Читај ми!

Srbija kao centar znanja – šta donosi razvoj veštačke inteligencije i bioinženjeringa

Srbija dobija Centar Svetskog ekonomskog foruma za četvrtu industrijsku revoluciju. To je početkom nedelje u Ženevi dogovoreno sa čelnicima te organizacije. Direktor kancelarije za e-Upravu Mihilo Jovanović ističe da će se taj centar baviti razvojem veštačke inteligencije i bioinženjeringa, što velika prilika za mlade stručnjake.

Centar za četvrtu industrijsku revoluciju jedan je od 16 koliko ih je osnovano širom sveta. Prvi je na Zapadnom Balkanu. Počeće da radi 1. marta i to u okviru Kancelarije za IT i e-Upravu.

Direktor Kancelarije Mihailo Jovanović je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekao da otvaranje ovog centra predstavlja veliko priznanje za Srbiju.

"Srbija dobija pristup znanju u ostalih 15 centara i to je velika promena percepcije Srbije. Srbija postaje prepoznatljiva u svetu po svom znanju i talentima. Dve glavne teme kojima će se centar baviti su razvoj veštačke inteligencije i bioinženjering, bioinformatika", kaže Jovanović.

Ovaj centar, dodaje, donosi i nova radna mesta i priliku za mlade.

"Tu ćemo zapošljavati mlade stručnjake iz segmenta veštačke inteligencije, molekularne biologe i sve one koji znaju da rade na projektima bioinformatike i biomedicine. Već su me zvali mnogi naši stručnjaci iz sveta, to je prilika i za njih da se vrate i da mogu da rade na tako ozbiljnim projektima, ali sigurno i izazov za svršene studente naših fakulteta", rekao je Jovanović.

Podseća da je Vlada 2019. donela strategiju razvoja veštačke inteligencije, a da je u međuvremenu osnovan institut i uspostavljena nacionalna platforma.

"U toku su projekti za naše institute, naučno-tehnološke parkove, fakultete koji razvijaju softvere sada na toj platformi. Konkretno, čemu može da služi to i na čemu se radi jesu projekti u segmentu medicine – analiza podataka, recimo. Rendgenski snimci mogu brže i bolje da se analiziraju zahvaljujući veštačkoj inteligenciji. Ljudsko oko i ljudska pamet ne mogu da registruju ono što može veštačka inteligencija", rekao je Jovanović.

Što se tiče biomedicine i bioinformatike, objašnjava da će se krenuti sa ozbiljnim projektima kao što je banka gena.

"I sa brzim dijagnostikovanjem nekih bolesti, nešto što se zove pametna ili personalizovana medicina. Zahvaljujući analizi gena možemo tačno da znamo koje lekove građani treba da uzimaju", kaže Jovanović.

Ističe da se na ovaj način Srbija profiliše kao centar znanja, te da će to unaprediti privredu i dovesti do rasta BDP-a, kao i rasta plata i penzija.

петак, 04. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом