Читај ми!

Odalović: Skoro 10.000 lica se vodi kao nestalo, oko 4.000 tela čeka na identifikaciju

Predsednik Komisije Vlade Srbije za nestala lica Veljko Odalović rekao je za RTS da se u ovom trenutku sa prostora bivše Jugoslavije još 9.876 lica vodi kao nestalo, a da blizu 4.000 tela čeka na proces identifikacije.

Danas se obeležava Međunarodni dan nestalih osoba. Centar za nestalu i zlostavljanu decu saopštio je da je broj nestalih u Srbiji u porastu.

Prema statistici Ministarstva unutrašnjih poslova, prošle godine prijavljen je nestanak 2.830 punoletnih osoba od kojih 45 još nije pronađeno. Nisu rešene ni sudbine onih za kojima se traga još od ratova na teritoriji bivše Jugoslavije. Samo na Kosmetu, traga se za 1.639 osoba.

Poslednji sukobi na teritoriji bivše Jugoslavije završeni su pre 23 godine, ipak, u regionu se traga za oko 10.000 osoba.

Veljko Odalović je gostujući u Dnevniku RTS-a naveo da se u ovom trenutku sa prostora bivše Jugoslavije još 9.876 lica vodi kao nestalo.

"I, nažalost, moramo da konstatujemo da ovde ima lica čije su porodice ušle u četvrtu deceniju traženja. To su prvi nestanci u Hrvatskoj iz 1992. godine", kaže Odalović.

Ukazuje da je dinamika rešavanja značajno usporena.

"Mi smo od prošlog Dana nestalih – od prošle godine do danas – rešili ukupno 93 slučaja svih nacionalnosti. To brine jer ako bi tu dinamiku pratila vremena koja dolaze u odnosu na broj nestalih, to bi bilo za porodice frustrirajuće i jednostavno moramo učiniti sve da se ovaj proces intenzivira", ocenjuje Odalović. 

"Priština odbija svaki poziv, čeka se i Zagreb" 

Ukazuje da više od godinu dana nemaju sastanak Radne grupe sa Prištinom jer ona uporno ignoriše i odbija svaki poziv.

"Što se tiče Hrvatske, poslednji sastanak je bio u Beogradu 3. oktobra 2020. godine. Oba sastanka, i sa Prištinom i sa Zagrebom, bila su u Beogradu, sledeći bi trebalo da bude, ali nema poziva, nema nikakvih aktivnosti i to je ono što nas brine", navodi Odalović. 

Ono što je jedan od problema, dodaje gost Dnevnika, jeste veliki broj tela u mrtvačnicama širom prostora bivše Jugoslavije.

"Samo u Hrvatskoj se u Zagrebu, Osijeku i Rijeci nalazi 878 tela od kojih sa sigurnošću možemo tvrditi da bar 400 pripada licima srpske nacionalnosti. U Bosni i Hercegovini je preko 2.500 tela koja se nalaze u mrtvačnicama. U Prištini je 350 tela. I sada kada vidimo to je negde blizu 4.000 tela ili delova tela koja su neidentifikovana i koja čekaju na proces identifikacije", ukazuje Odalović.

Poziva porodice koje iole izražavaju sumnju u identifikaciju klasičnom metodom da daju krv kako bi, kako kaže, mogli da ih uporede sa telima koja se nalaze u mrtvačnicama.

петак, 04. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом