уторак, 29.06.2021, 21:00 -> 21:09
Извор: РТС
Čista voda iz novog postrojenja – korak bliže cilju da Čajetina postane prva eko-opština
Na Zlatiboru je počeo probni rad postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, jednog od najznačajnijih projekata Opštine Čajetina. Prerađivaće sve otpadne vode Zlatibora, a posle tretmana, iz njega će izlaziti čista voda, bezbedna po biljni i životinjski svet.
Iz Obudovice, koja je bila zlatiborski slivnik, otpadne vode idu dalje, u Crni Rzav, i potom u Drinu, ali sada prečišćene i bezbedne za okolinu.
Novosagrađeno postrojenje, u turističkoj zoni nacionalnog ranga, najbolje potvrđuje nameru Čajetinaca da, uprkos ubrzanoj urbanizaciji, postanu prva eko-opština u Srbiji.
"Sva kanalizacija Zlatibora je prikupljena i dovedena u jednu tačku i uvedena u fabriku, prolazi tretmane i ispušta se čista voda u reku. Postrojenje je planirano za 20.000 ekvivalenata, znači kako Zlatibor raste i razvija se, za nekoliko godina ćemo ga proširivati, sigurno", rekao je Miroslav Đokić, direktor JKP "Vodovod Zlatibor".
Stepen prečišćavanja, savremenim biološkim tretmanom je prema evropskim standardima, bazeni su zatvoreni, a i vazduh prolazi kroz filtere, pa se eliminiše neprijatan miris.
"Suva materija se odlaže, a zatim se odvozi na deponiju. Ona nije štetna, postoji i dalji tretman, a to ćemo videti u daljim fazama. Može da se prerađuje za rodnu zemlju, ili da se koristi u proizvodnji organskog đubriva, ili materijala za sagorevanje", naveo je Ivan Irkić, tehnički direktor JKP "Vodovod Zlatibor".
U fabriku je uloženo 4.600.000 evra – sagrađena je sredstvima Opštine Čajetina i donacijom Vlade Republike Slovenije, od milion i po evra, i to je tek deo pomoći Srbiji, u razvoju ekološke infrastrukture.
"I to je jedan od prioriteta slovenačkog predsedavanja Evropskoj uniji – znači, zelena tehnologija, bitnost prirode, očuvanje prirode, i ovakve investicije, ovakve naprave kao što smo danas otvorili, to je jedan od dokaza šta treba da se radi", istakao je Damjan Bergant, ambasador Slovenije u Srbiji.
Sa 1.500 kubnih metara vode po stanovniku, Srbija ne spada u zemlje bogate vodama i to nalaže sveukupnu zaštitu i pažljivo korišćenje.
Postrojenja poput novoizgrađenog na Zlatiboru, upravo su ono što nam je neophodno, jer je za sada manje od 10 odsto stanovništva u Srbiji obuhvaćeno nekim stepenom prečišćavanja otpadnih voda.
Коментари