Читај ми!

Koliko je izgradnja zgrade Instituta "Biosens" važna za srpske naučnike

Prethodnih dana, dva događaja su u prvi plan postavila naše naučnike. Prva informacija se odnosi na kinesko-srpsku laboratoriju za prirodne proizvode i otkriće novih lekova, a druga na početak radova na zgradi Instituta "Biosens" u Novom Sadu, jednoj od najvažnijih naučnih ustanova u zemlji koja se bavi primenom IT tehnologija u oblasti poljoprivredne proizvodnje.

Državna sekretarka u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja profesorka Marijana Dukić Mijatović rekla je u gostovanju u Jutarnjem programu da je ova labaratorija projekat koji se realizuje u okviru "Puta svile" na inicijativu kineskog predsednika Si Đipinga i jedinstvena je za ceo region.

Sedište ove labaratorije je u Šangaju, dok je stožer za region Institut za tehnološka istraživanja u Beogradu.

"U ovoj labaratoriji izučavaće se lekovito binje, gljive, praviće se novi inovativni lekovi. Antivirusni, antikancerogeni, šta savremena nauka može u domenu inovativnosti da ponudi čovečanstvu. Ne treba zanemariti ni privredni aspekt, veoma je bitan i transfer tehnologija. Naukom se bavimo da bi imali neki finalni proizvod, da ima svoju primenu. Takođe, uspostavićemo uzajamnu razmenu naučnika", rekla je profesorka Marijana Dukić Mijatović.

Položen je kamen temeljac za zgradu Instituta "Biosens". Do sada je "Biosens" bio podstanar u zgradi rektorata. U ovim prostorijama radilo se na sondi koja će 2022. leteti na Jupiter, došlo se do rešenja za smanjenje gladi u Africi, ali pre svega fokus istraživača je na primeni IT tehnologija na poljoprivrednu proizvodnju. 

"Institut 'Biosens' je pionir u bioinžinjerstvu kod nas. Do kraja 2022. radovi na zgradi bi trebalo da budu završeni. Nova zgrada će omogućiti da našim mladim naučnicima imaju mesto gde će moći da obavljaju svoja istraživanja. Mi smo mala država, ali naši naučnici mogu da stanu rame uz rame sa naučnicima iz celog sveta", istakla je za RTS profesorka Marijana Dukić Mijatović.

среда, 02. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом