Читај ми!

Vučić o plaketi "Novosti": Ovo ne doživljavam kao lično priznanje, nego kao priznanje državi

Predsednik Aleksandar Vučić primio je specijalnu Zlatnu plaketu kompanije "Novosti" za podvig godine, ističući da to nije lično priznanje, već priznanje državi, koja na nabavku vakcina nije gledala kao na političko pitanje, već kao na zdravstveni i životni problem.

Kako je navedeno u obrazloženju prilikom uručenja, ove godine specijalna Zlatna plaketa dodeljuje se Srbiji, rukovodstvu i narodu, za nesebično pruženu pomoć u vakcinama, za utočište građanima iz regiona i mogućnost da se besplatno imunizuju kod nas.

"Srbija je dočekala i prigrlila na desetine hiljada onih koji su strahovali za život, pokazala nesebičnost i iskrenu želju da poklanjanjem više od 239.000 doza vakcina protiv kovida 19 pomogne državama u regionu, uz 198.000 vakcinisanih građana drugih zemalja", naglašeno je u obrazloženju.

Predsednik Vučić primetio je, citirajući predsednika žirija Matiju Bećkovića, da se Srbija već godinu i po dana, na veliku žalost svih, "ćera" sa koronavirusom, a "ćeraćemo se još".

"Ovo ne doživljavam kao lično priznanje, već kao priznanje državi, našoj Srbiji. A to je uvek najnepopularnije, dodeliti priznanje bilo kojem predstavniku države", istakao je Vučić.

Zato je, kaže, zahvalan žiriju, jer od Srbija, primećuje, ne postoji ništa popularnije, jednostavnije, lakše i lepše nego uvek biti protiv države i pronaći u njoj krivca za sve lične i grupne probleme.

"A država je, ipak, ona koju uvek pozovete kad vam je teško, to je vaša država, vi za nju izdvajate novac, to su ljudi koji moraju da budu uz vas. Mi smo samo radili svoj posao", istakao je Vučić.

On je naglasio da je država uspela, jer je politikom nezameranja jednom delu sveta i izbegavanjem bestijalnog dodvoravanja drugom, otvorila vrata za nabavku vakcina za svoje građane.

"Bili smo i danas smo uspešniji od drugih", rekao je Vučić.

Vučić je, u svom obraćanju, rekao da je država time spasla neki kažu stotine neki hiljade života.

"Sasvim svejedno i da smo spasili samo jedan život, vredelo je", istakao je on.

"Srbija pružila ruku prijateljstva svima" 

Ukazao je da ova nagrada i priznanje jeste priznanje za sve policajce, vojnike, da ono pripada lekarima, ali i vrednim državnim službenicima koji su se borili da svaki novi kontingent vakcina dođe dan ili bar sat ranije kako bi više života moglo biti spaseno.

"Kada hvalimo ono što država radi, svi se nekako pomalo stidimo da je to tako. Nije lepo, nije popularno nešto dobro reći o svojoj državi. Uvek ste popularni ako nešto loše kažete o državi. Država na ovo nije gledala kao na političku arenu, već kao na nešto što je zdravstveni i životni problem", poručio je Vučić.

On je istakao da je Srbija pružila ruku prijateljstva svima kojima je bila potrebna, tako i nekima koji čak nisu želeli oberučke da je prihvate.

Vučić je podsetio da je država Srbija poklonila do sada 450.000 vakcina strancima na jedan ili drugi način.

"Nijedna druga zemlja, sem možda SAD i Ruske Federacije, nije donirala drugima, razume se s izuzetkom najvećih od svih – Kine. Spremni smo i dalje da doniramo", najavio je on.

Ukazao je da ta donacija nije beznačajna stvar i nešto zbog čega treba da se stidimo, već naprotiv, treba da se ponosimo.

Podsetio je da je Srbija i zemljama EU donirala ne beznačajne količine vakcina.

To, kaže, ne nailazi na veliku pažnju, jer postoji navika i obaveza da Srbija mora biti ta koja treba da primi milostinju, i ne može biti ta koja će pružiti solidarnost velikoj zajednici naroda.

"Zato to čudo mora biti pomalo sakriveno, a svi ostali da se pitaju kako su Srbi uspeli i postaraju da se to ne ponavlja često, da ne bi postalo pravilo u budućnosti", kritikovao je on.

Zahvalio je svima – od lekara, preko medicinskog osoblja, sportista, radnika u kulturi, koji su radili u teškim uslovima, vatrogascima, policajcima, vojnicima, koji su i sami bili zaraženi i izgubili život, kao i lokalnim vlastima i Vladi Srbije.

"Hvala svim institucijama, od 'Batuta' do 'Torlaka', koje su sve što su znale uložile i pokazale da možemo da idemo u korak sa svetom i u nečemu da budemo ispred drugih, onih koji su naučili da budemo na repu, a oni na čelu", rekao je on. Svoj govor je završio rečima da je pokušao da pokaže da nije sramota ponositi se dobrim stvarima i dobrim delima, pa makar predstavljali tako prokazanu i stigmatizovanu državu.

Ostali dobitnici

Zlatnu plaketu za najplemenitiji pojedinačni podvig dobiće Pavle Gavura, hrabri moler iz Pančeva koji je rizikujući svoj život dok je stajao na simsu terase na devetom spratu, iz plamena, iz stana koji je goreo na desetom spratu, izvukao petnaestogodišnju Minju Draganić.

Žiri je odlučio da Zlatnu plaketu za najplemenitiji kolektivni podvig dodeli srpskim lekarima i medicinskom osoblju koji su se hrabro i posvećeno borili protiv virusa korona.

Kako se navodi u obrazloženju, njih 50 koji su izgubili životnu bitku sa virusom korona, pre toga nisu pokleli pred umorom, neizvesnošću, iscrpljenošću, već su danonoćno bili bitku protiv nepredvidivog i opakog neprijatelja.

Znajući za svoje lične bolesti i da ukoliko se zaraze koronom neće preživeti, više od 50 njih svesno je rizikovalo svoje živote i u borbi za živote pacijenata izgubilo životnu bitku sa virusom korona te je zato žiri odlučio da njih posthumno Zlatnu plaketu za najplemenitiji kolektivni podvig.

Zlatnu plaketu ove godine će posthumno dobiti i pilot Svetislav Vranić iz Beograda, koji se javio i u gotovo neverovatnim uslovima uputio u Kinu po prvu pomoć za borbu protiv kovida.

Avionom kojim je pilotirao dopremljeni su respiratori, dezinfekciona sredstva, maske, a on je nažalost od posledica virusa korona, preminuo.

Gimnazijalac Marko Antić iz Zrenjanina, koji je bez dvoumljenja skočio u Begej da spase osmogodišnju devojčicu, nagrađen je Zlatnom plaketom za najplemenitiji dečji podvig.

Srebrne plakete biće uručene Aleksandru Čanoviću, pukovniku Radivoju Anđelkoviću, Ivani i Zoranu Obradović iz Bazela, Milošu Mijailoviću i Radoslavu Marjanoviću, policajcima Nikoli Kilibardi i Mirku Kešeljeviću, Miroljubu Milanoviću, Slavoljubu Ristiću, Robertu Mileskom i Eparhiji pakračko-slavonskoj i narodu Kućanaca.

Aleksandar Čanović, apsolvent Medicinskog fakulteta u Kosovskoj Mitrovici, srebrnu plaketu je dobio zbog njegove svakodnevne pomoći usamljenoj starici u Prištini, baki Leposavi Stojanović, dok je penzioner Radoslav Marjanović Gaja pomogao devojčici iz Kragujevca da ode na lečenje u SAD tako što je novac od prodaje nasledstva - 10.000 evra, uplatio za njeno lečenje.

Među ostalima, srebrnu medalju su dobili i Ivana i Zoran Obradović koji žive i rade u Švajcarskoj, a koji su među prvima pomogli Srbiji tako što su poklonili tri respiratora, dok je Miroljub Milanović iz Kaonika nagrađen zbog osnivanja humanitarnog udruženja koje nesebično pomaže decu, stare, siromašne, a sve to je učinio nakon tragične smrti sina.

Eparhija pakračko - slavonska i narod Kućanaca nagrađeni su za obnavljanje i podizanje svetinja, dok je Robert Mileski, koji živi u Beču, srebrnu medalju dobio za donaciju više od 100 računara srpskoj deci na Kosovu i Metohiji.

Žiri, osim predsednika akademika Matije Bećkovića, čine direktor Uprave za saradnju sa dijasporom Arno Gujon, načelnik VMA Miroslav Vukosavljević, glumice Tanja Bošković i Rada Đuričin, Veselin Jevrosimović, vlasnik "Komtrejda", modna kreatorka Verica Rakočević, Milorad Vučelić, glavni i odgovorni urednik "Večernjih novosti" i Nedeljko Krsmanović, direktor Kompanije "Novosti".

петак, 04. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом