Проф. др Југослав Николић, директор Републичког Хидрометеоролошког завода, објаснио је да је циклон на северу Европе условио тзв. фронтални систем на подручју Србије који је изазвао данашње падавине, временске непогоде са градом и пад температуре.
"Највише падавина било је у источном Срему, јужном Банату и у Београду. Пало је од 20 до 40 литара кише по метру квадратном. У Крушевцу и околини било је такође око 20 литара по метру квадратном, а у осталим деловима Србије било је испод 20 литара", рекао је Николић за Танјуг.
Он је објаснио да су се данас над Србијом стекли услови за стварање тзв. вишећелијских облака са "висином врха од преко 20 километара и са енергијом акумулираном у сваком таквом облаку већом од просечне атомске бомбе".
"У таквим условима, коришћењем система одбране од града настоји се да се смањи штета јер се град нигде у свету не може потпуно спречити. Дејствовано је зато противградним ракетама из свих наших радарских центара над којима је било градоносних облака. То су Ниш, Ваљево, Фрушка Гора, Сјеница, Букуља, Ужице и Крушевац", рекао је Николић и потврдио да су сви наведени радарски центри и даље у режиму праћења ситуације или дејствовања.
Он је потврдио да ће се ова временска ситуација рашчистити током ноћи па ће сутра север и запад Србије бити без падавина, док ће у осталим деловима земље бити услова за локалне краткотрајне пљускове.
"Како сада стоје ствари у петак нас поново очекује слична ситуација са условима за обилније падавине са олујно-градоносним облацима", рекао је Николић и објаснио да су овакви временски услови, у овом периоду раног лета, уобичајени.
Николић каже да се временске непогоде статистички гледано јављају око 20, 21, 22. јуна што указује да су крај јуна и почетак јула периоди када имамо све услове за термички развој олујно-градоносних облака, односно кумулонимбуса.
Коментари