Читај ми!

Dan urgentne medicine: Borba za život se meri sekundama

Evropski dan urgentne medicine obeležava se pod sloganom "Mi smo uvek tu za vas". Urgentna medicina nije sanitetsko vozilo puno šarenih torbi i aparata. Tokom pandemije, službe urgentne medicine su uspele da se brzo organizuju i ukažu pravovremenu pomoć hitnim pacijentima i tako doprinesu očuvaju stabilnosti zdravstvenog sistema.

Kada se borba za život meri sekundama - oni su tu. Samo od početka godine, bilo je 76.964 pacijenta kojem su lekari Urgentnog centra pomogli kada je bilo najkritičnije.

Direktor Urgentnog centra, Kliničkog centra Srbije, docent doktor Marko Ercegovac kaže da lekari urgentne medicine definišu stepen hitnosti svakog pacijenta koji uđe u Urgentni centar.

"Po bojama da definišu, u slučaju da je najmanji stepen hitnosti - zelena zahtevaju dovoljno vremena da neki ostali koji imaju veći stepen hitnosti primimo. Koncept se bazira na brzini prepoznavanja bolesti, brze dijagnostike, brzog zbrinjavanja i aktivacija svih specijalnosti unutar Urgentnog centra da bi se takav zdravstveni problem rešio", objašnjava Ercegovac.

Stepen hitnosti se određuje u prijemno-trijažnom odeljenju, koje je osnovano neposredno pre pandemije.

Marina Đikić, specijalista urgentne medicine ističe da žele da prošire kovid trijažu koju su zamislili i radili vrlo dobro poslednjih godinu dana na kompletnu trijažu.

"Specijalista Urgentnog centra trijažira, kompletno dijagnostikuje i inicijalno leči sva urgentna stanja iz svih oblasti medicine", naglašava Đikić.

Ukoliko je potrebno, uključuju se i drugi specijalisti, jer je u urgentnoj medicini vreme ključni faktor.

"Svaki minut je važan kada se radi o neurološkim bolestima, jer što pre počnete da ih lečite, veća je uspešnost lečenja.Tačno je da je najveći procenat naših pacijenata sa moždanim udarom, za kog znamo da se simptomi razviju u nekoliko minuta, i ukoliko se adekvatno ne zbrinu ovi pacijenti nastaju trajni invaliditeti", kaže neurolog Ivana Berisavac.

Profesor dr Goran Tulić, ortoped Urgentnog centra ističe da su od 1. januara do pre dva dana uradili preko 590 operacija na 918 prijema, što znači da najmanje 30-35 odsto pacijenata ima dva ili više preloma.

"Vodeći faktor jeste saobraćajni traumatizam, ima sve više pacijenata koji se povređuju sa takozvanim industrijskim povredama, naročito povrede šake, zanatlije. Motociklisti su nam rak rana, to su veoma mladi ljudi sa ekstremno teškim povredama", poručuje profesor Tulić.

Svaki dan u Urgentnom centru se zbrine oko 800 pacijenata. Za njihov život bori se 1.200 zaposlenih.

уторак, 01. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом