I dalje curi gas iz cisterne kod Pirota, tužilaštvo pokrenulo istragu; Vujović: Amonijak u vazduhu ispod granice
Tužilaštvo pokrenulo istragu zbog curenja amonijaka iz vagona-cisterne koja se prevrnula na desetak kilometara od grada. Analize vazduha pokazuju da u gradu nema amonijaka, ali gas iz cisterne i dalje curi, pa su koncentracije u tom delu višestruko povećane i opasne po život. Voda u Pirotu, Beloj Palanci i Nišu ispravna za piće, saopštio "Batut". Rade se redovne i vanredne kontrole, naročito u mestu Staničenje, jer je lokalni izvor na 150 metara od mesta nesreće, kaže direktor vodovoda Zoran Nikolić. Vanredna situacija dok se cisterne ne uklone.
Нишки штаб за ванредне ситуације: Ваздух без амонијака, вода из Нишаве није за употребу
У ваздуху на подручју Ниша нема повећане концентрацијe амонијака, али је забрањена употреба воде за пиће из индивидуалних бунара поред Нишаве, саопштио је Градски штаб за ванредне ситуације Града Ниша.
Због повећане концентрације амонијака које су утврдиле анализе Института за јавно здравље Ниш и ЈКП "Наисус" забрањена је употреба воде из Нишаве за рекреацију, риболов, као и коришћења улова из реке и њене непосредне близине.
Вода за пиће из јавног водовода у Нишу је исправна за пиће и под редовним је и свакодневним праћењем Института за јавно здравље Ниш на 30 локација, наводи се уи саопштењу.
ОпширнијеКраће
Од сутра поново раде школе, вртићи и фабрике у Пироту
Брнабић: Акциденти се дешавају, реаговало се брзо
Премијерка Ана Брнабић рекла је да се акциденти попут овог дешавају, да су надлежни брзо реаговали и да ће се ризици за овакаве случајеве смањити додатним улагањем у капиталну инфраструктуру.
"Да ли би било боље да имамо бољу железничку пругу? Да, али не можете за 10 година да урадите ствари на којима се није радило више од 30 или 50 година", рекла је премијерка после конференције "Таленти на окупу", одговарајући на питање да ли је ова несрећа могла бити спречена.
Најавила је да ће пројекат реконструкције железнице бити покренут током 2023.
Брнабићева је истакла да су градоначелник и надлежни урадили све како би се спречило загађење воде и ваздуха. Додала је да су и ресорна министарства активно укључена и прате развој ситуације.
У току је, како каже, детаљна и свеобухватна анализа акцидента у Пироту, како би се утврдило шта се тачно десило.
ОпширнијеКраће
Вујовић: Нико не може да приђе лицу места; Васић: Не смемо да померамо цистерну
Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић рекла је, на конференцији за новинаре у Пироту, да је важно да грађани знају да нико не може да приђе локацији где се догодио инцидент, односно да то не могу ни они којима је то по закону дозвољено због Тужилаштва које је на терену.
Додала је да оно што би грађани требало да знају јесте да ли се врши адекватно мерење.
"Инциденти се догађају, важне су мере и утицај на животну средину. Све те материје се преносе и складиште у складу са законом, али увек може нека непредвиђена ситуација да се догоди", рекла је Вујовићева.
На питање о критикама опозиционих странака, Вујовићева је казала да је запањена њиховим незнањем и да никог није видела да је дошао у Пирот.
Градоначелник Владан Васић оценио је да је Штаб за ванредне ситуације благовремено реаговао и да је посао добро урађен.
Додао је да за инцидент није одговоран власник робе "Еликсир" већ транспортер, као и да је Тужилаштво покренуло истрагу и да желе да изведу закључке на основу релевантних доказа.
"Не осећам се одговорним, осећам се одговорним за то како управљам ситуацијом. Погрешио сам у недељу, направио лапсус, јер сам хтео да кажем да је амонијак без боје", рекао је Васић.
Саветовао је грађане да не дирају ништа са места инцидента. Што се тиче ауто-пута, о томе ће, каже, одлучити управљач пута у сарадњи са МУП-ом.
"Услови за безбедан саобраћај биће могући када престане цурење амонијака. Имамо неки отвор. Мислили су да је вентил, али нажалост видели су да су попустили неки шрафови који не могу да се поправе на лицу места. Из 'Еликсира' су рекли да пустимо да цури, цури у атмосферу, али је у прописаним референтним границама. 'Еликсир' каже да не смемо да померамо цистерну да не би било већих проблема", рекао је Васић.
ОпширнијеКраће
Више тужилаштво у Пироту покренуло истрагу
Поводом превртања цистерне са амонијаком код Пирота, Више јавно тужилаштво у том граду је покренуло истрагу, јавља дописник РТС-а.
ОпширнијеКраће
Вујовић: Ниво амонијака у ваздуху испод граничних вредности
На седници Штаба за ванредне ситуације установљено је да ванредна ситуација неће бити укинута док се не уклоне сви вагони, али да би у току дана могле бити укинуте препоруке да деца не иду у школу и да фабрике не раде.
Чекамо званично тумачење добијених резултата које треба да обави "Батут", рекао је градоначелник Владан Васић.
Седници је присуствовала и министарка за заштиту животне средине Ирена Вујовић, која је нагласила да је утврђено да је ниво амонијака у ваздуху испод граничних вредности и подсетила да је у Пироту хитно постављена мобилна мерна станица у коју је уграђен анализатор за амонијак, те да приказује квалитет ваздуха у реалном времену.
Иначе, дописник РТС-а јавља да се, за разлику од јучерашњег дана, када су на улицама Пирота били само они који баш морају, живот данас вратио у нормалу.
ОпширнијеКраће
Узорак узет из Нишаве, није уочена промена боје и мириса воде
Представници Агенције за заштиту животне средине су јуче, у присуству водног инспектора, извршили ванредно узорковање и испитивање квалитета водe реке Нишаве, и током узорковања није уочена промена боје и мириса воде, нити су уочене видљиве отпадне материје, саопштило је Министарство заштите животне средине.
Како се наводи, на основу досадашњих рeзултата анализа узорака воде, добијене вредности општих физичко хемијских параметара (pH вредност, електропроводљивост, растворени кисеоник, проценат засићења воде кисеоником, хемијска потрошња кисеоника, нитрити, нитрати, ортофосфати, хлориди и сулфати) одговарале су прописаним граничним вредностима за I и II класу квалитета површинских вода.
Измерена вредност амонијачног азота је у једном узорку одговарала II класи квалитета површинских вода, док је у другом незнатно прелазила прописану граничну вредност за II класу квалитета, односно одговарала је III класи квалитета површинских вода.
Током дана урадиће се анализе и на укупни азот, укупни органски угљеник и укупни фосфор.
ОпширнијеКраће
Министарство: Без прекорачења граничних вредности амонијака
Министарство заштите животне средине саопштило је да, према најновијим мерењима, у Пироту нема прекорачења граничних вредности, та да нова мобилна станица Агенције за заштиту животне средине, поред концентрација амонијака, прати и концентрације угљен-моноксида, азотних-оксида, сумпор-диоксида, суспендованих честица, као и ароматичних угљоводоника (бензен, толуен, ксилен).
Према првим подацима, у периоду од 21 час до данас до 6 часова није било прекорачења сатних граничних вредности СО2, наводи министарство.
"Сатне концентрације амонијака су се кретале од 8 µг/м3 до 17 µг/м3, што је у дозвољеним границама јер је максимална дозвољена концентрација амонијака за три сата 200 µг/м3", наводи се у саопштењу.
Додаје се да су се сатне концентрације РМ10 честица кретале од 115 µг/м3 до 145 µг/м3, у периоду од 21 час до 4 часа, да би би у 6 сати концентрације имала тренд пада на 39 µг/м3.
Министарство наводи и да су се сатне концентрације РМ2.5 кретале од 110 µг/м3 до 138 µг/м3, у периоду од 21 час до 04 часа. Последња мерења у 6 сати показала су тренд пада и износиле су 38 µг/м3.
Подаци са аутоматске мерне станице у Пироту су доступни у реалном времену, путем линка: pirot.kosava.net
ОпширнијеКраће
Преусмерава се камионски саобраћај
Јавно предузеће "Путеви Србије" је, по налогу ресорног министра, преусмерило камионски саобраћај како би се смањиле гужве.
Саобраћај је, из смера од Ниша ка Пироту, на петљи Малча, преусмерен ка Зајечару, на државни пут ИБ-35 и Вршку Чуку, на државни пут ИБ-36.
Из правца Димитровграда ка Нишу, саобраћај је код Пирота преусмерен на државни пут ИБ-39 Пирот–Бабушница–Власотинце, где ће се возила укључивати на ауто-пут у смеру ка Београду и смеру ка Прешеву.
Преусмеравање камионског саобраћаја биће на снази до нормализације саобраћаја на ауто-путу Ниш–Димитровград код Пирота, саопштило је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфаструктуре.
Владан Васић, градоначелник Пирота, командант Штаба за ванредне ситуације, изјавио је да има места оптимизму, с обзиром на то да је јуче постављена још једна мобилна станица за мерење квалитета ваздуха у индустријској зони, као и да их сада има две.
Објашњава да грађани преко сајта pirot.kosava.net могу да провере квалитет ваздуха, као и концентрацију амонијака.
Када је реч о квалитету воде, пре свега Нишаве, Васић каже да се према синоћњим подацима Завода за јавно здравље уочава пад концентрације амонијака код Беле Паланке.
"Уколико буду овакве оптимистичне прогнозе, очекујем да можда укинемо препоруку да не раде школе и да од сутра крену у физичку наставу, као и да радне организације почну да раде", наводи Васић, додајући да се ванредна ситуација неће укидати док се не склони сав товар.
ОпширнијеКраће
У болницама остало још осам пацијената
На болничком лечењу у Пироту су још два пацијента, јавља дописник РТС-а. Они су стабилно и ускоро ће бити отпуштени на кућно лечење.
У нишком Клиничком центру је још шест пацијената, који су, према последњим информацијама, такође у стабилном стању.
ОпширнијеКраће
Постављен још један мерач квалитета ваздуха у Пироту
Агенција за заштиту животне средине поставила је у Пироту још један мерач квалитета ваздуха и то, како каже заменик градоначелника Mилош Цолић, у центру Индустријске зоне, која је најближа месту на којем се преврнула цистерна са амонијаком.
Тако ће грађани квалитет ваздуха моћи да прате онлајн.
Цолић каже да амонијака нема и није га било у центру града, те да су искључиво из предострожности ђаци пребачени на онлајн наставу, а радници у индустријској зони повучени са радних места.
"Док не утврдимо из више мерних инструмената каква је ситуација у ваздуху", каже Цолић и подсећа да су јуче и прекјуче и мерења Кризног штаба показивала да амонијака у ваздуху у граду нема.
Гас, међутим, и даље цури на месту акцидента и концентрације у ваздуху су тамо вишеструко повећане и опасне по живот.
"Биће санирано оног тренутка када се физички буду уклониле све цистерне, нарочито које су склизнуле са шина. Међутим, да би се то десило мораће део према Нишу и према Пироту да се повуче, а након тога да се санира пруга како би могли да подигну дизалицом све четири цистерне, а нарочито ту једну оштећену", рекао је Цолић.
Предвиђања су, каже, да ће гас да цури још неко време, али не у толиком интензитету као пре два дана.
"Надам се да су ризици све мањи и мањи и верујем стручњацима који ће да ураде тај значајан посао уклањања", рекао је Цолић.
Наводи да нема потребе дизати панику, те да су поједини ситуацију у Пироту приказали катастрофално.
"Уопште није тако на територији града. На делу територије града Пирота имамо акцидент апсолутно штетан по здравље и природу, али грађани у граду нису угрожени", рекао је Цолић.
Ауто-пут и магистрални пут на Коридору 10 и даље су затворени за саобраћај, а два алтернативна правца су изузетно преоптерећена, па се на возаче апелује да буду додатно опрезни у вожњи.
ОпширнијеКраће
Батут: Вода безбедна за пиће у Пироту, Нишу, Белој Паланци, не користити бунаре из приобаља Нишаве
Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" саопштио је да су јуче урађена испитивања здравствене исправности воде за пиће показала да су и у Нишу и у Пироту испитивани узорци здравствено исправни, односно да је вода из градског водовода у градовима Пирот, Бела Паланка и Ниш здравствено исправна и безбедна за коришћење.
Додаје се да Завод за јавно здравље Пирот и Институт за јавно здраље Ниш прате здравствену исправност воде за пиће, како у градским тако и у сеоским водоводима.
Како се наводи, грађани могу безбедно да користе воду у својим домаћинствима у Пироту, Нишу и Белој Паланци, како за пиће тако и за припремање хране.
У саопштењу "Батута" се напомиње да се не препоручује коришћење воде из индивидуалних бунара у насељима у приобаљу реке Нишаве, у близини акцидента који се догодио.
Вода не сме да се користи из наведених изворишта до добијања потврде од Штаба за ванредне ситуације или Завода за јавно здравље Пирот о њеној исправности.
Резултати хемијске анализе узорака вода обављених у Заводу за јавно здравље Пирот су показали да је вода за пиће из водовода Пирот и Бела Паланка здравствено безбедна и може да се користи за пиће и припрему хране.
Према подацима Института за јавно здравље Ниш, резултати испитивања здравствене исправности воде за пиће обављени у овом институту показују усаглашеност хемијских параметара испитиваних узорака воде за пиће са нормама важећих правилника.
Dva muškarca su preminula, a obdukcija će pokazati da li je uzrok smrti trovanje amonijakom. Od pedesetak povređenih u bolnicama u Pirotu i Nišu, zadržano je njih jedanaestoro.
Kako je saopšteno, prema najnovijim analizama vazduha, u gradu nema amonijaka, ali gas iz cisterne i dalje curi, pa su i koncentracije amonijaka u tom delu uvećane.
Direktor JP "Vodovod i kanalizacija" Pirot Zoran Nikolić rekao je za RTS da vodosnabdevanje nije dovedeno u pitanje, jer se grad ne snabdeva iz otvorenih vodotoka, reka i jezera, već iz izvorišta.
"Sve je zatvorenog tipa i samim tim je minimalna verovatnoća da može da se desi neko zagađenje po pitanju kvaliteta vode", rekao je Nikolić i napomenuo da Pirot ima i fabriku vode, koja, kako kaže, poprilično može da otkloni problem ukoliko se nešto desi.
Ističe da je voda u Pirotu potpuno ispravna, da je vodosnabdevanje uredno, ali da je drugačija situacija u Staničenju, gde je došlo do iskliznuća vagona-cisterne.
"Drugačija je situacija, lokalni izvor u Staničenju je na 150 metara od Nišave. Iako je analiza pokazala da je i ta voda ispravna, da nema prisustva amonijaka", rekao je Nikolić.
Kvalitet vode se, kako kaže, prati danonoćno, a rade se i vanredne i redovne kontrole.
"U Staničenju ćemo svakodnevno kontrolisati kvalitet vode", rekao je Nikolić.
Коментари