Читај ми!

U kovid ambulantama manje pregleda, mnogi pohrlili kod lekara opšte prakse – ima li dovoljno termina

Lekari su upozoravali da će se ozbiljne posledice pandemije osetiti kada ona prođe. Zbog virusa mnogi nisu išli na preglede, pa su sada pohrlili u domove zdravlja što na redovne, što na preventivne preglede.

Dve godine kod doktora najčešće se išlo zbog korone. U kovid ambulantama pregleda je mnogo manje nego pre mesec dana, ali kod lekara opšte prakse broj pacijenata se povećava.

Doktorka Anđela Ratković iz DZ "Stari grad" kaže da pregled kreće od kompletne laboratorije i da se vrše laboratorijska ispitivanja, nakon čega obično pacijent bude upućen internisti ili specijalisti kardiologu, endokrinologu i slično.

Doktorka ističe da se, ako pacijent dođe u ponedeljak, dešava da već za utorak da imaju slobodne termine.

U DZ "Savski venac" tvrde da imaju dovoljno slobodnih termina.

"Kod nas u domu zdravlja može da se obavi internistički pregled, imamo odličnu radiološku službu, gde može da se uradi rendgen pluća, ultrazvuk abdomena, kolor dopler krvnih sudova vrata i takođe radimo mamografiju što je značajan preventivni pregled. Imamo u našem domu zdravlja psihijatra, oftalmologa, psihologa", poručuje doktorka Snežana Kalabić.

Većina privatnih zdravstvenih ustanova već godinama ima pakete sistematskih pregleda. U zavisnosti od pola, zdravstvenog stanja i godina, uključeni su različiti specijalisti.

Stigli su i postkovid paketi 

Sa koronom su stigli i postkovid paketi. Ovi pregledi se zakazuju i najčešće ih je moguće uraditi u jednom danu. Cene se kreću od 10.000 do nekoliko desetina hiljada dinara.

Medicinska direktorka "Ačibadem Belmedika" Ivana Petrović ističe da one osobe koje su imale upalu srčanog mišića ili mioperikarditis moraju još dodatno da urade i kardiološki pregled, ultrazvuk srca, EKG i onda kardiolog procenjuje da li će tražiti možda praćenje EKG-a 24 sata, odnosno holter EKG-a ili će tražiti možda i test opterećenja srca.

Institut za onkologiju radio je bez prestanka i za vreme epidemije. U toj ustanovi lečio se veliki broj pacijenata iz cele zemlje, jer su bolnice bile u kovid režimu.

"Problem nam je bio veliki priliv pacijenata, jer su ustanove širom Srbije bile u crvenoj zoni, usmerene na kovid usluge, tako da i oni koji su možda želeli da urade neke prve preglede ili skrining, to im je bilo malo teže", naglašava dr Ana Jovićević sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije.

Nada se da će se situacija koliko toliko normalizovati, da će i druge ustanove početi da rade dijagnostiku i prve preglede i da će početi ponovo da radi skrining program u Srbiji, što je jako bitno kako bi se situacija što je pre moguće dovela u neku, pod neku kontrolu.

U ambulantama Instituta tokom prošle godine obavljeno je 165.000 pregleda, a 45.000 ljudi bilo je na bolničkom lečenju ili u dnevnoj bolnici.

петак, 18. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом