Читај ми!

Čista voda iz novog postrojenja – korak bliže cilju da Čajetina postane prva eko-opština

Na Zlatiboru je počeo probni rad postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, jednog od najznačajnijih projekata Opštine Čajetina. Prerađivaće sve otpadne vode Zlatibora, a posle tretmana, iz njega će izlaziti čista voda, bezbedna po biljni i životinjski svet.

Iz Obudovice, koja je bila zlatiborski slivnik, otpadne vode idu dalje, u Crni Rzav, i potom u Drinu, ali sada prečišćene i bezbedne za okolinu.

Novosagrađeno postrojenje, u turističkoj zoni nacionalnog ranga, najbolje potvrđuje nameru Čajetinaca da, uprkos ubrzanoj urbanizaciji, postanu prva eko-opština u Srbiji.

"Sva kanalizacija Zlatibora je prikupljena i dovedena u jednu tačku i uvedena u fabriku, prolazi tretmane i ispušta se čista voda u reku. Postrojenje je planirano za 20.000 ekvivalenata, znači kako Zlatibor raste i razvija se, za nekoliko godina ćemo ga proširivati, sigurno", rekao je Miroslav Đokić, direktor JKP "Vodovod Zlatibor".

Stepen prečišćavanja, savremenim biološkim tretmanom je prema evropskim standardima, bazeni su zatvoreni, a i vazduh prolazi kroz filtere, pa se eliminiše neprijatan miris.

"Suva materija se odlaže, a zatim se odvozi na deponiju. Ona nije štetna, postoji i dalji tretman, a to ćemo videti u daljim fazama. Može da se prerađuje za rodnu zemlju, ili da se koristi u proizvodnji organskog đubriva, ili materijala za sagorevanje", naveo je Ivan Irkić, tehnički direktor JKP "Vodovod Zlatibor".

U fabriku je uloženo 4.600.000 evra – sagrađena je sredstvima Opštine Čajetina i donacijom Vlade Republike Slovenije, od milion i po evra, i to je tek deo pomoći Srbiji, u razvoju ekološke infrastrukture.

"I to je jedan od prioriteta slovenačkog predsedavanja Evropskoj uniji – znači, zelena tehnologija, bitnost prirode, očuvanje prirode, i ovakve investicije, ovakve naprave kao što smo danas otvorili, to je jedan od dokaza šta treba da se radi", istakao je Damjan Bergant, ambasador Slovenije u Srbiji.

Sa 1.500 kubnih metara vode po stanovniku, Srbija ne spada u zemlje bogate vodama i to nalaže sveukupnu zaštitu i pažljivo korišćenje.

Postrojenja poput novoizgrađenog na Zlatiboru, upravo su ono što nam je neophodno, jer je za sada manje od 10 odsto stanovništva u Srbiji obuhvaćeno nekim stepenom prečišćavanja otpadnih voda.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње