Читај ми!

Kikinda izdvojila sredstva za pomoć pčelarima

Na severu Banata ima više od šest stotina pčelara. Prethodnih sezona oni su imali mnogo štete jer su im od pesticida stradale pčele, pa je velikom broju gazdinstava bila neophodna pomoć kako bi obnovili pčelinjake. Grad Kikinda je za te namene izdvojio više od milion i dve stotine hiljada dinara.

Kikinđanin Saša Čolak ima oko 200 košnica i proverava stanje rojeva tokom zime. On je jedan od oko 150 članova Udruženja pčelara Kikinde koji poseduju više od devet hiljada košnica.

Prethodne dve godine brojna gazdinstva su zbog trovanja pesticidima zabeležila potpuno uništenje pčelinjih društava.

Uz pomoć grada Kikinde i pokrajnskih fondova sada pčelari sa novim rojevima i u novopremljenom prostoru organizuju ovogodišnju proizvodnju meda. Trenutno se prave pogače za prihranu rojeva.

"Pogon je završen, ima nekih 56 kvadrata korisnog prostora. U tom pogonu se nalaze linije za vrcanje meda, linije za pravljenje pogača, pakovanje meda, sušenje polena i sve to pružamo našim pčelarima. U svakom slučaju smo tehničko-tehnološki najopremljeniji verujem i daleko šire nego samo kod nas u našoj zemlji", ističe Saša Čolak, predsednik Udruženja pčelara u Kikindi.

"Imali smo poteškoća i oko trovanja. Pre dve godine sam izgubio sva društva, pa sam krenuo iznova", kaže Duško Janjić, pčelar iz Kikinde.

U poslednje tri godine Izgardnja pogona je trajala pet godina i u njega je uloženo 50 hiljada evra.

"Zbog svih šteta koje su pretrpela pčelarska gazdinstva, a vezana su za uginuće pčela i njihovog pomora uveli smo nabavku novih rojeva. To je ta novina, a svakako ćemo finansirati nabavku opreme za pčelarstvo. Ove godine smo svakao opredelili više sredstava u odnosu na prošlu godinu i ideja je da za tu namenu opredelimo milion i 200 hiljada dinara", kaže Dalibor Oličkov sa Odseka za razvoj poljoprivrede u Kikindi.

Pomoć pčelarima lokalna samouprava Kikinde obezbeđuje i kroz mere ruralnog razvoja.

"U prethodnom periodu imali smo velikih gubitaka, ali su grad i pokrajna, naravno i republika imali razumevanja i pomogli im da se vrate na pravi put, da im se pomogne da ovu proizvodnju meda na neki način otpočnu od početka", kaže Nikola Lukač, gradonačelnik Kikinde.

Nakon registracionih kontrolnih brojeva imperativ pčelarima je dobijanje HASAP standarda kvalteta. Osim Kikinde, u regionu pet opština na severu Banata registrovano je više od šest stotina pčelara.

уторак, 15. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом