Читај ми!

Marković: Ratovanje Srbije u Velikom ratu često se preskače u svetskim knjigama

Dan primirja u Prvom svetskom ratu je veliki datum, dan koji slave svi savezici, od Novog Zelanda do Belgije. To je dan kada je Srbija dala nesrazmeran udeo u borbi za slobodu, demokratiju, prava malih naroda, poručio je istoričar Predrag Marković.

Gostujući u Jutarnjem programu istoričar Predrag Marković kaže da nikad manji narod nije dao veći doprinos borbi za slobodu i prava naroda nego što su Srbi u Velikom ratu.

Ističe da Srbija treba da pamti to da smo uvek bili na pravoj strani, od Kosovskog boja do Drugog svetskog rata.

"Srbija je uvek bila na pravoj strani, branili smo Evropu, slobodu, prava naroda. Tačno je da nam je istorija teška ali zato imamo o čemu da pričamo", ističe Marković.

Prema njegovim rečima osoba koje treba da se sećamo je Mihajlo Pupin.

"Aleksandra Ninković Tašić vodi kampanju za održavanje sećanja na Mihajla Pupina. Naše ratovanje u Prvom svetskom ratu je jedna fusnota koja se često preskače u svetskim istorijskim knjigama. Nismo dovoljno radili na upoznavanju sveta sa našim ogromnim tekovinama, a Pupin je čovek koji je pravi veliki Srbin i patriota i veliki Amerikanac i veliki građanin sveta. To je čovek kakvih bi trebalo da imamo više", smatra Marković.

Dodaje da su par puta u istoriji hteli da nas uguše Srbiju, ali je ona uvek uspela da se digne.

"Ako budemo zalivali našu zemlju onda ćemo kao Natalijina ramonda da vaskrsnemo", zaključuje istoričar.

Preterana pažnja Amerike nije dobra

Predrag Marković je govorio i o izborima u SAD. 

"Amerikanci su svima delili lekcije šta je demokratija, ljudska prava. Velike pare su uložili da kompromituju razne nedemokratske režime. Sada bi trebalo da se posvete sebi. Srbi su opterećeni pitanjem Donald Tramp ili Džozef Bajden. Ja samo kažem daleko im Bela kuća. Nama nikakva preterana pažnja Amerike nije dobra", rekao je istoričar Predrag Marković.

"Ni Tramp ni pre toga Buš mlađi nisu radili ništa dobro za Srbiju. Naravno, nisu nas bombardovali kao Klinton. Mi smo se ponadali da će dolazak Buša 2000. godine da popravi stavri. Kada je Buš pobedio bilo je sudsko natezanje sa Al Gorom. Razlika je bila 537 glasova i onda je Vrhovni sud Amerike naredio da se prekine prebrojavanje", ističe Marković.

Mi smo se obradovali, kaže istoričar, jer smo mislili da će posle Klintona administracija biti bolja. 

"Nama je najbolje da se Amerika bavi sama sobom i zemljama u Aziji i Africi, a što manje nama", poručuje Marković.

Istoričar Predrag Marković smatra da je Tramp najgori predsednik u SAD u 20 veku.

"Poreskom reformom je privilegovao bogataše, a siromašni glasaju za njega. To je jedna neverovatna činjenica. Tramp je jedan slikovit čovek koji kaže da više veruje svom osećaju u stomaku nego naučnicima. Tako se ne vodi najveća sila na svetu", poručuje istoričar Predrag Marković.

уторак, 01. април 2025.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом