saobraćaja je pokrenula Pažljivkovu smotru.

"Naša kampanja Pažljivko je namenjena deci i Pažljivko je dečak koji uči decu o bezbednom ponašanju u saobraćaju. Pažljivko ima svoju predstavu, imamo sajt, knjigu, svaki đak prvak dobija besplatnu knjigu, ove godine 75.000 prvaka je dobilo besplatnu knjigu o bezbednom ponašanju u saobraćaju", objasnio je Stamatović.

Prema njegovim rečima, ta knjiga je materijal iz koga deca treba da uče i da se upoznaju o bezbednom učestvovanju u saobraćaju - upravo je ta knjiga materijal iz kog i nastavnici i učitelji mogu da rade sa decom na tu temu, ali i njihovi roditelji.

Takmičenje na temu bezbednog ponašanja 

Dodaje da je iz toga proistekla ideja da se deca takmiče na temu bezbednog ponašanja u saobraćaju, pravila u saobraćaju.

"To je projekat koji smo nazvali Pažljivkova smotra, sprovodi se na tri generacije, predškolski uzrast, prvi razred i drugi razred i svaki od tih uzrasta ima poseban test. U prethodnih mesec dana je sproveden školski nivo takmičenja", rekao je Stamatović.

Kaže da se sada obrađuju rezultati i kreće se na opštinsko takmičenje, regionalno i krajem maja na republičko takmičenje.

Ove godine u Pažljivkovoj smotri učestvuje 71 lokalna samouprava, a više od 90.000 dece biće u jednom projektu gde će se pričati o bezbednom učešću u saobraćaju.

Da bi se projekt realizovao biće uključeno više od 500 koordinatora, voditelja programa, organizatora takmičenja, rekao je Stamatović.

четвртак, 09. јануар 2025.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње