среда, 20.04.2022, 12:48 -> 16:04
Извор: РТС
Аутор: Јелена Вукобрат
Pored pčelinjih proizvoda, sve popularnije i inhaliranje među košnicama
Između hirovite klime i promenljivog tržišta, pčelari se susreću sa brojnim iazazovima. Poslednjih godina, uz proizvodnju meda, sve više njih na pčelinjaku razvija dodatne poslove.
Domaćinstvo Slavkovića jedno je od pedeset koliko ih u Srbiji uz proizvodnju meda, kao osnovni posao, razvija apiterapiju. Med koriste na trpezi seoskog turističkog domaćinstva, propolis u kućnoj apoteci, a odnedavno su za goste otvorili apikomoru u kojoj se udiše energija košnice.
Sa stručnjacima beogradskog Medicinskog fakulteta rade na ostvarivanju istog cilja.
Dejan Slavković iz Bečmena kaže da je ideja da se određen broj dece dovede u apikomoru i da se uradi studija kako bi se videlo da li apikomora stvarno pomaže.
Inhaliranje među košnicama se u svetu odavno preporučuje, a poslednjih godina se kao grana turizma razvija – apiturizam. Procenjuje se da oko 300 miliona ljudi praktikuje neki vid terapije pčelinjim proizvodima.
"Apiterapija je, ako bismo bukvalno rekli, lečenje pčelinjim proizvodima. Ipak, zna se ko leči i zato je naš cilj, cilj našeg udruženja, da edukujemo i građane i pčelare o proizvodnji i upotrebi pčelinjih proizvoda kao preventive", kaže Radoš Cmiljanović, apiterapeut.
Udruženje Beogradskih apiterapeuta do sada je za apiterapiju obučilo i certifikovalo 150 pčelara.
Procenjuje sa da u svetu ima oko 140.000 apiterapeuta koji se uspešno služe pčelinjim proizvodima – pergom, mlečom, pčelinjim otrovom, inhalacijama i naposletku medom.
"Pravilo je da svako od nas bez obzira na staroost i pol pojede po jedan gram meda po težini čoveka", kaže prof. dr Mića Mladenović, predsednik Beogradskog udruženja apiterapeuta.
Upotreba meda se u Srbiji po stanovniku kreće od 400 do 600 grama godišnje, što nas svrstava među poslednje u Evropi.
Коментари