Читај ми!

Tenk T-72MS pokazao svoje mogućnosti na probi “Munjevitog udara“

Na Pešterskoj visoravni održana je generalna proba združene taktičke vežbe sa bojevim gađanjem "Munjeviti udar 2021". U vežbi učestvuje 2.300 vojnika, ali i novi T-72MS tenkovi. Ekipa RTS-a prva je dobila priliku da proveri njegove mogućnosti.

Tenk koji je zaokružio tzv. tenkovski trougao – zaštitu, vatrenu moć, pokretljivist, tako vojnici opisuju T-72MS. Bez obzira na sva unapređenja, ovaj kao i svaki drugi tenk nije za svakog vojnika.

"Posao je specifičan, ne može svako da radi. Prostor je skučen i ko ima problema sa zatvorenim prostorom to ne može da radi", kaže desetar Aleksandar Đorđević.

Stariji vodnik Boban Trajković ističe da je ovaj tenk dosta modifikovan i da moraju da učestvuju svi članovi posade. Od komandira, vozača, nišandžije.

"Tenk T-72MS ima mogućnost da komandir gađa sa svog mesta, što nije bio slučaj sa običnom verzijom. Tenk ima široko i usko vidno polje što omogućava brzo uočavanje i otkrivanje ciljeva i samim tim brzo otvaranje vatre, što je u borbenim dejstvima jako važno", objašnjava  kapetan Nikola Mišić.

Umesto mehanike novi opto-elektronski sistemi. Za vojnike i posebna zaštita.

"Postavljanjem ovog oklopa posada je zaštićena od kumulativnih projektila, čak i do 80 procenata u odnosu na običnu verziju tenka, čak i u odnosu na potkalibarne projektile", naglašva potpukovnik Aleksandar Zdravković.

Obuka za ovaj tenk počela je u oktobru. Tada su tenkovi iz Anape vazdušnim putem dopremljeni do Beograda, a zatim i do Niša.

"Obuka je bila dosta naporna za nas, jer je unutra sve drugačije, sofistiirano, nema toliko mehanike, ali smo se navikli. Ljudi su spremni da uče", poručuje potpukovnik Zdravković.

Tenk koji Rusi zovu "Beli orao" prvi put u Srbiji gađao je mete u sklopu vežbe "Munjeviti udar 2021" na Pasuljanskim livadama. Gađali su u noćnim uslovima neobeležene ciljeve, a procenat uspešnosti pogodataka bila je 100 odsto.

уторак, 01. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом