Читај ми!

Mnogo posla do potvrde opredeljenja za nezavisno sudstvo

Rok od godinu dana za usvajanje seta pravosudnih zakona, posle referendumskog izjašnjavanja o ustavnim promenama, teče od 9. februara. Taj posao još nije počeo, ali jesu konsultacije za formiranje radnih grupa za izradu budućih nacrta. To je u razgovoru za "Magazin na prvom" Radio Beograda 1 potvrdila sudija Vrhovnog kascionog suda i počasna predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević.

"Zna se da će biti dve radne grupe, jedna koja će pisati radnu verziju zakona koja se odnosi na javno tužilaštvo i druga koja će raditi na verziji propisa koji će se odnositi na sudstvo. Trebalo bi da budu formirane u narednih desetak dana i potom će početi da rade", rekla je Dragana Boljević.

Boljevićeva upozorava da sastav tih radnih tela može biti problem, jer se ne zna po kojim kriterijumima će se birati članovi. Bilo bi dobro, kaže ona, da postoje pravila koja će utvrditi i način na koji će se raditi i donositi odluke, jer bi se tako lakše prevazilazile situacije kada nema saglasnosti.

U skladu sa Ustavom i Zakonom za sprovodjenje akta o promeni Ustava menjaće se 5 zakona. S obzirom na karakter izmena verovatno će se ići na izradu poptpuno novih propisa. To je veliki zalogaj i podrazumeva mnogo posla.

Može se dogoditi da je potrebno izmeniti još neki zakon. S obzirom da će se Zakon o sudijama detaljno baviti izborom sudija, naša sagovornica pretpostavlja da bi možda morao da se donese novi Zakon o obuci u pravosuđu. To bi značilo još posla i rizik da ne bude završen u roku. Jedna od najzahtevnijih promena odnosi se na izbor sudija i tužilaca u Visoki savet pravosuđa.

Buduće sudije i tužioce više neće birati Skupština, već Visoki savet. Parlament će, međutim, nastojati i dalje da zadrži uticaj i zato je najslabija karika izbor "istaknutih pravnika".

Suštinski nedostatak je nepostojanje jasnih kriterijuma po kojima bi neko bio smatran "istaknutim pavnikom". U vezi sa tim je i sastav i način rada Komisije koja bi ih birala, upozorava sagovornica Radio Beograda 1. Ona sugeriše da bi zbog toga bilo najvažnije da taj proces bude potpuno transparentan.

"Kada i ako na vreme i kvalitetno bude završena faza izmene zakona, sledi poptvrda u praksi.Tada ćemo znati da li smo uspeli da jedan dobar mehanizam upotrebimo tako da da dobar rezultat", naglašava Dragana Boljević.

Dodaje da će primena i odnos čitavog društva, uključujući zanodavnu, izvršnu vlast i medije, biti test da li je opredeljenje za nezavisno sudstvo istinsko.

петак, 18. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом