четвртак, 23.12.2021, 05:50 -> 11:06
Извор: РТС
Аутор: Тијана Бајић
Ne bacaj petarde – da decu sa autizmom poštedimo stresa
U ovo praznično vreme, svake godine ista muka sa petardama. Znamo da traumiraju kučiće. Znamo da su veoma opasne za decu. A da li vam je ikada palo na pamet koliko smetaju osobama sa autizmom? Akcija jedne mame, koja lepi plakate na Ceraku i moli sugrađane da ne bacaju petarde, izazvala je veliku pažnju na društvenim mrežama. I Radio Beograd 1 učestvuje u toj akciji.
"Ne bacaj petarde", "Uživaj u proslavi praznika, ali dozvoli i meni da uživam", poruke su na posterima koje od novembra Biljana Nešić lepi u svom naselju kako bi skrenula pažnju na probleme sa kojima se suočavaju deca sa autizmom i smetnjama u razvoju.
"Na ideju sam došla prošle Nove godine koja je bila ko zna koja Nova godina po redu koju je moj sin od trinaest i po godina, koji ima autizam, proveo sa rukama na ušima ponavljajući 'nećeš petarde, nećeš petarde' i prosto mi je palo na pamet da postoji evidentna potreba da se ljudi osveste u tom pravcu", kaže Biljana Nešić.
Biljana je ideju podelila na društvenim mrežama – pa su, uz podršku mnogih, ovi plakati osvanuli i u drugim gradovima.
"Ja sam lepila uglavnom ovde u svom kraju, ali mislim da imam rekordera u komšiluku ovde sa Vidikovca, koji je zalepio po sto od svakog primerka pošto postoji dve vrste od svakog plakata, tako da je izlepio 200, ja nisam ni blizu toga", poručuje mama Biljana Nešić.
Deca sa autizmom su preosetljiva na svaki iznenadni zvuk i buku, pa Novu godinu u gradu dočekuju uplašeni i pod stresom.
"Oni se brane od zvuka petardi na taj način što stavljaju ruke na uši, plaču, uznemireni su, traže bliski kontakt sa svojim roditeljima kako bi se smirili i treba im dosta vremena kako bi se smirili, često pokazuju znake agresije ili autoagresije što znači da mogu da se udaraju ili ugrizu", kaže defektolog Jasmina Vujović.
Radunka Lazić iz Beogradskog udruženja za pomoć osobama sa autizmom apeluje na sve građane da podrže inicijativu "Stop petardama".
"Svaki iznenadni zvuk mene lično izbacuje iz ravnoteže u smislu da mi se pojača rad srca i potrebno mi je jako mnogo vremena da se ponovo spustim i da mogu mirno, relaksirano da utonem u san. Dakle, ja koja razumem šta se dešava ne mogu da kontrolišem to ponašanje, a zamislite sada onaj koji ne može da shvati, kada se to desi je prosto njima to alarmantno", objašnjava Radunka Lazić, iz beogradskog Udruženja za pomoć osobama sa autizmom.
Ako u vašem komšiluku za ovu akciju još nisu čuli, nije kasno da se to promeni. Ničije slavlje ne bi smelo da ugrozi nečije zdravlje.
Коментари