среда, 09.11.2022, 06:00 -> 08:26
Извор: РТС
Аутор: Марија Митровић, Вера Митровић Кулачин
Da li državni organi i građani mogu da budu partneri
Transparentnost rada državnih organa, a građani svesni prava i obaveza, znače dobru vladavinu. O tome koliko je Srbija odmakla u reformi javne uprave i na kom mestu se nalazi u poređenju sa zemljama u okruženju, bila je tema konferencije "Građanin na prvom mestu".
Zahvaljujući E-upravi, građanima su mnoge usluge postale dostupnije i jeftinije. Iako je javna uprava kao servis građana strateško opredeljenje Vlade, a pomaci potvrđeni i u izveštajima Evropske komisije, posao nije završen.
Milena Lazarević, programska direktora CEP-a kaže da se građani suštinski žale na veoma slične stvari, na lošu organizaciju, loše zakazivanje, nepoštovanje zakazanih termina onda kada ih zakažu.
"Žale se, takođe, i na lošu komunikaciju i neljubaznost", ističe Lazarevićeva.
Građani u Srbiji i u regionu nisu sigurni da su na osnovu saopštenja dobro razumeli kakve je odluke donela Vlada ili da znaju gde se troše budžetske pare.
"Javna administracija mnogih zemalja Zapadnog Balkana, uključujući i Severnu Makedoniju, nije dovoljno transparantna i moramo da se potrudimo da je depolitizujemo i učinimo transaprentnijom u cilju boljeg servisa građana", kaže Admirim Aliti, ministar za informaciono društvo i upravu Severne Makedonije.
Da izvršna vlast i građani mogu da budu partneri, pokazuju primeri nekih lokalnih samouprava.
"Stanovnici meesnih zajednica kako gradskih, prigradskih, seoskih, najbolje poznaju i postavljaju prioritete, imaju informaciju sa koliko sredstava raspolažu i šta je najbolje u interesu njihovog naselja, odnosno teritorije mesne zajednice", kaže Aleksandar Jovanović, načelnik GU Šabac.
Prošle godine od poreza na imovinu fizičkih lica, za takve projekte u Šapcu je potrošeno 230 miliona dinara i građani to znaju.
"U Mesnoj zajdnici Majur smo uradili od samog održavanja Doma MZ, uređenja centra parkova, pa sve do izgradnje trotorara, asvaltiranja ulica. Smatram da je ovo jedna dobra odluka grada gde mogu građani da direktno učestvuju u realizaciji ovih projekata", kaže Ivan Nešković, predsednik MZ Majur.
Ovakve reforme su interes svake zemlje, ali su i pod lupom Evropske unije.
"Evropa nije kompletna bez Zapadnog Balkana. Uloga civilnog društva u procesu evropskih integracija je ključ. Vlade moraju da čuju šta građani žele jer će integracije da promene njihove živote", kaže Mačij Popovski, generalni direktor Direktorata za susedstvo i pregovore o proširenju.
Jedan od korisnih alata za poboljšanje transparentnosti rada i propisa koje donose državni organi jesu i javne konsultacije.
Коментари