Читај ми!

Defile "Pobeda slobode" – sećanje na Dan oslobođenja Beograda

Memorijalnim defileom "Pobeda slobode" Počasnog voda pitomaca Vojne akademije Ministarstva odbrane, u prisustvu predstavnika Grada Beograda, počelo je obeležavanje Dana oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu. Državne delegacije su položile vence na spomenike Večna vatra i Crvenoarmejcu na Spomen-groblju oslobodilaca Beograda i na Spomenik neznanom junaku na Avali.

Tokom manifestacije "Dani slobode 2022", od 20. oktobra do 1. novembra,  kulturnim i umetničkim događajima biće obeleženi dani oslobođenja Beograda u Prvom i Drugom svetskom ratu.

U defileu Počasnog voda ispred hotela "Moskva" na Terazijama a potom ka Trgu republike, davdeset pitomaca nosilo je replike zastava brigada koje su učestvovale u oslobađanju Beograda.

Po završetku defilea, na Trgu republike održava se koncert "Pesma slobode" koji će pratiti dramsko izvođenje, a u 17 sati počinje projekcija čuvenih partizanskih filmova.

Od sutra će ispred značajnih spomenika saveznicima biti odata počast i zahvalnost u borbi za oslobođenje.

Manifestacija se završava predstavom "Povratak u Beograd", 1. novembra na platou ispred Skupštine grada u 13 sati, koja se bavi pričom Ivana Živaljevića, prvog srpskog oficira koji je posle 45 dana ofanzive, ušao u Beograd.

U oslobođenju Beograda pre 78 godina učestvovale su partizanske jedinice Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije (NOVJ) i Trećeg ukrajinskog fronta Crvene armije, koje su odlučujuću bitku za Beograd završile 20. oktobra 1944. godine, čime je nemačkoj armijskoj grupi "Srbija" nanet težak poraz.

Oslobođenjem Beograda okončana je 1.287 dana duga nemačka okupacija a Beograd je, uz delimično Pariz, bio jedini glavni grad u Evropi u čijem je oslobađanju sa armijama velikih sila ravnopravno učestvovala regularna nacionalna vojska – NOVJ.

U borbama za oslobođenje Beograda od nemačke okupacije poginulo je 3.000 boraca Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije i 960 vojnika sovjetske Crvene armije.

Venci na Spomen-groblju oslobodilaca Beograda 

Državnom ceremonijom na Spomen-groblju oslobodilaca Beograda, koju je predvodila ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić obeležena je  godišnjica oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu.

Vence su, pored Kisićeve položili ministar spoljnih poslova Nikola Selaković, predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević, predstavnici diplomatskog kora među kojima i ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko, predstavnici SUBNOR-a, udruženja građana...

Vence su položili i na Spomenik Crvenoarmejcu i Večna vatra, a nakon toga upisali su se u spomen-knjigu.

"Neka je večna slava i hvala besmrtnim oslobodiocima slobodarskog Beograda 1944. godine. Živeo Beograd! Živela sloboda! Živela Srbija!", napisao je ministar Selaković.

Groblje oslobodilaca Beograda 1944. je spomen-groblje posvećeno jugoslovenskim i sovjetskim borcima poginulim u borbama za oslobođnje Beograda, oktobra 1944. godine.

Otvoreno je 20. oktobra 1954. godine povodom desetogodišnjice oslobođenja, a na njemu je sahranjeno 1.395 boraca NOV i POJ i 818 boraca Crvene armije.

Ministar odbrane Nebojša Stefanović položio je venac na Spomenik neznanom junaku na Avali povodom Dana oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu. 

"Junaci, svojom neustrašivom borbom protiv fašizma upisali ste se časno u istoriju i pokazali celom svetu koliko je nesalomiva volja i silna ljubav srpskog naroda prema slobodi. Da nam večno živi naša jedina Srbija i, na današnji dan oslobođeni, Beograd", napisao je u spomen-knjigu Stefanović.

уторак, 01. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом