Читај ми!

U Srbiji sterilitet i dalje tabu – parovi suočeni sa brojnim nepoznanicama

U Srbiji, kao i u Evropi, svaki šesti par ima problem sa začećem. Iz Udruženja "Šansa za roditeljstvo" Dragana Krstić za RTS kaže da je Srbija jedina država u Evropi koja finansira neograničan broj pokušaja vantelesne oplodnje za parove, sa starosnom granicom do 43. godine.

Beograd će 2. i 3. oktobra biti domaćin međunarodnog Festivala potpomognute oplodnje, ove godine pod sloganom: "Zato što je važno".

Dragana Krstić, iz Udruženja "Šansa za roditeljstvo", gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, izjavila je da podatak da u Srbiji svaki šesti par ima problem sa sterilitetom se potvrđuje i kroz svakodnevnu komunikaciju članova Udruženja sa parovima.

"Statistika kaže da je 40 odsto parova pogođeno ženskim sterilitetom, 40 odsto muškim, a 20 odsto je sterilitet nepoznatog uzroka. To je statistika koja izlazi iz svih istraživanja", kaže Krstićeva.

Gošća Jutarnjeg programa dodaje da je podignut nivo lečenja steriliteta u Srbiji.

"Srbija je retka, zapravo jedina država u Evropi koja finansira neograničan broj pokušaja o trošku fonda za prvo dete, do 43. godine života", objašnjava Krstićeva, koja dodaje da fond finansira postupke i za drugo dete.

Međunarodni Festival potpomognute oplodnje je jedinstven događaj na Balkanu a i šire, gde se mogu okupiti svi parovi i pojedinci koji imaju problem sa lečenjem neplodnosti i svi stručnjaci iz ove oblasti.

Na pitanje šta znači "potpomognuta oplodnja", što je i naziv Festivala, Dragana Krstić iz Udruženja "Šansa za roditeljstvo" kaže da je to procedura kada se labarotorijski vrši oplodnja jajne ćelije, a reč je, zapravo, o vantelesnoj oplodnji. 

"Parovi zatečeni procedurama"

Dodaje da parovi kada se susretnu sa dijagnozom steriliteta, zatečeni su nepoznatim izrazima, procedurama koje ih čekaju na šta nisu navikli. O tome se, kaže, nedovoljno govori u javnosti. Pozvala je parove da se jave Udruženju za pomoć, kao i neophodne informacije.

Kada je reč o Festivalu, gošća Jutarnjeg programa kaže da je to ozbiljan skup lekara, koji će pružiti sve odgovore parovima, a više o Festivalu, za koji je neophodna prijava, zainteresovani mogu da pogledaju na sajtu Šansa za roditeljstvo.

Biće organizovano više od 300 besplatnih konsultacija na kojima će se ginekolozi, urolozi, hematolozi, embriolozi, endokrinolozi u potpunosti posvetiti individualnom problemu para i daće stručno mišljenje, dodaje.

"Razbijanje tabua kroz medije" 

Neplodnost je i dalje veliki tabu u Srbiji, a Dragana Krstić kaže da je jedino pričom o ovoj temi u medijima moguće tabu razbiti, kao i organizovanjem događaja, pozivanjem ljudi da kažu svoje probleme "jasno i glasno, jer to nije sramota".

Na pitanje koje su najveće dileme parova, Krstićeva kaže da je najbitnije da u pravo vreme dođu do prave informacije, da razumeju kome da se obrate i šta treba da urade.

"Postoje krajevi gde je sramota reći da postoji ovaj problem, te često ostaje zatvoren u četiri zida. Ne želimo da nas osude komšije, familija, to je ključna stvar. Zato je neophodno govoriti o ovoj temi", ukazuje Krstićeva.

Ističe da svi oni koji imaju pitanja mogu da kontaktiraju na besplatan nacionalni broj za vantelesnu oplodnju 0800/333-030.

"Najvažnije u svemu je da bude više beba", zaključuje iz Udruženja "Šansa za roditeljstvo" Dragana Krstić.  

четвртак, 26. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње